Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 20.06.2018 A A A
Literatura w stylu POP. Znamy program Conrad Festival
mat. prasowe

Jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń literackich potrwa od 22 do 28 października. W tym roku hasłemprzewodnim jest...  "POP”.


Pop rdzeniem naszego aktualnego doświadczenia kulturowego i politycznego! Tak rozwija motyw przewodni najnowszej edycji Conrad Festival jego dyrektor artystyczny - prof. Michał Paweł Markowski. Zmartwionych kapitulacją organizatorów przed kulturą masową, wypada jednak uspokoić. Chodzi o POP w bardziej szerokim pojęciu - przedrostka, który niesie ze sobą wiele pojemnych zjawisk, które sporo mówią o wspołczesnym świecie. Jak zawsze w przypadku krakowskiego festiwalu, staną się one punktem wyjścia do licznych debat, spotkań autorskich i wydarzeń kulturalnych.

 

- Poszczególne dni tegorocznej edycji zatytułowaliśmy za pomocą następujących pojęć: Poprawność, Popularność, Popęd, Populizm,Popkultura, Popłoch, Popyt - wyjaśnia prof. Markowski. - Każda z wybranych przez nas kategorii odsyła do konkretnego zjawiska. Każdą możnaprzyporządkować jakiejś dyscyplinie: politologii, psychologii, ekonomii etc. - dopowiada dyrektor programowy festiwalu - Grzegorz Jankowicz.

 

Tegoroczny Conrad Festival to edycja jubileuszowa, na której oczywiście nie zabraknie znamienitych gości. Kraków odwiedzi hinduska pisarka Arundhati Roy, która w swej twórczości ukazuje obrazwspółczesnych Indii z ich kryzysami i problemami. Zaproszenie na festiwal przyjęły także greckie pisarki:Lena Kitsopoulou i Amanda Michalopoulou,które w swojej prozie pokazują różne oblicza konfliktu. O cierpieniu jako powszechnymdoświadczeniu człowieka XXI w. opowie natomiast argentyński reporter i pisarz Martín Caparrós. O impulsach opowiadać będzie Wells Tower– pisarz, którego debiutancka książka "Ruiny i zgliszcza" prezentuje postaci, które próbują uporać się z różnymi odmianami popędu. Międzynarodowybestseller "Lulu" stanie się pretekstem do rozmowy o erotyce z hiszpańską pisarką Almudeną Grandes. Wśród polskich gości pojawi się natomoast nagrodzona niespełna miesiąc temu prestiżową nagrodą Man Booker International Prize –Olga Tokarczuk.

 

 

Festiwal Conrada to nie tylko pasmo główne, ale też wiele wydarzeń edukacyjnych (warsztaty) i towarzyszących (pasmo filmowe,wydarzenia dla dzieci, koncerty, spotkania branżowe). Tradycyjnie już, w ostatnim dniu Festiwalu, zostanie ogłoszony laureat Nagrody Conrada –najważniejszego w Polsce wyróżnienia dla debiutantów literackich w kategorii proza będącegoczęścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO. W tym roku, poznamy również laureata Nagrody Ambasady Luksemburga dla autorki/autora utworu o tematyce europejskiej: laureat otrzyma 2,5 tys. euro na trzytygodniowąrezydencję w Luksemburgu. Tradycyjnie już, równolegle z Festiwalem odbywać się będą także Targi Książki w Krakowie, uznawane za jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń branży księgarskiej.

 

Więcej o Festiwalu na www.conradfestival.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Pytanie o obecność ojca
Ojciec w życiu dziecka jest zawsze ważny – niezależnie od ...
Poza prawdą /Premiera książki/
Miłość Adama do Antoniny skończyła się nagle. Odszedł. ...
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...