Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.04.2019 A A A
Pierwsze nazwiska gości Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej
INFORMACJA PRASOWA

Przyszło nam żyć w ciekawych czasach, pełnych szybkich zmian, za którymi ciężko nadążyć. Cieszymy się z dobrodziejstw technologii, a jednocześnie martwimy się, czy nie wypierają one tradycyjnych wartości i czy aby nie zatracamy się zbytnio w tym pędzie. Pierwsza na liście zagrożonych gatunków pojawia się książka, która stale konkuruje o zainteresowanie dzieci z gadżetami elektronicznymi. Dziś celebrujemy jej święto i pierwsze, czego chcielibyśmy jej życzyć, to tego, by przetrwała, nie tylko na półkach, ale też w głowach i sercach młodych czytelników, bo to oni stanowią o przyszłości.


Jeśli przyjrzymy się tej liście raz jeszcze, znajdziemy na niej seniorów, którzy z rezygnacją patrzą na wytęsknionego wnuka, który odwiedza ich, zapatrzony w ekran. Trudno zwrócić jego uwagę analogowym światem sprzed lat, ale czy na pewno dziadkowie i babcie nie mogą już wnieść nic nowego w jego życie? A gdyby tak zawarli pakt: seniorzy i książki: sojusz na rzecz rozwoju dzieci?


Do wspólnych, rodzinnych działań wokół książki zachęca Fundacja Czas Dzieci, organizator Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej.


- Światowy Dzień Książki to dla nas  szczególna okazja, bo jest to także dzień urodzin Hansa Christiana Andersena. Nic nie jest tak bardzo międzypokoleniowe jak baśnie, a te napisane przez Andersena to także pretekst do przypomnienia najznakomitszych ilustratorów takich jak Szancer, Jaworowski, Strumiłło czy Stanny - wyjaśnia Agnieszka Karp-Szymańska, prezes fundacji Czas Dzieci – chcemy uczcić ten dzień przedstawiając autorów, z którymi na festiwalu spotkacie się już na przełomie maja i czerwca.


Obecność do tej pory potwierdzili:
Maciej Wojtyszko, Paweł Pawlak i Ewa Kozyra Pawlak, Aleksandra i  Daniel Mizielińscy, Marcin Szczygielski, Cezary Harasimowicz, Agnieszka Stelmaszyk, Urszula Palusińska, Piotr Dumała, Marcin Wicha, Tomasz Samojlik, Magdalena Wiśniewska, Justyna Styszyńska, Joanna Krzyżanek, Jarosław Kaczmarek, Jadwiga A.  Hockuba, Dorota Sumińska, Dominika Czerniak-Chojnacka, Aniela Cholewińska-Szkolik, Aleksandra Gołębiewska, Agnieszka Mielech, Agata Ignaciuk, Zofia Staniszewska.


Na szczególną uwagę zasługuje znakomity, wielokrotnie nagradzany, japoński ilustrator Taro Miura.


Spotkanie we Wrocławiu zaplanowane jest na 16. września, a w Opolu 15. września.


Taro Miura będzie gościć w Polsce na zaproszenie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie w związku z planowaną w  Muzeum Manggha wystawą jego prac.


Bardzo ważna w założeniach Festiwalu jest równowaga pomiędzy autorami i artystami uznanymi  i młodymi, oryginalnymi, często z ogromnym potencjałem i zupełnie świeżym spojrzeniem.


Wyrazem tego będzie m.in. spotkanie inaugurujące Festiwal poświęcone twórczości Bohdana Butenki. Organizatorzy nie zdradzają  jeszcze szczegółów, ale obiecują z mrugnięciem oka, że uda się zobaczyć znane ilustracje mistrza z zupełnie innej perspektywy.


Czekamy z niecierpliwością na kolejne wieści, a szczegóły możemy już śledzić na stronie festiwalu: www.festiwalliteraturydzieciecej.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...