Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 31.05.2018 A A A
Festiwal Muzyki Filmowej: Od hejnału do Jamesa Bonda /zdjęcia/
łb
Goście FMF kroją festiwalowy tort, fot. Wojciech Wandzel

Nie Londyn, Paryż, Los Angeles, tylko Kraków! Właśnie tutaj odbyła się światowa premiera utworu jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. A wszystko podczas koncertu na cześć innego mistrza symfonicznych dźwięków. Takie spotkania tylko na FMF!


Usłyszeć i odkryć hejnał mariacki na nowo. Coś, co dla mieszkańców Krakowa, jak i wielu turystów wydaje się wręcz niemożliwe. A jednak! Podczas gali otwierającej Festiwal Muzyki Filmowej można było w doskonale znanych dźwiękach hejnału naprawdę się zasłuchać. Bo też zabrzmiały one w wyjątkowo oryginalnej wariacji.

 

Z inspiracji hejnałem powstało najnowsze dzieło Elliota Goldenthala - legendy hollywoodzkiej muzyki filmowej. "Koncert na trąbkę i orkiestrę symfoniczną" nawiązuje nie tylko do rozbrzmiewającej na krakowskim rynku melodii, ale i postaci Tadeusza Kościuszki. To niezwykły hołd kompozytora zarówno dla własnych, (mało)polskich korzeni, jak i festiwalu, na który z wielką przyjemnością powraca. Nie tylko zresztą on. Festiwal Muzyki Filmowej to ukochana od ponad dekady destynacja i melo- i kinomanów. Miejsce, gdzie mogą posłuchać ulubionych ścieżek dźwiękowych na żywo, w okazałej symfonicznej oprawie, a także spotkać najwybitniejszych kompozytorów z całego świata. Pod tym względem 11. edycja imprezy ich z pewnością nie zawiedzie.

 

Premiera wspomnianego utworu Goldenthala (z fenomenalną grą na trąbce utalentowanej Tine Thing Helseth) uświetniła program koncertu pod hasłem "Penderecki2Cinema". Wieczór inaugurujący festiwal został, jak tytuł wskazuje, poświęcony spuściźnie wybitnego polskiego kompozytora. Profesor Krzysztof Penderecki odwiedził Centrum Kongresowe ICE jeszcze przed rozpoczęciem gali, uczestnicząc w akcie nadania Sali Audytoryjnej jego imienia. Ponadto wziął udział w konferencji prasowej festiwalu. Wyznał wtedy dziennikarzom, iż nie śledzi "kariery filmowej" własnych kompozycji, ale za to mile wspomina współpracę z Wojciechem J. Hasem na planie "Rękopisu znalezionego w Saragossie".

 

Publiczność Penderecki2Cinema mogła wysłuchać fragmentów tej ścieżki dzwiękowej. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Dirka Brossé, zaprezentowała również inne dzieła mistrza m.in. słynną "Polimorfię". Tą samą, o której jako wielkiej inspiracji opowiadała w trakcie konferencji prasowej Eímear Noone. Irlandzka kompozytorka i dyrygentka jest kolejnym ze znamienitych gości festiwalu. Autorka muzyki m.in. do przebojowych gier wideo "Diablo 3" i "World of Warcraft", będzie jedną z bohaterek sobotniego koncertu Video Games Music Gala w TAURON Arena. Po raz kolejny organizatorzy festiwalu robią ukłon w stronę kompozytorów spoza X muzy. Jak przekonuje program sobotniej gali, symfoniczne perełki można znaleźć również w świecie gier wideo.


11. edycja festiwalu oczywiście nie zawiedzie miłośników kina. Czwartkowa gala Scoring4PolishDirectors pokaże pełne spektrum rodzimej muzyki filmowej - od kompozycji Jana A.P. Kaczmarka do Jimka. Podczas festiwalu nie zabraknie specjalnych pokazów filmów ze ścieżką dźwiekową na żywo. W TAURON Arena młodzi widzowie obejrzą "Piękną i bestię", starsi - Jamesa Bonda w fabule "Casino Royale". Natomiast w piątkową noc do tańca w Muzeum Inżynierii Miejskiej porwie publiczność m.in. muzyka z filmów Almodovara. A to wszystko w mieście z najbardziej inspirującym hejnałem.

 

11. Festiwal Muzyki Filmowej potrwa do 4 czerwca. Więcej informacji na stronie FMF.

 

 

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OTWARCIA FESTIWALU

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Be Inspired By Komeda
W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy – ...
Wyznacz sobie jasny cel
Zakończył się XXI Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej ...
Znamy program Festiwalu Radio Azja!
Trzecia edycja Festiwalu Radio Azja, muzycznej odsłony Pięciu ...
ATROPHY na jedynym koncercie w Polsce
Agencje BeerBong Booking i Helicon Metal Promotions zapraszają ...