Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 15.08.2012 A A A
Zmierzch imperium w fotografiach Kapuścińskiego
KATARZYNA OCZKOWSKA

Około 50 zdjęć dokumentujących podróż po byłych republikach ZSRR mistrza reportażu literackiego Ryszarda Kapuścińskiego, zostanie zaprezentowanych od 3 września we wrocławskim Muzeum Narodowym.


Ekspozycja zatytułowana Ryszard Kapuściński: Zmierzch Imperium składa się z cyklu fotografii ukazujących codzienność w Związku Radzieckim, jednak wzbogacona jest również o zdjęcia wykonane podczas puczu sierpniowego. Wystawa posiada także osobisty charakter, gdyż uzupełniają ją obrazy zapisane na rolce filmu fotograficznego podczas podróży autora po 40 latach do rodzinnego Pińska w 1979 r. Kapuściński planując, iż jego zdjęcia z podróży będą kiedyś pokazywane szerszej publiczności, wykadrował je i schował w szarych kopertach w formie negatywów. W takim stanie przeleżały długi okres czasu i dopiero kilka lat temu odnaleziono w prywatnym archiwum reportera. Prezentowane na wystawie fotografie zostały wyselekcjonowane przez wieloletnią redaktor naczelną PAP oraz opiekunkę archiwum fotograficznego Kapuścińskiego Izabelę Wojciechowską.

 

Wystawę, która trwać będzie do 30 września, po raz pierwszy pokazano 2 lata temu w warszawskiej Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, następnie na Zamku w Lublinie oraz w siedzibie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
AVALON EXTREME inspiruje do pokonywania swoich barier
Plac Europejski w Warszawie już 14 sierpnia zmieni się w wystawę ...
Dzieła Mariana Mokwy kupione przez Muzeum Narodowe w Gdańsku dzięki Portowi Lotniczemu Gdańsk
Muzeum Narodowe w Gdańsku zakupiło unikatowy zbiór siedmiu ...
Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian kuratorami 11. edycji festiwalu NARRACJE
Znamy duet kuratorski, który przygotuje program 11. edycji festiwalu ...
Cracow Fashion Week 2019: Moda w stylu eco
9 marca pod Wawelem rusza wielkie modowe święto. Z rywalizacją ...