Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.12.2018 A A A
Opera Rara: Mieszkania jako małe sale koncertowe
red.
fot. KBF

Krakowski festiwal zaprosi publiczność do wspólnego muzykowania oraz wskrzeszenia tradycji rodzinnego śpiewania w... domowych pieleszach.


Pod hasłem Opera Rara, krakowscy melomani co roku poznają mniej znane oblicza operowej klasyki, czy chodzi o oryginalne inscenizacje czy też sam dobór repertuaru. Najbliższa edycja poszerzy jednak zasięg oddziaływania tej wyjątkowej muzyki. Obok koncertów i spektakli na dużych scenach odbędą się bowiem wydarzenia bardziej kameralne, rozgrywane w niemal... prywatnej sferze. A to z racji na festiwalowy „Śpiewnik domowy”.

 

Projekt stanie się okazją do świętowania, wskrzeszenia tradycji śpiewu domowego i towarzyskich spotkań salonowych. Zaakcentuje społeczną i integrującą funkcję sztuki. Śpiew i wspólne muzykowanie jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku stanowiły na polskich ziemiach dobro ogólne, egalitarne, domenę nie tylko rodów arystokratycznych czy elit burżuazji. Wielkim wydarzeniem stało się wydanie w kwietniu 1844 roku pierwszego „Śpiewnika domowego”. Jego autorem był nie kto, jak Stanisław Moniuszko. Cykl dwunastu zeszytów, z których za życia wybitnego kompozytora ukazało się sześć, obejmował jego artystyczny program. Przedstawił w nim założenia swojej działalności, publikując całą swą twórczość wokalną.

 

Ponad 200 pieśni zawartych w „Śpiewniku domowym” nabrało wyjątkowego znaczenia, ponieważ kompozytor nadał im osobisty wyraz, jednocześnie zachowując ich narodowy i ludowy charakter. Towarzyszyło mu pragnienie, aby dać społeczeństwu pieśni polskie, które zastąpiłyby obcy, zagraniczny repertuar i zajęły ważne miejsce w życiu codziennym Polaków. Wsłuchujący się w głos społeczeństwa Moniuszko stworzył swój obszerny zbiór z myślą o rwących się do śpiewu amatorach. Jednocześnie zainicjował wielki społeczny projekt wspólnego domowego śpiewania i spotykania się przy muzyce. Właśnie ten projekt, po 175 latach od wydania pierwszego zeszytu śpiewnika, podejmuje Opera Rara w ramach pasma festiwalowego „Generacja Opera”.

 

Organizatorzy chcą zaprosić słuchaczy do wspólnego śpiewania i muzykowania w domowych warunkach. Dlatego poszukują osób, które mają w domu fortepian i zechcą udostępnić własne lokum pod kątem prywatnego koncertu dla kilku - kilkunastu osób w zależności od możliwości. Organizator zapewnia śpiewaka i pianistę z interesującym programem oraz strojenie fortepianu. Mile widziany aperitif i drobne przekąski. Więcej informacji tutaj.

 

Festiwal Opera Rara potrwa od 31 stycznia do 17 stycznia.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...