Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 02.10.2018 A A A
American Film Festival: siła dokumentu. W programie m.in. zdobywca Nagrody Publiczności z Toronto – Free Solo
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Amerykańskie kino dokumentalne jest na fali – o czym świadczą zarówno nagrody na festiwalach, jak i znakomite wyniki box office'u. Na tegorocznej edycji American Film Festival zaprezentujemy najciekawszy wybór współczesnych dokumentów z USA; portrety niezwykłych ludzi, którzy tworzą ten zaskakujący kraj. W programie Special Docs i American Docs znajdą się m.in. Free Solo – nagrodzona w Toronto opowieść o żywej legendzie wspinaczki bez asekuracji – Aleksie Hannoldzie, Chef Flynn – portret zawrotnej kariery młodziutkiej gwiazdy świata kulinariów, Niepowstrzymana Bethany Hamilton – historia słynnej surferki, której kariery nie przerwał atak rekina, czy Opowieści o Billu Murrayu – spotkanie z najbardziej sympatycznym i wyluzowanym spośród hollywoodzkich gwiazdorów. Jeszcze do najbliższej niedzieli, 7 października, trwa sprzedaż karnetów na festiwal.


Poznajcie człowieka, który za nic ma prawo grawitacji. Alex Hannold to światowej sławy wspinacz free-solowy (wspinający się bez asekuracji i zabezpieczeń), raz po raz bijący kolejne rekordy wysokości i wytrzymałości. Free Solo, dokument nagrodzony przez publiczność na prestiżowym festiwalu w Toronto, to złożony portret zarówno samej postaci Hannolda, jak i nieoczywistej, często zaskakującej filozofii wspinaczki. Film autorstwa Jimmy'ego China i Elizabeth Chai Vasarhelyi daleki jest od uproszczeń i sensacyjnego tonu, oferując w zamian pełnokrwiste postaci, fenomenalne zdjęcia gór i niecodzienną opowieść o sile pasji. Free Solo może pochwalić się także najlepszą średnią wpływów z biletów ze wszystkich tegorocznych filmów w zestawieniu amerykańskiego box office'u, choć na ekranach znalazł się dopiero 28 września.


Niepowstrzymana Bethany Hamilton (Bethany Hamilton: Unstoppable) to kolejna postać – obok Aleksa Hannolda – która gotowa jest dokonać rzeczy niewiarygodnych w oczach zwykłych śmiertelników. W wieku 13 lat, w efekcie ataku rekina Hamilton straciła ramię. Pomimo tej tragedii, nie zmalał jej hart ducha: dziś jest jedną z najsłynniejszych surferek na świecie. Podobnie jak w przypadku Free Solo, w filmie autorstwa Aarona Liebera nie znajdziemy taniej sensacji – Niepowstrzymana Bethany Hamilton to wnikliwy, wielobarwny portret silnej kobiety.


Potęga pasji zaprowadziła na szczyt również młodziutkiego Flynna McGarry'ego – tytułowego bohatera filmu Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata (Chef Flynn). W dokumencie Camerona Yatesa obserwujemy eksplozję kariery amerykańskiego nastolatka, który szturmem zdobył ekstremalnie wymagający świat nowojorskich restauracji. Wspierała go w tym bohaterka drugiego planu, czyli matka, której postać kieruje opowieść o spełnionym amerykańskim śnie w stronę psychologicznego thrillera. Tym samym Chef Flynn to w równym stopniu rzecz o samorodnym talencie, jak i o rodzicielstwie czy skomplikowanych rodzinnych relacjach. Całość doskonale przyprawiają wątki poruszające tematy: edukacji (jak rozwijałyby się dzieci, gdyby pozwolić im robić to, co naprawdę je interesuje?), konkurencji w restauratorskiej profesji (błyskawiczny sukces młodego kucharza jest nie w smak wielu szefom), czy roli mediów, które z równą łatwością kreują co niszczą gwiazdy.
Bohater kolejnego dokumentu nie jest ani profesjonalnym wspinaczem, ani też surferem, a jego talenty kulinarne nie są znane szerokiemu odbiorcy. Choć jest wielką gwiazdą Hollywoodu, na co dzień pozostaje jedną z najbardziej sympatycznych, wyluzowanych i jednocześnie szalonych osób, jakie kiedykolwiek stąpały po amerykańskiej ziemi. Mowa o Billu Murrayu – bohaterze takich przebojów jak Pogromcy duchów, Dzień świstaka czy Między słowami. W filmie Opowieści o Billu Murrayu: człowiek-legenda uczy życia (The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned From A Mythical Man) nie śledzimy jednak jego aktorskiej kariery, ale poznajemy go jako żywą „legendę miejską" – człowieka, który – ot tak – potrafi przyjść niezapowiedziany na losowo wybrany wieczór kawalerski, dołączyć się do parkowej rozgrywki w piłkę z absolutnymi nieznajomymi czy na jedną noc zostać barmanem w wybranej knajpie (gdzie każdemu stawia shoty tequili – niezależnie od złożonego zamówienia). Film Tommy'ego Avallone'a to także portret niezwykle wrażliwego i inteligentnego człowieka, który z powodzeniem mógłby uczyć nas „jak dobrze żyć".


Kolacja z Chefem Flynnem

Flynn McGarry, bohater filmu Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata, będzie specjalnym gościem American Film Festival. Wspólnie z Justyną Słupską-Kartaczowską (szefową kuchni i właścicielką restauracji jadka) oraz Mariuszem Kozakiem (szefem kuchni Hotelu Monopol) i całą hotelową załogą przygotuje wyjątkowe menu. Wśród dań znajdą się również te znane z filmu. Do kolacji przygotowany zostanie specjalny wine-pairing, o którym opowie sommelier hotelu. Wrocławski pokaz i kolacja to pierwsza i wyjątkowa w Polsce okazja spotkania z fascynującym młodym człowiekiem i sprawdzenia jego kulinarnego talentu, który rozwija od dziesiątego roku życia. Kolejnego dnia Flynn przygotuje podobną kolację w Warszawie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Legendarny francuski performer daje popis talentu w filmie KREW BOGA
Legendarny francuski performer Olivier de Sagazan w polskim filmie ...
LEGIONY - największe historyczne widowisko roku w kinach po wakacjach!
Sceny batalistyczne jakich w polskim kinie jeszcze nie było! ...
Załoga legendarnej łodzi podwodnej w komplecie! Ruszyły zdjęcia do filmu "Orzeł. Ostatni patrol"
Ruszyły zdjęcia do długo oczekiwanej produkcji – „Orzeł. ...
Gösta – pierwszy szwedzki serial HBO Europe stworzony przez Lukasa Moodyssona
Pierwszy szwedzki serial HBO Europe to słodko-gorzka opowieść ...