Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.08.2018 A A A
Azjatyckie animacje na 12. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

W programie 12. Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków znajdzie się oczekiwana sekcja poświęcona azjatyckim animacjom. Ujawniamy pierwsze tytuły.


Opuszczamy krąg bezpiecznych i wykalkulowanych rynkowo japońskich anime w stronę rzadko badanych terenów - filmów animowanych z innych krajów Azji oraz japońskich animacji eksperymentalnych. Kinematografie chińskie cieszą się dokonaniami w zakresie animacji sięgającym lat 40. aż po złoty okres w latach 60., jednak w kinematografiach krajów Azji Południowo-Wschodniej pełnometrażowe filmy animowane są nadal rzadkością.

Brak ograniczeń wizualnych tej formy filmowej oraz odmienny od filmu aktorskiego model produkcji sprawia, że wyobraźnia i kreatywność azjatyckich twórców filmów animowanych może się rozwijać nieskrępowanie i wielu nowych kierunkach, tym samym poszerzając język sztuki filmowej.

Szykujmy się na szaloną podróż poprzez nowe terytoria! Dziś odsłaniamy filmy reprezentujące Chiny, Tajwan i Japonię:

Strażnik Dahufa / Dahufa (reż. Busifan, Chiny 2017)

Wbrew pozorom nie jest to animacja dla dzieci, a poziom przemocy pokazanej na ekranie graniczy z gore. Główna postać, nadworny strażnik Dahufa, wyrusza w podróż by odnaleźć niepokornego księcia. Podczas poszukiwań trafia do Orzeszkowa - dystopijnej krainy, rządzonej przez despotę. Ta niezależna produkcja kieruje chińską animację na nowe obszary, jednocześnie czerpiąc inspirację z lat 60. i dokonań Szanghajskiego Studia Filmów Animowanych.

EUROPEJSKA PREMIERA

Nagrody: Golden Horse Film Festival 2017, nominacja dla najlepszego filmu animowanego

Ulica Szczęśliwa / On Happiness Road (reż. Sung Hsin-yin, Tajwan 2018)

Proces dorastania i poszukiwania tożsamości pokazany w retrospekcjach dziewczyny, która wraca do rodzinnego Tajpej, uciekając od życia w Stanach Zjednoczonych i swojego nieudanego małżeństwa. Wypełnione słońcem kadry animacji korespondują ze scenariuszem pełnym humoru, jednak wszystko w tej opowieści jest słodko-gorzkie. Powrót do domu nie oznacza odzyskania szczęścia.

POLSKA PREMIERA

Nagrody: Taipei Film Festival 2018, najlepszy film, najlepsza animacja, nagroda publiczości

Miłego dnia / Have a Nice Day (reż. Liu Jian, Chiny 2017)

Opowieść z przedmieść chińskiej metropolii na południu kraju, gdzie życie toczy się wokół kafejki internetowej, podrzędnego hotelu i kilku małych restauracji. Na wyludnionych ulicach pełnych starych szyldów i zamkniętych sklepów rozgrywa się chaotyczna pogoń za plecakiem pełnym pieniędzy. Atmosfera niczym z filmu Tarantino dopełniona jest odniesieniami do współczesnej polityki.

Nagrody: Berlin International Film Festival 2017, konkurs główny; Fantasia Film Festival 2017, najlepsza animacja; Golden Horse Film Festival 2017, najlepsza animacja

Krwawa wyprawa / Violence Voyager (reż. Ujicha, Japonia 2018)

Dwójka kolegów z podstawówki, ukryty w środku lasu park rozrywki, szalony naukowiec i modyfikacje ciała. Brzmi jak klasycznie makabryczna bajka braci Grimm, ale tym razem w japońskiej interpretacji, więc wilka zastępują złe cyborgi. Animacja przy użyciu figur wycinanych z papieru jest dowodem na to, że w animacji japońskiej technika wykonania potrafi dotrzymać kroku nieskrępowanej wyobraźni.

EUROPEJSKA PREMIERA

Nagrody: Buenos Aires Festival Internacional de Cine Independiente 2018, nagroda specjalna jury

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
LEGIONY - największe historyczne widowisko roku w kinach po wakacjach!
Sceny batalistyczne jakich w polskim kinie jeszcze nie było! ...
Załoga legendarnej łodzi podwodnej w komplecie! Ruszyły zdjęcia do filmu "Orzeł. Ostatni patrol"
Ruszyły zdjęcia do długo oczekiwanej produkcji – „Orzeł. ...
Gösta – pierwszy szwedzki serial HBO Europe stworzony przez Lukasa Moodyssona
Pierwszy szwedzki serial HBO Europe to słodko-gorzka opowieść ...
44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni czeka na Młodych Jurorów!
Ruszył konkurs „Skrytykuj!” dla nastolatków zainteresowanych ...