Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.08.2018 A A A
Azjatyckie animacje na 12. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

W programie 12. Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków znajdzie się oczekiwana sekcja poświęcona azjatyckim animacjom. Ujawniamy pierwsze tytuły.


Opuszczamy krąg bezpiecznych i wykalkulowanych rynkowo japońskich anime w stronę rzadko badanych terenów - filmów animowanych z innych krajów Azji oraz japońskich animacji eksperymentalnych. Kinematografie chińskie cieszą się dokonaniami w zakresie animacji sięgającym lat 40. aż po złoty okres w latach 60., jednak w kinematografiach krajów Azji Południowo-Wschodniej pełnometrażowe filmy animowane są nadal rzadkością.

Brak ograniczeń wizualnych tej formy filmowej oraz odmienny od filmu aktorskiego model produkcji sprawia, że wyobraźnia i kreatywność azjatyckich twórców filmów animowanych może się rozwijać nieskrępowanie i wielu nowych kierunkach, tym samym poszerzając język sztuki filmowej.

Szykujmy się na szaloną podróż poprzez nowe terytoria! Dziś odsłaniamy filmy reprezentujące Chiny, Tajwan i Japonię:

Strażnik Dahufa / Dahufa (reż. Busifan, Chiny 2017)

Wbrew pozorom nie jest to animacja dla dzieci, a poziom przemocy pokazanej na ekranie graniczy z gore. Główna postać, nadworny strażnik Dahufa, wyrusza w podróż by odnaleźć niepokornego księcia. Podczas poszukiwań trafia do Orzeszkowa - dystopijnej krainy, rządzonej przez despotę. Ta niezależna produkcja kieruje chińską animację na nowe obszary, jednocześnie czerpiąc inspirację z lat 60. i dokonań Szanghajskiego Studia Filmów Animowanych.

EUROPEJSKA PREMIERA

Nagrody: Golden Horse Film Festival 2017, nominacja dla najlepszego filmu animowanego

Ulica Szczęśliwa / On Happiness Road (reż. Sung Hsin-yin, Tajwan 2018)

Proces dorastania i poszukiwania tożsamości pokazany w retrospekcjach dziewczyny, która wraca do rodzinnego Tajpej, uciekając od życia w Stanach Zjednoczonych i swojego nieudanego małżeństwa. Wypełnione słońcem kadry animacji korespondują ze scenariuszem pełnym humoru, jednak wszystko w tej opowieści jest słodko-gorzkie. Powrót do domu nie oznacza odzyskania szczęścia.

POLSKA PREMIERA

Nagrody: Taipei Film Festival 2018, najlepszy film, najlepsza animacja, nagroda publiczości

Miłego dnia / Have a Nice Day (reż. Liu Jian, Chiny 2017)

Opowieść z przedmieść chińskiej metropolii na południu kraju, gdzie życie toczy się wokół kafejki internetowej, podrzędnego hotelu i kilku małych restauracji. Na wyludnionych ulicach pełnych starych szyldów i zamkniętych sklepów rozgrywa się chaotyczna pogoń za plecakiem pełnym pieniędzy. Atmosfera niczym z filmu Tarantino dopełniona jest odniesieniami do współczesnej polityki.

Nagrody: Berlin International Film Festival 2017, konkurs główny; Fantasia Film Festival 2017, najlepsza animacja; Golden Horse Film Festival 2017, najlepsza animacja

Krwawa wyprawa / Violence Voyager (reż. Ujicha, Japonia 2018)

Dwójka kolegów z podstawówki, ukryty w środku lasu park rozrywki, szalony naukowiec i modyfikacje ciała. Brzmi jak klasycznie makabryczna bajka braci Grimm, ale tym razem w japońskiej interpretacji, więc wilka zastępują złe cyborgi. Animacja przy użyciu figur wycinanych z papieru jest dowodem na to, że w animacji japońskiej technika wykonania potrafi dotrzymać kroku nieskrępowanej wyobraźni.

EUROPEJSKA PREMIERA

Nagrody: Buenos Aires Festival Internacional de Cine Independiente 2018, nagroda specjalna jury

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy termin 10. American Film Festival. Trwa nabór filmów
W tym roku odbędzie się już 10. American Film Festival we ...
HBO Europe zleca produkcję nowego hiszpańskiego serialu 30 monedas
Nowa hiszpańska produkcja HBO wyreżyserowana zostanie przez ...
16. Święto Niemego Kina
Święto Niemego Kina, flagowe wydarzenie Filmoteki Narodowej ...
Rusza Nespresso Talents-międzynarodowy konkurs filmowy.Udział może wziąć każdy.
Nespresso Talents to międzynarodowy konkurs filmowy organizowany ...