Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.10.2018 A A A
„Rejwach” według Mikołaja Grynberga na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

„Rejwach” głośna książka Mikołaja Grynberga, nominowana do tegorocznej nagrody Nike, została zaadaptowana na potrzeby teatru. 27 października w Teatrze Żydowskim odbędzie się prapremiera spektaklu o tym samym tytule. Autorem adaptacji książki na potrzeby teatru oraz reżyserem jest Andrzej Krakowski, autor książek "Pollywood", scenarzysta, reżyser, producent filmowy mieszkający na stałe w Nowym Jorku. Muzykę, specjalnie do spektaklu, stworzył zespół KROKE.


– Nominowana do Nagrody Nike książka Mikołaja Grynberga „Rejwach” zmusza do refleksji, dotyka niezagojonych ran i nie pozwala zasnąć – mówi Andrzej Krakowski, emigrant z 1968 roku. – Podmiotem opowieści w moim spektaklu zrobiłem samego autora, Mikołaja Grynberga, to przez niego przemawiać będą bohaterowie: Żydzi różnych generacji.


Spektakl „Rejwach” jest o lęku, o bólu, nietolerancji, ksenofobii, antysemityzmie. Jest pełen pytań o odpowiedzialność za krzywdę drugiego człowieka, o szeroko pojętą moralność, o imponderabilia. Czy istnieją racje, które legitymizują przemoc? Czy są takie kategorie, które upoważniają do użycia siły, stosowania prawa pięści, terroru?


Bohaterowie „Rejwachu” dzielą się swoimi przeżyciami, nie dając prostych odpowiedzi. Mówią, by móc dalej żyć lub spokojnie odejść. Ich doświadczenia będą żyły w kolejnych pokoleniach.


Wśród twórców spektaklu, oprócz Andrzeja Krakowskiego, nowojorskiego reżysera, producenta i pisarza, autora książki „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood”, znalazł się również znany na całym świecie zespół KROKE, a za  video i reżyserię świateł odpowiada znany polski operator filmowy, Andrzej Wolf - autor filmu "Historia Ireny Sendlerowej".


Adaptacja tekstu: Andrzej Krakowski na podstawie książki Mikołaja Grynberga

Reżyseria: Andrzej Krakowski

Muzyka: KROKE

Światło i video: Andrzej Wolf

Scenografia i kostiumy: Marta Grudzinska

Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...