Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 12.01.2019 A A A
Marcelek: Nieznany kolega Mikołajka
red.
fot. Znak

Nieopublikowana dotąd w Polsce książka to prawdziwa perełka nie tylko dla fanów przygód rezolutnego Mikołajka.  Perełka przez duże „M”, która może stanowić wspaniałe uzupełnienie gromadzonej w ciągu lat kolekcji.


Dwóch chłopców o imionach zaczynających się na literę „M”. Jeden zrobił światową karierę i podbił serca czytelników w każdym wieku. Drugi... odszedł w zapomnienie. Ale to może się zmienić. Fani Mikołajka znad Wisły wreszcie mogą poznać jego literackie rodzeństwo. Postać równie błyskotliwą i budzącą sympatię.

 

Początek znajomości twórców Mikołajka datuje się na koniec lat 50. Gdy poznali się w Paryżu, Jean- Jacques Sempé miał 21 lat, a Rene Gościnny - 28.  Obaj różnili się pod względem temperamentem, ale połączyło ich podobne poczucie humoru. Rezultatem ich owocnej współpracy była seria o wspomnianym Mikołajku, ale też książeczka poświęcona innej chłopięcej postaci. Prawdziwa perełka dziecięcej literatury, mogąca stanowić wspaniałe uzupełnienie gromadzonej w ciągu lat kolekcji.

 

Pod tytułem "Marcelek" kryje się niepublikowana dotąd w Polsce książka twórców Mikołajka. Powstała w 1969 roku i opowiada historię spotkania dwóch małych urwisów, będąc uniwersalną opowieścią o przyjaźni na całe życie. Tytułowy Marcelek oraz jego kompan Remek idą przez świat brawurowo. Mimo iż nękają ich szczególne przypadłości – wydawać by się mogło proste i łatwe do rozwiązania. I tak np. Marcelek czerwieni się w każdej sytuacji, a Remek kicha prawie jak na zawołanie.

 

Całość wzbudza u czytelnika ogromny sentyment, bez względu na wiek i przywołuje ciepłe uczucia. Przez wzgląd na zapadającą w pamięć, charakterystyczną kreskę Sempégo, cieszy także subtelnym humorem. Tym samym, który od dziesiątek lat zachwyca odbiorców literatury dziecięcej na całym świecie.

 

Pierwsze polskie wydanie przygód Marcelka ujrzy światło dzienne już 16 stycznia, nakładem wydawnictwa Znak.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nominacje do Nagrody Gombrowicza
Spośród stu pięciu książek zgłoszonych w tym roku do Nagrody ...
Poeta uwolniony. Zmiany organizacyjne Festiwalu Europejski Poeta Wolności 2020
Wraz ze zmianą warunków organizacji wydarzeń kulturalnych ...
Pytanie o obecność ojca
Ojciec w życiu dziecka jest zawsze ważny – niezależnie od ...
Poza prawdą /Premiera książki/
Miłość Adama do Antoniny skończyła się nagle. Odszedł. ...