Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.03.2019 A A A
Sol Invictus: Siostry Barabas idolkami Narodu?
red.
fot. Teatr Barakah

Spirytystki- szansonistki w pojedynku o władzę. 9 marca na scenie Teatru Barakah premiera nowego, bezkompromisowego spektaklu Pawła Szarka. To historia o rozdartej niezgodą teraźniejszej Polsce, w muzycznej konwencji nawiązującej m.in. do epoki weimerskich kabaretów.


"Macabra Dolorosa", "Piekło kobiet", "Teresa" - z każdym kolejnym spektaklem Paweł Szarek umacnia swoją mocną i odrębną pozycję na teatralnej mapie nie tylko Krakowa. To dramaturg, reżyser, kompozytor, muzyk, a także oświetleniowiec, który najbardziej aktualnym, społecznym treściom nadaje nieoczywistą, barokową wręcz formę. Jego spektakle portretują rzeczywistość za pomocą słowno- muzycznej konwencji łączącej w sobie płynnie wiele skrajności. Przede wszystkim jednak opierają się na wyrazistych kobiecych kreacjach aktorskich. Nie inaczej będzie w przypadku najnowszego, autorskiego spektaklu Szarka, ktory, podobnie jak poruszającą "Teresę", realizuje na scenie krakowskiego Teatru Barakah.

 

Pod tytułem "Sol Invictus" (nazwa starorzymskiego kultu) kryje się historia o znajomych realiach - z kraju pełnego animozji, w którym zanika tolerancja i wzmaga się społeczny gniew. W podupadłym kabarecie na pierwszym piętrze zniszczonej czynszówki, rozgrywa się rywalizacja głównych bohaterek sztuki. Siostry Barabas to skłócone ze sobą od zawsze szansonistki- spirytystki, które dla sławy i poklasku są w stanie zaryzykować wszystko. Marzą tylko o tym, aby stać się niosącymi zbawienie idolkami smutnego i zagubionego Narodu. Czy zdołają powołać do życia uber-siłę, pradawny boski byt, który pogodzi poróżniony wewnętrznie naród?

 

Tragikomiczna opowieść o niepowstrzymanym głodzie władzy ma być utrzymana w duchu twórczości Charmsa, Brechta i Weilla, poetyce obrazów Grosza i Dixa, nawiązywać do mrocznej atmosfery niemieckich kabaretów czasów weimarskich, a także nurtów dada, oberiu i teatru absurdu. Spektakl dotyka zarazem uniwersalnych tematow roli nienawiści, obsesji, wykluczenia, zabobonów w życiu społecznym. Zadaje ponadto pytanie o to, czy przebaczenie i pojednanie jest możliwe?

 

W obsadzie spektaklu powraca odtwórczyni tytułowej roli we wspomnianej "Teresie" - Katarzyna Chlebny. Obok niej na scenie pojawią się Aleksandra Konior, Paweł Harańczyk oraz Ana Nowicka - dyrektor Teatru Barakah. Czy zwycięży ciemne, zapiekłe współzawodnictwo, czy jaśniejące złotem przebaczenie? - odpowiedź na to pytanie już w najbliższy weekend. Premiera 9 marca.

 

Więcej informacji tutaj.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...