Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.11.2018 A A A
18. polsko-ukraiński Festiwal Jazz Bez I 3. edycja wrocławska
INFORMACJA PRASOWA

Zapraszamy do Centrum Biblioteczno-Kulturalnego FAMA na transgraniczny festiwal jazzowy Jazz Bez odbywający się w Polsce i na Ukrainie. Festiwal prezentuje zarówno projekty z nurtu jazzu tradycyjnego, jak i eksperymentalne zjawiska artystyczne, które pojawiają się w sferze jazzowej estetyki, stanowiąc o jej stałym rozwoju.


W 2018 roku Jazz Bez połączy ze sobą muzycznie Lwów, Kijów, Charków, Sumy, Odessę, Tarnopol, Łuck, Równe, Iwano-Frankiws’k, Użhorod, Drohobycz, Kramatorsk, Mariupol, Berdyczów, Kropywnyćkyj, Przemyśl, Lublin, Białystok, Nowicę oraz Wrocław.


We Wrocławiu Jazz Bez odbędzie się po raz trzeci. W tym roku gościć będziemy dwa międzynarodowe składy: Silhouette and Vinx (USA-Węgry) oraz Dima Bondarev Quartet  (Niemcy-Ukraina-Litwa).


JAZZ BEZ to przekraczanie fizycznych i artystycznych granicFestiwal w Polsce i na Ukrainie łącznie trwać będzie 11 dni. W ramach Jazz Bez podczas 48 koncertów zaprezentuje się 10 projektów muzycznych i 60 muzyków z 9 krajów świata. Zaproszeni artyści, występując w kilku różnych miastach trasy koncertowej, fizycznie przekraczają granice Unii Europejskiej i udowadniają, że muzyka nie uznaje granic. Oczywiście nie samo doznanie kolejki na polsko-ukraińskim przejściu granicznym jest w tym festiwalu najważniejsze. Ten muzyczny maraton ma sprawić radość miłośnikom jazzu, zapewniając im możliwość obcowania z artystami najwyższej klasy, a także ułatwiać nawiązywanie kontaktów pomiędzy muzykami z różnych krajów, animować młodych twórców i – przede wszystkim – przełamywać stereotypowe wyobrażenia na temat muzyki jazzowej, którą zwyczajowo przedstawia się jako trudną, elitarną i konwencjonalną.


Jazz Bez to wykwintny jazz prezentowany przez doświadczonych wykonawców, ale także nowe projekty i szansa dla młodych, ambitnych jazzmanów na pokazanie się szerokiej publiczności. Atutem festiwalu jest to, że nie ogranicza się do promowania jednej, ściśle określonej wizji jazzu, ale stara się pokazać jak największą ilość gatunków i nowych form hybrydycznych, wywodzących się z tak zróżnicowanych tradycji jak swing, bop, soul, funk, cool, fusion czy free.


Na koncerty zapraszamy zarówno melomanów, jak i osoby, które chcą dopiero zaprzyjaźnić się z jazzem.


Artyści Festiwalu Jazz Bez I Wrocław


SILHOUETTE & VINXVinx

De'Jon Parrette to jeden z najbardziej utalentowanych wokalistów wykorzystujących techniki improwizacji jazzowej, którego twórczość jest mocno osadzona w wielu różnych stylistykach – od tradycyjnego jazzu, przez funk, bossa novę, aż po blues. Gwałtownie wznoszące się wokale, skomplikowane, warstwowe melodie i groove’y kształtują oryginalny styl Parrette’a, pozwalający skutecznie wyróżnić się na tle innych artystów. O jego kunszcie świadczą również zdolności liryczne, dzięki czemu tak dobrze sprawdza się w opowiadaniu historii z sercem i duszą – godnych prawdziwego mistrza ballady.


Biografia Vinxa pełna jest zaskakujących epizodów. Początkowo próbował swoich sił jako… lekkoatleta – udało mu się nawet zakwalifikować na Igrzyska Olimpijskie w Moskwie w 1980 roku, jednak ze sportowymi marzeniami musiał pożegnać się z powodu bojkotu imprezy ogłoszonego przez prezydenta Cartera. Równolegle rozwijał się jako muzyk, co szybko przyniosło efekty. Został zaproszony do udziału w prestiżowym festiwalu jazzowym Montreaux. Od tego czasu regularnie bierze udział w projektach wybitnych artystów. W trakcie swojej długiej kariery nagrywał i koncertował z największymi ikonami przemysłu muzycznego, takimi jak np. Stevie Wonder, Sting, Herbie Hancock, Sheryl Crow, Branford Marsalis, Taj Mahal, Cassandra Wilson, B.B. King czy Cher.


We Wrocławiu Vinx De'Jon Parrette wystąpi z towarzyszeniem węgierskiego zespołu Silhouette, złożonego z muzyków o niezwykłych umiejętnościach technicznych. Liderem tego wirtuozerskiego składu jest Shilard Banai, o którym z uznaniem wypowiadają się gwiazdy pokroju Steve’a Hacketta. Banai nagrał już ponad sześćdziesiąt albumów z bardzo różną stylistycznie muzyką, będąc jednym z najbardziej popularnych i cenionych perkusistów na Węgrzech.


Skład zespołu:

Vinx De'Jon Parrette – śpiew, instrumenty perkusyjne

Szilard Banai – perkusjaMirko

Milan Milosevits – pianino

Victor Banai – gitara

Karoly Drab – bas

Attila Zavodi – saksonon

Gergo Monori – realizacja dźwięku


DIMA BONDAREV QUARTET

Dima Bondarev znany jest jako członek ukraińskiego zespołu jazzowego Acoustic Quartet i grupy Magnifika. Od 2007 roku uczestniczy w międzynarodowych konkursach muzycznych i festiwalach w Rosji, Polsce, Niemczech i na Ukrainie. Wygrał Grand Prix na MuzEnergo Festival 2010 oraz pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Młodych Wykonawców Jazz w Rostowie na Donem w 2011 r. W tym samym roku otrzymał stypendium Gaude Polonia polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i studiował w Warszawie pod kierunkiem Roberta Majewskiego. Współpracował z wybitnymi europejskimi i amerykańskimi muzykami, takimi jak: Julian Tucker, Mariusz Bogdanowicz, Karl Frierson, Steve Turre i Joel Holmes. Obecnie kontynuuje naukę w zakresie techniki jazzowej w Jazz Institute w Berlinie. Prowadzi też kwartet tworzony głównie przez studentów Jazz Institute, którego repertuar stanowią oryginalne kompozycje lidera. Twórczość zespołu można określić jako żywiołową muzykę, która jest wyraźnie osadzona w tradycji artystycznego jazzu lat 60., jednak nie wykazuje skłonności do radykalnych eksperymentów formalnych – instrumentaliści znacznie większą wagę przykładają do budowania struktury dramaturgicznej charakteryzującej się zbalansowanymi partiami dialogowymi. W kwietniu 2014 Dima Bondarev Quartet zdobył 2 nagrodę na 50. Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu.


Skład zespołu:

Dima Bondarev – trąbka, skrzydłówka

Toms Rudzinskis – saksofon

Felix Henkelhausen – kontrabas

Ludwig Wandinger – perkusja


18. polsko-ukraiński Festiwal Jazz Bez I 3. edycja wrocławska

Miejsce: Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA, ul. Krzywoustego 286, Wrocław

Kiedy: Silhouette and Vinx (USA-Węgry) / 7.12.2018 / godz. 20.00 Dima Bondarev Quartet (Niemcy-Ukraina-Litwa) / 8.12.2018 / godz. 20.00

Wstęp bezpłatny na podstawie wejściówek

Bezpłatne wejściówki dostępne w biurze CBK FAMA i infopunkcie Mediateki, Plac Teatralny 5 / po uprzedniej rezerwacji miejsc: biuro@fama.wroc.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...