Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 20.08.2019 A A A
Festiwal Filmów Karpackich: Bieszczadzki pociąg do kina
red.

Polańczyk, Myczków, Majdan to w ten weekend wymarzone miejsce do spotkań i opowieści o kinie, górach, życiu, historii. Na gości czekają projekcje m.in. w wagonikach kolejki wąskotorowej.


Słońce gór szybciej zbliża niż rozrywki miasta - pisał niegdyś Józef A. Szczepański. Temu założeniu są wierni organizatorzy jednej z najmniej "miejskich" i zarazem bliskich naturze imprez filmowych. Organizowanej w malowniczych zakątkach Podkarpcia, w bliskim sąsiedztwie Bieszczad, z dala od wszystkiego, co mogłoby w kontemplacji kina przeszkadzać.

 

23 sierpnia w Polańczyku, Majdanie i Myczkowie jednocześnie startuje 3. edycja Festiwalu Filmów Karpackich. To przegląd dokumentów i fabuł, które nie tylko celebrują unikatowe piękno karpackich gór. Festiwalowe projekcje przypomną również o historii tych terenów oraz związanych z nimi ciekawych postaciach.

 

Dlaczego warto skorzystać z zaproszenia?

 

Po pierwsze: Karpacka dusza uchwycona na taśmie filmowej


Festiwalowe projekcje proponują bardzo szeroką perspektywę spojrzenia na karpacki fenomen. Miłośnicy "pięknych widoków" i "siły żywiołów" zobaczą dokumenty poświęcone m.in. Jaskini Hardej, Halnemu, ale też bieszczadzkiemu szybownictwu. Nie zabraknie kina skoncentrowanego na ludzkich historiach, takich jak głośne, inspirowane prozą Andrzeja Stasiuka "Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego, czy premierowy fabularyzowany dokument o Ignacym Łukasiewiczu, pionierze podkarpackiego naftownictwa. Wyjątkowy charakter będzie miała projekcja filmu "Wilcze echa” z 1968 roku, który zostanie wyświetlony z oryginalnej taśmy 35 mm. Ponadto w programie m.in. ukraińska produkcja "Legenda Karpat".

 

Po drugie: Filmowcy na wyciągnięcie ręki


Festiwal to okazja bezpośredniego spotkania i rozmowy z reżyserami, operatorami, a także aktorami, którym bliskie są karpackie tematy. Wśród zaproszonych gości są m.in. odtwórca roli Ignacego Łukasiewicza - Mariusz Bonaszewski, jeden z członków obsady serialu "Wataha"- Maciej Mikołajczyk, czy dokumentaliści Michał Bielawski oraz Marcin Polar. W ramach festiwalu będzie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach m.in. aktorskich. Przygotowano także specjalną strefę dla dzieci.

 

Po trzecie: TO MIEJSCE!


Polańczyk, Myczków, Majdan - trzy festiwalowe miejsca, usytuowane w samym sercu Bieszczad, z Jeziorem Solińskim jako dodatkowym tłem klimatycznych projekcji w plenerze i amfiteatrze. Tłem dodatkowym, ale nie jedynym, gdyż wzorem ubiegłych edycji, organizatorzy przygotowali również seanse w wagonikach kolekcji wąskotorowej, kursującej po górskich dolinach. To wymarzone miejsca do spotkań, opowieści i rozmów o kinie. W ten weekend trzeba po prostu rzucić wszystko i jechać w Bieszczady. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe wolny!

 

Festiwal Filmów Karpackich potrwa od 23 do 25 sierpnia. Pełen program imprezy tutaj.

 

Kulturownia jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

 


Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Bezpłatne warsztaty i wizyty w najlepszych wrocławskich centrach kultury!
Zmiana społeczna przez kulturę - dostępną dla każdego i ...
CIRYAM prezentuje "Noc" singiel i nowy klip zapowiada nadchodzący album
Grupa Ciryam zaprezentowała singiel zatytułowany "Noc". Utwór ...
RMF w wersji online
Wielkimi krokami zbliża się XIX Rock May Festival w wersji ...
Znamy zespoły części konkursowej Rock May Festiwalu
Zakończył się pierwszy etap naszego konkursu „ZaROCKuj na ...