Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 08.03.2019 A A A
Mistrzowie kina Azji. Tsai Ming-liang, Shengze Zhu, Bi Gan i Zhang Lu na 19. MFF Nowe Horyzonty
INFORMACJA PRASOWA
Fukuoka: Zhang Lu / fot. Materiał prasowy

Chiny wyrastają na poważnego konkurenta dla Hollywood. Choć główna stawka rozgrywa się pomiędzy kasowymi blockbusterami, azjatyccy twórcy kina pozamainstreamowego nie pozostają w tyle – udowadniając, że można pokonać nawet drużynę Avengersów (przykładem jest choćby znakomity film Bi Gana Długa podróż dnia ku nocy/Long Day's Journey into Night). Podczas tegorocznej edycji Nowych Horyzontów będzie można zobaczyć nowe filmy takich reżyserów jak Tsai Ming-liang, Shengze Zhu, Bi Gan i Zhang Lu. Trwa sprzedaż karnetów na festiwal.


Twoja twarz (Your Face): długie ujęcia, zbliżenia, proste historie. Ale mistrz, jakim jest bez wątpienia Tsai Ming-liang, nawet z najprostszych elementów filmowej układanki potrafi stworzyć poruszający do głębi film. Skupiając się przede wszystkim na starszych ludziach, reżyser pozwala im opowiadać: to są pojedyncze wspomnienia, ale dotyczące zdarzeń, które odcisnęły piętno na życiu bohaterów tego niezwykłego dokumentu. Obserwując ich twarze, reżyser rozważa fenomen prawdy. Czy kryje się ona w słowach, czy w mimowolnych drgnieniach powieki, uciekającym spojrzeniu, nagłym skrzywieniu ust, zastygłych rysach? Piękne, czułe kino, ilustrowane muzyką Ryuichiego Sakamoto.


Present.Perfect.: zwycięzca festiwalu w Rotterdamie to found footage złożony z materiałów wyłowionych w chińskim Internecie, a dokładnie z online'owych transmisji (live-streaming), które cieszą się tu niebywałą popularnością (pół miliarda użytkowników platform!). Szwaczka, niepełnosprawny uliczny artysta, transpłciowa kobieta, dziewczyna na wózku i inni, dzielą się z followersami szczegółami na temat własnego życia, nie bacząc na to, że są na celowniku surowej cyber-cenzury. Z filmu wyłania się fascynujący portret społeczeństwa, które rzuca wyzwanie oficjalnej narracji, ujawniając w sieci to, o czym nie można mówić w realu. Nowy film Shengze Zhu, autorki Kolejnego roku (17 NH).


Długa podróż dnia ku nocy (Long Day's Journey into Night): ten arthouse'owy tytuł okazał się nieoczekiwanie wielkim komercyjnym hitem, bijąc w Chinach na głowę nawet Avengersów. Pokazywany premierowo w canneńskim konkursie hipnotyczny noir Bi Gana osnuty jest wokół pewnej miłości i pewnej zbrodni sprzed lat, rekonstruowanych w (zawodnej?) pamięci mężczyzny wędrującego po emitujących neonowe światło uliczkach Kaili (rodzinna miejscowość reżysera). Doskonale dawkujący napięcie i melancholię film, kryje w sobie szczególną niespodziankę: niemal godzinną sekwencję 3D nakręconą w jednym ujęciu.


Fukuoka: Zhang Lu, autor lubianego przez nowohoryzontową publiczność Cichego snu, wciąż w świetnej formie. W prezentowanej na tegorocznym Berlinale Fukuoce koreańsko-chiński reżyser opowiada historię miłosną, w której elementy typowe dla dramatu obyczajowego bywają znienacka wzbogacane przez realizm magiczny, a anegdotyczna lekkość nie przeszkadza w poruszaniu ważkich tematów – samczej rywalizacji, poczucia wykorzenienia i tęsknoty za bliskością.


Na 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy w dniach 25 lipca – 4 sierpnia 2019.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wielki powrót Bogusława Lindy w roli Franza Maurera
Trwają zdjęcia do filmu „Psy 3. W imię zasad” w reżyserii ...
50 ulubionych filmów Susan Sontag
W 1977 roku Susan Sontag, jedna z najważniejszych intelektualistek ...
Film, po którym nic nie będzie takie samo. Nowe Horyzonty polecają Midsommar. W biały dzień
Już dzisiaj na ekrany kin w całej Polsce trafi Midsommar. W ...
Przed nami nowy sezon serialu Rozwód
Słodko-gorzki serial komediowy HBO Rozwód powraca z trzecim ...