Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.02.2019 A A A
Kronos Quartet & Mahsa Vahdat w Narodowym Forum Muzyki!
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

„Prawdziwy blask: irańska śpiewaczka Mahsa Vahdat przepięknym, niezwykle ekspresyjnym głosem zaśpiewała trzy solowe pieśni o namiętności, miłości i smutku, przedstawiając te emocje w wyjątkowo obrazowy sposób. Barwa głosu artystki, jednocześnie aksamitna i przeszywająca, oraz wyśpiewane przez nią meandrujące linie melodyczne to porywające zestawienie”. („San Francisco Chronicle”).


Znany ze współpracy z artystami z całego świata, od malijskiego Trio Da Kali po Rhiannon Giddens z USA, Kronos Quartet właśnie ogłosił rozpoczęcie jednego z najbardziej ekscytujących projektów: współpracy z Mahsą Vahdat. Ta uznana irańska śpiewaczka dołączy do trasy koncertowej kwartetu, podczas której wykona swoje kompozycje oparte na klasycznej poezji perskiej (Rumi, Hafez) oraz współczesnych dziełach literackich (Forough Farrokhzad, Mohammad Ebrahim Jafari). Aranżacje na kwartet smyczkowy opracowali Sahba Aminikia oraz Atabak Elyasi. Kronos Quartet i Vahdat planują nagranie płyty dla norweskiej wytwórni Kirkelig Kulturverksted. Przewidywany termin wydania płyty to marzec 2019 roku. W programie wspólnych koncertów znalazły się kompozycje takie jak: The Sun Will Rise, Vanishing Line, My Ruthless Companion, My Place Is the Placeless, My Trace Is the Traceless, Oh Lover! Go Mad, Go Mad!, Eternal Meadow, Kurdish Song (aranżacja: S. Aminikia) oraz Dead Yet I Was, Then Came to Life (aranżacja: A. Elyasi).


Kronos Quartet – w składzie: David Harrington (skrzypce), John Sherba (skrzypce), Hank Dutt (altówka) i Sunny Yang (wiolonczela) – od 45 lat prowadzi nieustraszone muzyczne poszukiwania i z zaangażowaniem zmieni stereotypowy wizerunek kwartetu smyczkowego. Ten kwartet z San Francisco jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych zespołów. Ma za sobą tysiące zagranych koncertów, ponad 60 wydanych albumów, mnóstwo projektów zrealizowanych z kompozytorami i wykonawcami reprezentującymi przeróżne gatunki muzyczne oraz ponad 950 kompozycji i aranżacji zamówionych na swój skład. Kronos Quartet zdobył ponad 40 nagród, w tym nagrodę Grammy oraz prestiżowe nagrody Polar Music i Avery Fisher. Działalnością Kronos Quartet, w tym zamówieniami nowych kompozycji, trasami koncertowymi, występami, programami edukacyjnymi i wyprodukowanym własnymi siłami Kronos Festival, zajmuje się organizacja non profit – Kronos Performing Arts Association. W 2015 r. zespół rozpoczął projekt edukacyjny Fifty for the Future: The Kronos Learning Repertoire, który ma na celu zamówienie i darmowe dystrybuowanie pierwszej biblioteki z repertuarem współczesnym na kwartet smyczkowy.


Mahsa Vahdat to irańska artystka, śpiewaczka i obrończyni wolności wypowiedzi. Jej repertuar jest oparty w większości na oryginalnych kompozycjach. Jej styl to współczesne brzmienie zakorzenione w starych – tradycyjnych, ludowych i regionalnych – utworach irańskich. Od najmłodszych lat Mahsa Vahdat uczyła się gry na fortepianie i setarze. Pobierała też lekcje śpiewu u wielu muzyków w Iranie. Ukończyła studia I stopnia w zakresie muzyki na Uniwersytecie Teherańskim. Od 1995 r. pojawia się na koncertach i festiwalach na całym świecie z artystami z Iranu, Europy i Ameryki. Często występuje też ze swoją siostrą Marjan Vahdat. Od 2007 r. artystka jest ambasadorką Freemuse – niezależnej międzynarodowej organizacji walczącej o wolność wypowiedzi muzyków i kompozytorów na całym świecie; w 2010 r. otrzymała nagrodę ufundowaną przez tę instytucję. Począwszy od projektu Lullabies from the Axis of Evil (2004) śpiewaczka współpracuje z norweską wytwórnią płytową Kirkelig Kulturverksted (KKV).


9 marca 2019, sobota, godz. 20:30

NFM, Sala Główna, Wrocław

Muzyka świata | Kronos Quartet & Mahsa Vahdat

Wykonawcy:

David Harrington – skrzypce

John Sherba – skrzypce

Hank Dutt – altówka

Sunny Yang – wiolonczela

Mahsa Vahdat – wokal

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Ale pinkno ta piosynka była: Pieśni z podramowskiej wsi
Tradycja kilku pokoleń śpiewających kobiet i jedna ich ...
Młody Duch Tańca – projekt taneczny
„Młody Duch Tańca” to polsko-japoński projekt taneczny, ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...
Różne oblicza muzyki, czyli nowy sezon z „Wielką Improwizacją" i „Muzyką Świata" w NFM!
Rdzenna improwizacja, blues, tradycyjne instrumenty, brzmienia ...