Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.03.2019 A A A
Sol Invictus: Siostry Barabas idolkami Narodu?
red.
fot. Teatr Barakah

Spirytystki- szansonistki w pojedynku o władzę. 9 marca na scenie Teatru Barakah premiera nowego, bezkompromisowego spektaklu Pawła Szarka. To historia o rozdartej niezgodą teraźniejszej Polsce, w muzycznej konwencji nawiązującej m.in. do epoki weimerskich kabaretów.


"Macabra Dolorosa", "Piekło kobiet", "Teresa" - z każdym kolejnym spektaklem Paweł Szarek umacnia swoją mocną i odrębną pozycję na teatralnej mapie nie tylko Krakowa. To dramaturg, reżyser, kompozytor, muzyk, a także oświetleniowiec, który najbardziej aktualnym, społecznym treściom nadaje nieoczywistą, barokową wręcz formę. Jego spektakle portretują rzeczywistość za pomocą słowno- muzycznej konwencji łączącej w sobie płynnie wiele skrajności. Przede wszystkim jednak opierają się na wyrazistych kobiecych kreacjach aktorskich. Nie inaczej będzie w przypadku najnowszego, autorskiego spektaklu Szarka, ktory, podobnie jak poruszającą "Teresę", realizuje na scenie krakowskiego Teatru Barakah.

 

Pod tytułem "Sol Invictus" (nazwa starorzymskiego kultu) kryje się historia o znajomych realiach - z kraju pełnego animozji, w którym zanika tolerancja i wzmaga się społeczny gniew. W podupadłym kabarecie na pierwszym piętrze zniszczonej czynszówki, rozgrywa się rywalizacja głównych bohaterek sztuki. Siostry Barabas to skłócone ze sobą od zawsze szansonistki- spirytystki, które dla sławy i poklasku są w stanie zaryzykować wszystko. Marzą tylko o tym, aby stać się niosącymi zbawienie idolkami smutnego i zagubionego Narodu. Czy zdołają powołać do życia uber-siłę, pradawny boski byt, który pogodzi poróżniony wewnętrznie naród?

 

Tragikomiczna opowieść o niepowstrzymanym głodzie władzy ma być utrzymana w duchu twórczości Charmsa, Brechta i Weilla, poetyce obrazów Grosza i Dixa, nawiązywać do mrocznej atmosfery niemieckich kabaretów czasów weimarskich, a także nurtów dada, oberiu i teatru absurdu. Spektakl dotyka zarazem uniwersalnych tematow roli nienawiści, obsesji, wykluczenia, zabobonów w życiu społecznym. Zadaje ponadto pytanie o to, czy przebaczenie i pojednanie jest możliwe?

 

W obsadzie spektaklu powraca odtwórczyni tytułowej roli we wspomnianej "Teresie" - Katarzyna Chlebny. Obok niej na scenie pojawią się Aleksandra Konior, Paweł Harańczyk oraz Ana Nowicka - dyrektor Teatru Barakah. Czy zwycięży ciemne, zapiekłe współzawodnictwo, czy jaśniejące złotem przebaczenie? - odpowiedź na to pytanie już w najbliższy weekend. Premiera 9 marca.

 

Więcej informacji tutaj.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...