Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.06.2018 A A A
Muzeum Polskiej Wódki: Wycieczka przez kilka wieków mocno zakrapianej historii /zdjęcia/
łb

Już wkrótce otwarcie jedynego w Polsce i na świecie muzeum poświęconego wysokoprocentowemu trunkowi.  Na zwiedzających czeka pięć galerii tematycznych, sala kinowa oraz miejsca degustacji. Logo placówki zaprojektował Andrzej Pągowski.


Plac Konesera 1 w Warszawie.  Adres, którego nazwa wiele sugeruje, ale który posiada autentyczne historyczne znaczenie. Właśnie tutaj mieściła się bowiem jedna z pierwszych na polskich ziemiach fabryk wódki.  Tu nie tylko opracowano oryginalne receptury trunku, ale i rozpoczęto jego produkcję na skalę masową. Teraz przy Konesera 1 rozpocznie działalność muzeum dokumentujące dzieje wyskokowego napoju. Jedyne takie w Polsce i na świecie.

 

Muzeum Polskiej Wódki to placówka, która pokazuje bogatą historię narodowego trunku i zapoznaje z wszelkimi tajnikami jego wytwarzania. Na gości czeka pięć galerii tematycznych wraz z  salą kinową, a także miejscadegustacji oraz warsztatów o charakterze edukacyjnym.  Podróż przez kilka wieków historii trunku odbywa się w odrestaurowanym XIX-wiecznym budynku, w którym pozostały m.in. ogromne zabytkowe piece dawnej fabryki.

 

- To projekt unikalny i ciekawe dla architekta wyzwanie, którego celem jest tchnięcie nowego życia w poindustrialne mury dawnej fabryki wódek - mówi Mirosław Nizio, właściciel pracowni odpowiedzialnej za projekt i realizację wystawy stałej muzeum  Przekraczając progi przestrzeni ekspozycyjnej, zwiedzający zanurzą się w świat historii, smaków, barw i tekstur nierozerwalnie związanych z produkcją i dziejami najpopularniejszego rodzimego trunku. Zadaniem moim i zespołu Nizio Design International było wykreowanie w zabytkowym i rewitalizowanym obiekcie takiej przestrzeni, w której specjalnie zaprojektowana scenografia oraz multimedia i interaktywne stanowiska pozwolą gościom odczuć wszystkimi zmysłami ducha tego miejsca.


Prace nad tworzeniem muzeum trwały od 2014 roku. Jego logo zaprojektował sam Andrzej Pągowski. Uroczyste otwarcie placówki zaplanowano na 12 czerwca. Wystawa ma być dostępna dla (wyłącznie pełnoletnich) zwiedzających przez 7 dni tygodniu. Sprzedaż internetowa biletów rusza już 7 czerwca w południe, a od 12 czerwca wejściówki będzie można kupić w kasie placówki.  Więcej informacji na witrynie muzeum.

 

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ MUZEUM POLSKIEJ WÓDKI

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...