Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.07.2012 A A A
PREMIERA Passiniego na Festiwalu Singera
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy. Paweł Passini, fot. Joanna Kulik-Paliwoda

„Kukła. Księga Blasku” to kolejna próba Pawła Passiniego zrozumienia relacji między Absolutem a człowiekiem. Światowa premiera sztuki odbędzie się podczas prestiżowego Edinburgh Fringe Festival, a polska premiera wystawiona będzie w Teatrze Żydowskim podczas Festiwalu Warszawa Singera już 28 sierpnia. To jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tego festiwalu.


Passini w 2011 był nominowany do „Paszportów Polityki”, a jego spektakl „Turandot” został uhonorowany w 2011 roku na festiwalu w Edynburgu dwiema prestiżowymi nagrodami – Total Theatre Award oraz złotą statuetką Herald Angel. Z okazji 10-lecia pracy artystycznej Passini przygotował ładunek wyjątkowy pod każdym względem: apokaliptyczne bestie, Szatana mówiącego po rosyjsku, kukłę człowieka bez głowy, malarza malującego poza płótnem, Adama i Ewę z Raju, mickiewiczowskie dziady. To sztuka o mistycznym mroku, w którym błyszczą elementy życiowej komedii.

 

„Kukła. Księga Blasku“ to spektakl inspirowany pracami Tadeusza Kantora i tekstami kabalistycznymi. Przywoływana w tytule i obecna w scenariuszu Księga Blasku (Sefer ha-Zohar) to jeden z najważniejszych tekstów żydowskiego mistycyzmu. Do udziału w spektaklu zaproszeni zostali aktorzy, reprezentujący najróżniejsze teatralne kompetencje, m.in. Marek Oleksy czy Elżbieta Rojek. Całości dopełni wykonywana na żywo muzyka i obecne stale w pracy neTTheatre projekcje wideo.

 

Paweł Passini – reżyser teatralny, dramaturg, muzyk, kiedyś aktor – jest absolwentem warszawskiej Akademii Teatralnej i uczestnikiem Akademii Praktyk Gardzenice. Na swoim koncie ma kilkanaście spektakli zrealizowanych zarówno w teatrach zawodowych, jak i alternatywnych. W 2007 roku razem ze Stowarzyszeniem Teatralnym „Chorea” założył pierwszy w Europie teatr internetowy (www.nettheatre.pl), a jego „Odpoczywanie” było pierwszym spektaklem w Polsce pokazywanym na żywo w Internecie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...