Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 15.10.2018 A A A
Teatr Fredry na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Sezon w gnieźnieńskim Teatrze Fredry rozpoczął się wyjątkowo intensywnie. Zaprezentowano już dwie premiery, a niebawem spektakle Teatru będzie można zobaczyć na polskich i międzynarodowych festiwalach. „Poskromienie złośnicy" zostanie pokazane na festiwalu w Zabrzu, zaś  słuchowisko performatywne „Priv" – w Bukareszcie podczas The International Theater Festival „Fest(in) on the Boulevard", a chwilę później w Warszawie, w ramach programu Scena Tańca Studio.


„Poskromienie złośnicy" Magdy Kupryjanowicz i Marii Spiss, kreacja zbiorowa na podstawie dramatu Williama Shakespeare`a, zaprezentowane zostanie 15 października 2018 o g. 18:00 w ramach XVIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" organizowanego przez Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy. Festiwal ten, ukierunkowany na realizacje i interpretacje współczesnego dramatu, stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości" i ukazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym. Co  roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje dramaturgii współczesnej, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla regionu śląskiego.


W tym roku pośród spektakli m.in. z Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu czy Teatru Rozrywki w Chorzowie, zobaczyć będzie można gnieźnieński spektakl  „Poskromienie złośnicy" Magdy Kupryjanowicz i Marii Spiss, który tematyzuje kwestię patriarchalnych wzorców, przemocy wobec kobiet, męskiej dominacji na różnych poziomach życia społecznego oraz mansplainingu.


„Priv", projekt  choreograficzny Izy Szostak powstały przy współpracy dramaturgicznej Anki Herbut zaprezentowany zostanie jeszcze w październiku (19.10.2018 o g. 20:30) podczas The International Theater Festival „Fest(in) on the Boulevard" w Bukareszcie organizowanym przez tamtejszy Nottara Theatre. Natomiast w  listopadzie (13.11.2018 o g. 20:30) będzie można zobaczyć go w Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie w ramach Sceny Tańca Studio – programu regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski. Przez kilka dni roku Studio staje się przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdują się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. W program ten doskonale wpisuje się spektakl „Priv" będący eksperymentem na intymności, podczas którego twórcy badają, w jaki sposób technologia zmienia dziś nasze tożsamości, wizerunki, bliższe i dalsze relacje oraz jak wpływa na fizyczność naszych ciał i na jakich zasadach korzysta z naszej emocjonalności. Projekt Scena Tańca Studio jest realizowany przez STUDIO teatrgalerię i Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...
Dzień Teatru Publicznego w Teatrze Kubuś
Mamut na ulicach Kielc, debata kulturalna z udziałem lalek i ...
Teatr WARSawy w końcu stabilniejszy
Podczas posiedzenie Rady m.st. Warszawy, która odbyła się ...