Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.06.2018 A A A
Pierwsze zapowiedzi programowe 12. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków
INFORMACJA PRASOWA

Oczy całego świata coraz częściej kierują się w stronę Azji, której polityczne i kulturowe znaczenie jest z roku na rok potężniejsze. Pięć Smaków po raz kolejny zaprasza do odkrywania azjatyckiej rzeczywistości od środka. Festiwal jest doskonałą okazją do zanurzenia się w porywającą popkulturę, do gorących dyskusji o najważniejszych przemianach społecznych i obcowania z dziełami uznanych mistrzów.


Rok psa
Podobnie jak w ubiegłych latach, identyfikacja wizualna festiwalu inspirowana jest lunarnymi znakami zodiaku. 2018 to rok Psa, który symbolizuje szczerość, lojalność, gotowość do dialogu oraz przyjazną i radosną naturę.


Asian Cinerama
Od 2017 roku Pięć Smaków współpracuje z Asian Film Awards Academy, instytucją wspierającą promocję wysokiej jakości azjatyckiego kina komercyjnego. W przygotowanej w tym partnerstwie sekcji znajdą się doskonałe produkcje gatunkowe i najnowsze hity wybitnych twórców, nominowane i nagrodzone w czasie tegorocznego rozdania Azjatyckich Nagród Filmowych.


Wśród filmów tej sekcji znajdzie się jedna z najważniejszych chińskich produkcji ubiegłego roku, "Młodość" (Youth, Chiny 2017) Feng Xiaoganga, nazywanego chińskim Spielbergiem. Szeroko komentowane dzieło popularnego reżysera to nieoczywiste spojrzenie na okres Rewolucji Kulturalnej: historia grupy młodych artystów, przygotowujących spektakle dla wojska. Nostalgia, z jaką potretowane są ich pierwsze miłości i dylematy wkraczania w dorosłość, spotyka się tu z tragizmem toczących się w tle przemian historycznych. Pieśni czasów Mao wciąż budzą emocje starszych pokoleń chińskich widzów, reżyser szuka jednak nowego sposobu opowiadania o niezwykle trudnych czasach - a ogromny sukces filmu świadczy o tym, że jest to temat, na który widzowie chcą dyskutować.


Pokazy Specjalne
Na Pięciu Smakach nie może zabraknąć filmów o szczególnym znaczeniu dla azjatyckich kinematografii oraz dzieł twórców doskonale już znanych widzom festiwalu. Do mistrzów powracających do naszego programu należy Pen-ek Ratanaruang, którego retrospektywę prezentowaliśmy w czasie 3. edycji. Najnowszy film tajskiego specjalisty od gry konwencjami gatunkowymi to "Samui Song" (Tajlandia, Niemcy, Norwegia 2017), stylowy psychologiczny thriller inspirowany kinem Hitchcocka i melodramatami z lat 60. Mroczna seksualność, tajemnicza sekta i desperacka decyzja głównej bohaterki - Ratanaruang umiejętnie trzyma widzów w napięciu i zaskakuje zmianami nastrojów.


Inni przedstawiciele tajskiej Nowej Fali pojawią się jako współautorzy projektu "Dziesięć lat. Tajlandia" (10 Years Thailand, Tajlandia, Hongkong, Japonia 2018), prezentowanego na tegorocznym festiwalu w Cannes. To kontynuacja cyklu zapoczątkowanego przez głośny hongkoński "Dzięsięć lat", ukazujący potencjalne zmiany społeczne zachodzące w najbliższej przyszłości na skutek obecnych decyzji politcznych. W tajskiej odsłonie nowelowego filmu za kamerą znaleźli się Chulayarnnon Siriphol, Apichatpong Weerasethakul, Wisit Sasanatieng oraz Aditya Assarat, prezentujący w tym szczególnym arthouse'owym science-fiction swoje wizje nadchodzącej dekady. Alegoryczne i całkiem dosłowne obrazy to refleksja nie tylko nad tym, co dzieje się w Tajlandii, ale szersza - i niekoniecznie wesoła - prognoza dla świata.


Focus: Filipiny
Kinematografia filipińska może się poszczycić jedną z najdłuższych tradycji i najbogatszego dorobku wśród krajów regionu: w tym roku obchodzi stulecie swojego istnienia. Ostatnia dekada to czas jej żywiołowego rozwoju, zarówno jeśli chodzi o produkcje komercyjne, jak i osiągnięcia nowego pokolenia twórców niezależnych. Autorskie propozycje filipińskich artystów licznie trafiają na międzynarodowe festiwale, pokazując różnorodne i często zaskakujące oblicze kultury kraju. Obok żywiołowych portretów życia w gwarnej Manili w kinie Filipin możemy znaleźć niezwykłe historie z siedmiu tysięcy wysp archipelagu, liryczne osobiste eseje czy mocne fabuły bezkompromisowo rozliczające działania władzy. By opowiadać o swojej rzeczywistości, twórcy nierzadko sięgają po narzędzia kina gatunkowego - od filmów akcji po musicale - ubierając tym samym ambitne treści w niebanalną formę i przesuwając kinowe granice. Indywidualne biografie, kolonialna przeszłość, współczesne problemy związane z przemocą, biedą, dysproporcjami w bogacącym się społeczeństwie: wszystko znajduje miejsce w niezwykle bogatej kinematografii, przeżywającej swój trzeci "złoty okres".


Nowe Kino Azji
Osią festiwalu, jak co roku, będzie konkurs, prezentujący najnowsze autorskie produkcje z krajów takich jak Tajwan, Hongkong, Malezja, Japonia, Chiny czy Tajlandia. Towarzyszące pokazom spotkania z gośćmi staną się okazją do dyskusji o sztuce, kinofilskich fascynacjach i współczesnej kulturze. Nowe Kino Azji to miejsce spotkań awangardowych estetyk, kontrowersyjnych wypowiedzi, formalnych eksperymentów i świeżych głosów, komentujących współczesną azjatycką rzeczywistość.


12. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie w dniach 14-21 listopada. Karnety w sprzedaży online dostępne będą od 1 sierpnia.


Organizator: Fundacja Sztuki Arteria


Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Asian Film Awards Academy.


Więcej na stronie www.piecsmakow.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Girl Lukasa Dhonta od piątku w najlepszych kinach w Polsce
Girl to historia 15-letniej Lary, która marzy o staniu się ...
Prezentujemy zwiastun thrillera „Wilcze echa”
Nie znają strachu. Nie cofną się przed niczym! Garstka śmiałków, ...
Mistrzowie kina Azji. Tsai Ming-liang, Shengze Zhu, Bi Gan i Zhang Lu na 19. MFF Nowe Horyzonty
Chiny wyrastają na poważnego konkurenta dla Hollywood. Choć ...
Fokus na Finlandię na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym
Przygotowywana każdego roku, specjalna sekcja Krakowskiego Festiwalu ...