Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.04.2019 A A A
2. FESTIWAL FILMÓW POLSKICH "WISŁA" W CHORWACJI
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

9 maja br. do Chorwacji ponownie zawita Festiwal Filmów Polskich "Wisła". Miłośnicy polskiego kina będą mogli uczestniczyć w pokazach w Osijeku (Kino Urania, 9-14 maja) oraz w Splicie (Kino Zlatna Vrata, 13-21 maja).


Festiwal otworzy film "Córka trenera" – dramat Łukasza Grzegorzka, traktujący o poświęceniu i niespełnionych ambicjach, a także dążeniu do niezależności. Historia córki i ojca, których życie, oparte na turniejach tenisowych, przechodzi rewolucję. Projekcjom filmu będą towarzyszyć spotkania z odtwórczynią głównej roli – Karoliną Bruchnicką.


W kinach będzie można zobaczyć znakomite polskie kino historyczne. "Kamerdyner" to film Filipa Bajona, opowiadający o skomplikowanych relacjach niemiecko-polsko-kaszubskich na przestrzeni 45 lat. Osią fabuły jest historia bękarta hrabiego Hermanna - złotowłosego Mateusza Krolla. Znajduje on sobie miejsce na dworze von Kraussów, ale pomimo inteligencji i wrażliwości nie zostaje posłany na studia i doznaje od rodziny serii upokorzeń."Dywizjon 303. Historia prawdziwa" w reżyserii Denisa Delića i Wiesława Saniewskiego przedstawia historię stworzonej podczas II wojny światowej elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. Lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii.


Akcja błyskotliwej czarnej komedii Borysa Lankosza "Rewers" rozgrywa się w dwóch planach czasowych – w latach 50. i współcześnie. Bohaterką jest Sabina, którą matka i babcia próbują wydać za mąż. Pewnego dnia dziewczyna poznaje przystojnego Bronisława.


W tym roku pokażemy widzom bardzo ciekawe thrillery. "Wilkołak" w reżyserii Adriana Panka opowiada o losach ośmiorga dzieci, które po wyzwoleniu  z obozu zagłady zamieszkują w prowizorycznym domu dziecka w środku lasu. Wkrótce ich pałac zostaje otoczony przez wygłodniałe wilczury.


Thriller Jagody Szelc "Wieża. Jasny dzień" to historia, opierająca się na konflikcie między dwiema siostrami – Mulą i Kają, która powraca do rodzinnego domu po 6 latach nieobecności. Owiana tajemnicą opowieść przyjmuje nieoczekiwany zwrot, który nie pozwala widzom przejść obok niego obojętnie.


Na Festiwalu nie zabraknie również słynnego filmu animowanego, który został nagrodzona wieloma nagrodami na międzynarodowych festiwalach. Nominowany do Oscara "Twój Vincent" to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, w której każdą z 65 000 klatek namalowano ręcznie. Obraz ożywia na ekranie ponad 100 dzieł Vincenta van Gogha.


"Juliusz" to niezwykła komedia, tworzona z udziałem mistrzów polskiego stand-upu. Tytułowy bohater to chodzące nieszczęście – wszystko, czego się dotknie, obraca się w proch. Serię pechowych zdarzeń może zakończyć jedynie weterynarka Dorota.


Podczas festiwalu widzów czeka również moc wspaniałych wydarzeń towarzyszących. Zapraszamy na wyjątkowy Pub Quiz o polskiej kulturze, filmie i języku w Osijeku, a także występy muzyczne w obu festiwalowych miastach.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
HBO otrzymało najwięcej nominacji do nagród Emmy® w historii
16 lipca w Los Angeles ogłoszone zostały nominacje do tegorocznych ...
Wielki powrót Bogusława Lindy w roli Franza Maurera
Trwają zdjęcia do filmu „Psy 3. W imię zasad” w reżyserii ...
50 ulubionych filmów Susan Sontag
W 1977 roku Susan Sontag, jedna z najważniejszych intelektualistek ...
Film, po którym nic nie będzie takie samo. Nowe Horyzonty polecają Midsommar. W biały dzień
Już dzisiaj na ekrany kin w całej Polsce trafi Midsommar. W ...