Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 02.10.2018 A A A
American Film Festival: siła dokumentu. W programie m.in. zdobywca Nagrody Publiczności z Toronto – Free Solo
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Amerykańskie kino dokumentalne jest na fali – o czym świadczą zarówno nagrody na festiwalach, jak i znakomite wyniki box office'u. Na tegorocznej edycji American Film Festival zaprezentujemy najciekawszy wybór współczesnych dokumentów z USA; portrety niezwykłych ludzi, którzy tworzą ten zaskakujący kraj. W programie Special Docs i American Docs znajdą się m.in. Free Solo – nagrodzona w Toronto opowieść o żywej legendzie wspinaczki bez asekuracji – Aleksie Hannoldzie, Chef Flynn – portret zawrotnej kariery młodziutkiej gwiazdy świata kulinariów, Niepowstrzymana Bethany Hamilton – historia słynnej surferki, której kariery nie przerwał atak rekina, czy Opowieści o Billu Murrayu – spotkanie z najbardziej sympatycznym i wyluzowanym spośród hollywoodzkich gwiazdorów. Jeszcze do najbliższej niedzieli, 7 października, trwa sprzedaż karnetów na festiwal.


Poznajcie człowieka, który za nic ma prawo grawitacji. Alex Hannold to światowej sławy wspinacz free-solowy (wspinający się bez asekuracji i zabezpieczeń), raz po raz bijący kolejne rekordy wysokości i wytrzymałości. Free Solo, dokument nagrodzony przez publiczność na prestiżowym festiwalu w Toronto, to złożony portret zarówno samej postaci Hannolda, jak i nieoczywistej, często zaskakującej filozofii wspinaczki. Film autorstwa Jimmy'ego China i Elizabeth Chai Vasarhelyi daleki jest od uproszczeń i sensacyjnego tonu, oferując w zamian pełnokrwiste postaci, fenomenalne zdjęcia gór i niecodzienną opowieść o sile pasji. Free Solo może pochwalić się także najlepszą średnią wpływów z biletów ze wszystkich tegorocznych filmów w zestawieniu amerykańskiego box office'u, choć na ekranach znalazł się dopiero 28 września.


Niepowstrzymana Bethany Hamilton (Bethany Hamilton: Unstoppable) to kolejna postać – obok Aleksa Hannolda – która gotowa jest dokonać rzeczy niewiarygodnych w oczach zwykłych śmiertelników. W wieku 13 lat, w efekcie ataku rekina Hamilton straciła ramię. Pomimo tej tragedii, nie zmalał jej hart ducha: dziś jest jedną z najsłynniejszych surferek na świecie. Podobnie jak w przypadku Free Solo, w filmie autorstwa Aarona Liebera nie znajdziemy taniej sensacji – Niepowstrzymana Bethany Hamilton to wnikliwy, wielobarwny portret silnej kobiety.


Potęga pasji zaprowadziła na szczyt również młodziutkiego Flynna McGarry'ego – tytułowego bohatera filmu Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata (Chef Flynn). W dokumencie Camerona Yatesa obserwujemy eksplozję kariery amerykańskiego nastolatka, który szturmem zdobył ekstremalnie wymagający świat nowojorskich restauracji. Wspierała go w tym bohaterka drugiego planu, czyli matka, której postać kieruje opowieść o spełnionym amerykańskim śnie w stronę psychologicznego thrillera. Tym samym Chef Flynn to w równym stopniu rzecz o samorodnym talencie, jak i o rodzicielstwie czy skomplikowanych rodzinnych relacjach. Całość doskonale przyprawiają wątki poruszające tematy: edukacji (jak rozwijałyby się dzieci, gdyby pozwolić im robić to, co naprawdę je interesuje?), konkurencji w restauratorskiej profesji (błyskawiczny sukces młodego kucharza jest nie w smak wielu szefom), czy roli mediów, które z równą łatwością kreują co niszczą gwiazdy.
Bohater kolejnego dokumentu nie jest ani profesjonalnym wspinaczem, ani też surferem, a jego talenty kulinarne nie są znane szerokiemu odbiorcy. Choć jest wielką gwiazdą Hollywoodu, na co dzień pozostaje jedną z najbardziej sympatycznych, wyluzowanych i jednocześnie szalonych osób, jakie kiedykolwiek stąpały po amerykańskiej ziemi. Mowa o Billu Murrayu – bohaterze takich przebojów jak Pogromcy duchów, Dzień świstaka czy Między słowami. W filmie Opowieści o Billu Murrayu: człowiek-legenda uczy życia (The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned From A Mythical Man) nie śledzimy jednak jego aktorskiej kariery, ale poznajemy go jako żywą „legendę miejską" – człowieka, który – ot tak – potrafi przyjść niezapowiedziany na losowo wybrany wieczór kawalerski, dołączyć się do parkowej rozgrywki w piłkę z absolutnymi nieznajomymi czy na jedną noc zostać barmanem w wybranej knajpie (gdzie każdemu stawia shoty tequili – niezależnie od złożonego zamówienia). Film Tommy'ego Avallone'a to także portret niezwykle wrażliwego i inteligentnego człowieka, który z powodzeniem mógłby uczyć nas „jak dobrze żyć".


Kolacja z Chefem Flynnem

Flynn McGarry, bohater filmu Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata, będzie specjalnym gościem American Film Festival. Wspólnie z Justyną Słupską-Kartaczowską (szefową kuchni i właścicielką restauracji jadka) oraz Mariuszem Kozakiem (szefem kuchni Hotelu Monopol) i całą hotelową załogą przygotuje wyjątkowe menu. Wśród dań znajdą się również te znane z filmu. Do kolacji przygotowany zostanie specjalny wine-pairing, o którym opowie sommelier hotelu. Wrocławski pokaz i kolacja to pierwsza i wyjątkowa w Polsce okazja spotkania z fascynującym młodym człowiekiem i sprawdzenia jego kulinarnego talentu, który rozwija od dziesiątego roku życia. Kolejnego dnia Flynn przygotuje podobną kolację w Warszawie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy termin 10. American Film Festival. Trwa nabór filmów
W tym roku odbędzie się już 10. American Film Festival we ...
HBO Europe zleca produkcję nowego hiszpańskiego serialu 30 monedas
Nowa hiszpańska produkcja HBO wyreżyserowana zostanie przez ...
16. Święto Niemego Kina
Święto Niemego Kina, flagowe wydarzenie Filmoteki Narodowej ...
Rusza Nespresso Talents-międzynarodowy konkurs filmowy.Udział może wziąć każdy.
Nespresso Talents to międzynarodowy konkurs filmowy organizowany ...