Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 25.07.2018 A A A
Czyje prace zobaczymy na Festiwalu NARRACJE w Oliwie? Wyniki otwartego naboru prac
INFORMACJA PRASOWA
fot. Bogna Kociumbas / Materiał prasowy

10. edycja Festiwalu NARRACJE, organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej i Gdańską Galerię Miejską, odbędzie się 16 i 17 listopada 2018 w Oliwie. Znane są pierwsze nazwiska twórców, których artystyczne instalacje i interwencje ożywią dzielnicę w myśl cytatu Rainera Marii Rilkego Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie.


- Bardzo dziękuję wszystkim artystom i artystkom za nadesłane propozycje. Analiza prac uświadomiła mi, jak ciekawą i różnorodną dzielnicą jest Oliwa, oraz jak wiele emocji jest z nią związanych. Wiele propozycji odnosiło się do złożonej historii tego miejsca i prywatnych doświadczeń z niej wypływających. Przekonały mnie o istnieniu świadomej tożsamości społeczności Oliwy i niewątpliwej dumy z tym związanej. Wybierając prace staraliśmy się skupiać na projektach, które nie tylko odnoszą się do specyfiki dzielnicy, ale są w pewnej mierze uniwersalne, dotyczą wielu z nas. Dużym zaskoczeniem było dla mnie to, jak twórczo został zinterpretowany temat tegorocznej edycji związanej z wierszem Rilkego, którego strofy można przeczytać spacerując po Parku w Oliwie. Gratuluję wspaniałej wyobraźni wszystkim, którzy wzięli udział w naborze! - mówi kurator 10. edycji NARRACJI, Piotr Stasiowski.

Artyści zaproszeni do współpracy w wyniku open-call: Elvin Flamingo, Indrė Liškauskaitė (Litwa), Łukasz Radziszewski, Maciej Salamon, Piotr Zamojski.

Tytuł tegorocznych NARRACJI, Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie, jest cytatem z wiersza Rainera Rilkego z 1898 roku. Zakończenie utworu, z którego pochodzi przywołany fragment, powstało w Parku Oliwskim, gdzie natchniony pięknem letniej przyrody poeta napisał go wspólnie ze swoją przyjaciółką Lou Andreas-Salomé. Feeria barw, bogactwo życia, przepych willowej dzielnicy od wieków urzekają przybyszów i stanowią dumę jej mieszkańców. Wraz z artystami NARRACJI odwiedzimy Oliwę w dwa listopadowe wieczory, gdy z drzew opadną już liście, a słońce przesłonią gęste chmury.

NARRACJE od 2009 roku eksplorują nowe miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeni publicznej dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają odkryć je ponownie. Festiwal odbywa się jesienią, kiedy większość działań kulturalnych wkracza do galerii i instytucji. NARRACJE dają powód, by w dwa listopadowe wieczory wyjść z domu i odkrywać miasto na nowo.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
"Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy"
Muzeum Podróżników im Tony‘go Halika, oddział Muzeum Okręgowego ...
Zaskakujące arte-fakty jednego z największych dzieł sztuki na świecie
Arcydzieło światowej sztuki, jedno z najwspanialszych dzieł ...
Bez obiektywu. Festiwal fotografii otworkowej w śląskich galeriach
Na przełomie października i listopada Śląskiem zawładnie ...
PGE Mecenasem Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Partnerem wystawy „Nowosielski”
PGE Polska Grupa Energetyczna została mecenasem Edukacji Zamku ...