Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 08.08.2012 A A A
Pierwsza powieść J. K. Rowling dla dorosłych
KATARZYNA OCZKOWSKA
Źródło: wikipedia.pl

Premiera najnowszej powieści J. K. Rowling, autorki cyklu o Harrym Potterze, zaplanowana jest w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na 27 września, jednak nie jest znany termin publikacji w krajach nieanglojęzycznych. W obawie przed przeniknięciem treści książki do Internetu, prace translatorskie w krajach, które nie otrzymały przedpremierowych tekstów rozpoczną się dopiero w dniu premiery.


Kopia maszynopisu powieści zatytułowanej The Casual Vacancy zostanie dostarczona wydawcom w dniu 27 września. Wyjątek stanowią wydawnictwa z Francji i Niemiec, które tekst otrzymały wcześniej i  będą mogły opublikować książkę jednocześnie z USA i Wielką Brytanią. Agencja reprezentująca J. K. Rowling chcąc uniknąć niespodzianek, nie zdecydowała się na udostępnienie maszynopisu we Włoszech, Finlandii czy Słowenii, argumentując to wysokim zagrożeniem piractwa w tych krajach.

 

Akcja powieści, której premiera wzbudza duże kontrowersje, ze względu na zastosowane zabezpieczenia jak i zakończenie przez autorkę cyklu przygód młodego czarodzieja, rozgrywa się w pozornie sielankowym małym angielskim miasteczku Pagford. Niespodziewana śmierć kierującego radą parafialną Barry'ego Fairweathera, sprawia że w poukładanym dotychczas życiu mieszkańców, na nowo rozgorzeją stare konflikty. Pełnej czarnego humoru The Casual Vacancy stawiane są bez wątpienia wysokie wymagania, aby doścignęła sukcesem bestsellerowego Harrego Pottera oraz pozyskała starszych czytelników, do których jest kierowana.

 

Wydawnictwa, które maszynopis dostaną dopiero we wrześniu, już teraz obawiają się że nie zdążą z publikacją do Świąt Bożego Narodzenia, zaś tłumacze sądzą iż naciski ze strony wydawców wpłyną na jakość ich pracy. W Polsce powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Znak, lecz data premiery i nazwisko tłumacza nie są jeszcze znane.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nominowani do Nagrody Gombrowicza
Nominacje otrzymali za swoje pierwsze książki, wydane w małych ...
SKOK W BOK! PRZEDSMAK PROGRAMU 7. BIG BOOK FESTIVAL
Duży Festiwal Czytania odbędzie się w długi czerwcowy weekend, ...
Pierwsze nazwiska gości Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej
Przyszło nam żyć w ciekawych czasach, pełnych szybkich zmian, ...
Seryjny morderca z Łodzi nie odpuszcza - "TRANS" Krzysztofa Domaradzkiego już na rynku.
Druga część łódzkiej trylogii kryminalnej, kontynuacja świetnie ...