Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.07.2019 A A A
Festiwal Filmów Karpackich: Wichrowe wzgórza nad Soliną
red.

Będzie nie tylko filmowo, ale i wietrznie. Przedostatni weekend sierpnia spędź na Podkarpaciu na bardzo klimatycznym festiwalu "górskiej kinematografii".


Miłość do gór nie zna granic. Dlatego pod koniec sierpnia trzeba rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Zwłaszcza, jeśli jest się na dodatek kinomanem. Festiwal Filmów Karpackich to bowiem spełnienie marzeń tych, którzy lubią oglądać góry i na ekranie i w realu. Impreza scalająca na przestrzeni jednego weekendu bogactwo kinematografii z naturalnym pięknem górskich plenerów. Projekcje nie tylko w sali kinowej, ale też pod chmurką i… sunącej kolejce wąskotorowej.

 

Bliskie spotkanie filmu i gór w tym roku obejmie zasięgiem już trzy malownicze podkarpackie miejscowości. Do Myczkowa i Majdanu dołączy Polańczyk. W ten sposób festiwal dotrze nad Jezioro Solińskie. Z repertuarem, który może przynieść na upalny koniec lata odrobinę ochłody. Albo, w przypadku załamania pogody, przyprawić o prawdziwe dreszcze.

 

Na Festiwalu Filmów Karpackich pojawią się produkcje chwilami mrożące krew w żyłach. Tak jest w wypadku głośnego dokumentu "Wiatr" w reż. Michała Bielawskiego. To godna kina katastroficznego opowieść o Halnym, zjawisku siejącym spustoszenie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i psychice mieszkańców Podhala. W nie mniejszym napięciu trzyma inne z prezentowanych na festiwalu dzieł - "Harda" autorstwa podkarpackiego dokumentalisty i operatora Marcina Polara. To z kolei fascynująca podróż w świat rodzimych grotołazów, którzy w jaskiniowych wędrówkach chwilami ryzykują jeśli nie życiem, to własnym zdrowiem.

 

Festiwal jest również doskonałą okazją do przypomnienia sobie postaci, które były mocno związane z karpackim rewirem. W tym roku publiczność obejrzy m.in. fabularyzowany dokument poświęcony legendarnemu wynalazcy lafty naftowej - Ignacemu Łukasiewiczowi. W postać bohatera wciela się Mariusz Bonaszewski. Okazją do cofnięcia się w czasie będzie również wyjątkowa projekcja "Wilczych ech" Aleksandra Ścibora- Rylskiego. Wyjątkowa, gdyż "bieszczadzki western" zostanie zaprezentowany z autentycznej taśmy 35 mm.

 

3. Festiwal Filmów Karpackich odbędzie się w dniach 23- 25 sierpnia. Szczegółowy program zostanie ujawniony wkrótce. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe wolny! Portal Kulturownia.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Bezpłatne warsztaty i wizyty w najlepszych wrocławskich centrach kultury!
Zmiana społeczna przez kulturę - dostępną dla każdego i ...
CIRYAM prezentuje "Noc" singiel i nowy klip zapowiada nadchodzący album
Grupa Ciryam zaprezentowała singiel zatytułowany "Noc". Utwór ...
RMF w wersji online
Wielkimi krokami zbliża się XIX Rock May Festival w wersji ...
Znamy zespoły części konkursowej Rock May Festiwalu
Zakończył się pierwszy etap naszego konkursu „ZaROCKuj na ...