Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.12.2018 A A A
12. Sputnik rusza w Polskę
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Dzisiaj – 7 grudnia - 12. Sputnik rozpoczyna filmową podróż po Polsce, startujemy w Szczecinie. Do marca 2019 roku zagramy m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Chodzieży, Olsztynie, Lublinie, Bydgoszczy, Poznaniu, Skierniewicach, Płocku, Gliwicach, Białymstoku, Hajnówce, Opolu, Elblągu, Tarnowskich Górach, Toruniu i Namysłowie. W programie replik znajdą się najlepsze rosyjskie fabuły z Konkursu Głównego oraz Kalejdoskopu Nowego Kina, tytuły z bloku "Ale sztu(cz)ka!", a także filmy familijne. Zapraszamy do kin!


Najmocniejszym punktem replikowego programu będzie zwycięzca Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 12. Sputnika - "Serce świata" Natalii Mieszczaninowej. Reżyserka, wywodząca się z dokumentalistyki, doskonale wie, jak zachowują się, poruszają i rozmawiają prawdziwi ludzie. To dokumentalne podejście sprawia, że przeżycia zupełnie obcych osób widz po chwili odbiera jak własne.


W polskich miastach pokażemy również laureata III Nagrody 12. Sputnika – debiutancki obraz Władimira Bitokowa "Głębokie rzeki". Jest to kameralna opowieść o rodzinie drwali z odległej kabardyjskiej wioski. "Głębokie rzeki" to pierwszy film w całości nakręcony w języku kabardyńskim. W filmie nie zobaczymy wielu profesjonalnych aktorów. Twórcy nie przeprowadzili typowego castingu, różnymi sposobami szukali ludzi podobnych do wykreowanych bohaterów. Bitokow jest uczniem Aleksandra Sokurowa i podkreśla jego ogromną rolę w swoim debiucie fabularnym.


W programie znalazł się także zwycięzca tegorocznej Nagrody Publiczności, zachwycający projekt filmowców-debiutantów - "Dwoje". Zarówno dla reżysera Timofieja Żałnina, jak i pozostałej ekipy (aktorów, operatora, kompozytora) było to pierwsze zetknięcie z dużym planem filmowym. Oszałamiająco piękne ujęcia tajgi, oddające wyższość przyrody nad małymi, ludzkimi problemami, a także akcja trzymająca w napięciu do ostatniej sceny sprawiają, że debiutancki projekt stał się dojrzałym, silnym głosem rosyjskich filmowców młodego pokolenia.


Wartym polecenia jest także najnowszy film Iwana I. Twierdowskiego "Podrzutki", znanego ze znakomitych tytułów "Klasa specjalna" oraz "Zoologia". Obraz jest swego rodzaju fantasmagorią opartą na współczesnych rosyjskich realiach. Ciężko jest jednoznacznie określić gatunek filmu, krytycy opisują go jako szyderczą przypowieść  o korupcji sądów i bezkarności służb mundurowych, komiks, dystopię czy karykaturę rzeczywistości.


Kolejnym replikowym tytułem będzie nowy obraz Michaiła Segała "Słonie mogą w piłkę grać". Reżyser w charakterystyczny dla siebie sposób przeplata rzeczywistość z absurdem, tworząc kino oryginalne, zupełnie inne od tego, do czego przyzwyczajony jest widz. W efekcie "Słonie mogą w piłkę grać" zachwycają zaskakującą treścią w nieszablonowej formie.


Jednym z młodych, zdolnych reżyserów rosyjskich debiutujących w produkcji pełnometrażowej na 12. Sputniku był Igor Kagramanow. Na replikach zobaczycie dramat w jego reżyserii "Niech będzie Liza", który porusza podobne wątki, co "Elena" czy "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa – temat trudnych relacji między dziećmi i rodzicami, konsekwencje nieokazywania uczuć, egoizmu jednych członków rodziny i zagubienia, osamotnienia drugich. Oprócz przepięknej, niezwykle precyzyjnej pracy operatorskiej Iwana Ustinowa, należy także wyróżnić kompozycję muzyczną Olega Litwiszko, która w subtelny sposób buduje atmosferę filmu.


Z Kalejdoskopu Nowego Kina zaprezentujemy "Trenera" - reżyserski debiut gwiazdy rosyjskiego ekranu, Daniły Kozłowskiego oraz "Legendę o Kołowracie" Dżanika Fajzijewa i Iwana Szurchowieckiego - głośną produkcję fantasy, która przenosi widzów do XIII-wiecznej, rozdrobnionej Rusi.


W replikowym repertuarze znalazły się również 4 tytuły z sekcji "Ale sztu(cz)ka!", będącej motywem przewodnim 12. Sputnika. Wśród nich zobaczymy 2 filmy o artystach w reżyserii braci Antona i Ilji Cziżykowych - "Animatora" oraz "Lili". "Sieć" Aleksandry Strielanej to przepięknie nakręcona historia z trudną miłością w tle. Inspiracją dla powstania filmu "Piter by Kasta" Aleksieja Soboliewa i Phila Lee stał się Petersburg i muzyka z nowego albumu rosyjskiego zespołu hip-hopowego Kasta.


W wybranych miastach przypomnimy komedię fantastyczną "Mnich i demon" w reżyserii Nikołaja Dostala, komediodramat osadzony w wielkomiejskiej scenerii "Miejskie ptaszki" Julii Biełoj, a także "Rerberg i Tarkowski. Odwrotna strona Stalkera" w reżyserii Igora Majborody, będący częścią dokumentalnego cyklu, opowiadającego o kształtowaniu się twórczości i dramatycznym losie znanego operatora filmowego Georgija Rerberga.


Młodych widzów wraz z rodzicami zaprosimy na filmy familijne: wspomnianą już "Lili" Antona i Ilji Cziżykowych oraz "Zaklętego w smoka" Indara Dżendubajewa, opowiadającego o miłości księżnej Mirosławy i tajemniczego Armana.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Afrykańskie Nowe Fale w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty
Stara zasada promocji głosi, że „lepiej nie zaczynać od ...
Pierwsze francuskie produkcje Warner Bros. Discovery dla platformy streamingowej Ma
Warner Bros. Discovery zaprezentowało trzy pierwsze francuskie ...
„Biedne istoty” - oscarowa produkcja od dziś w Disney+
Wszyscy fani kina mogą zanurzyć się już w niezwykłym świecie ...