Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.04.2018 A A A
Teatr Fredry w Gnieźnie jedzie na Węgry
INFORMACJA PRASOWA
foto: Natalia Kabanow / Materiał prasowy

To już drugi zagraniczny wyjazd gnieźnieńskiego Teatru w tym sezonie artystycznym. Jeszcze nie tak dawno zespół Teatr Fredry w Gnieźnie z sukcesem wrócił z XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bałtycki Dom  w Sankt Petersburgu, a teraz przygotowuje się do wyjazdu na Węgry, gdzie zaprezentuje w ramach IX Biennale Krajowych i Międzynarodowych Teatrów dla dzieci i młodzieży ASSITEJ spektakl dla najmłodszych widzów „Droga" M. Kabacińskiej i B. Bąblińskiej oraz „Priv" I. Szostak – widowisko taneczne dla młodzieży i dorosłych.


W tegorocznej edycji programu dotacyjnego „Kulturalne pomosty"  pozytywnie zaopiniowany został projekt „Teatr Fredry na Kapo­svár ASSITEJ", który otrzymał dofinansowanie ze środków MKiDN w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza NIEPODLEGŁA na 2017-2021,. To kolejny sukces gnieźnieńskiego Teatru w pozyskiwaniu zewnętrznych funduszy, ponieważ z pośród 263 nadesłanych wniosków, dofinansowanie przyznano tylko 74.

„To dla nas wielkie wyróżnienie i cieszę się bardzo, że dzięki zaproszeniu na ten bardzo prestiżowy festiwal, mamy szansę kontynuować współpracę z teatrem węgierskim, którą zainicjowaliśmy w roku 2014 polską prapremierą adresowanej również dla młodego widza sztuki Jánosa Háya, ,„Most nad doliną" i projektem edukacyjnym „Węgrzy – prosto z mostu". Teatr węgierski ma ogromne osiągnięcia w dziedzinie edukacji teatralnej i twórczości scenicznej dla dzieci i młodzieży – tym większe przed nami wyzwanie." - mówi Joanna Nowak – dyrektor Teatru Fredry w Gnieźnie.

To właśnie dzięki wsparciu finansowemu MKiDN z początkiem maja na scenie Centrum Kultury Latinka na Uniwersy­tecie Kaposvár Ripple-Rónai teatr gnieźnieński zaprezentuje swoje dwie najnowsze produkcje – spektakle będące efektem wieloletniej działalności młodych artystek, mających własny styl i sposób pracy, których twórczość jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale także innych krajach Europy i świata.

Pierwszy z nich to„Droga" M. Kabacińskiej i B. Bąblińskiej, spektakl dla najnajmłodszych widzów - zupełne novum w repertuarze Teatru Fredry w Gnieźnie. Punktem wyjścia pracy nad spektaklem było abstrakcyjne pojęcie „droga" – droga życia, własna ścieżka, a także rzeczywiste drogi, które przebywają dzieci same lub razem z dorosłymi: pierwsze kroki, wyprawy do przedszkola, do babci, do sklepu, spacery, a także marzenia o jeżdżeniu pociągiem, a nawet o lataniu. Drugi spektakl to „Priv", projekt  choreograficzny Izy Szostak powstały przy współpracy dramaturgicznej Anki Herbut. Eksperyment na intymności, podczas którego twórcy badają, w jaki sposób technologia zmienia dziś nasze tożsamości, wizerunki, bliższe i dalsze relacje. Jak wpływa na fizyczność naszych ciał i na jakich zasadach korzysta z naszej emocjonalności.

Spektakle Teatru Fredry w Gnieźnie na scenie Centrum Kultury Latinka na Uniwersy­tecie Kaposvár Ripple-Rónai na Węgrzech w ramach ramach IX Biennale Krajowych i Międzynarodowych Teatrów dla dzieci i młodzieży ASSITEJ zaprezentowane zostaną 7 maja 2018 roku o g. 10:00 („Droga") i 17:30 („Priv").

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...