Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 25.08.2012 A A A
Teatr Żydowski z Nowego Jorku zagra w warszawskim Teatrze Żydowskim
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
Na zdjęciach: Daniella Rabbini oraz Zalmen Mlotek. Fot. materiały organizatora

The National Yiddish Theater-Folksbiene z Nowego Jorku zaprasza w niedzielę (26 sierpnia) do Teatru Żydowskiego w Warszawie na spektakl muzyczny pt. „100 Years of Yiddish Music Theatre” w wykonaniu Danielli Rabbani (USA/Izrael) i Zalmena Mlotka (USA). Spektakl odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.


Daniella Rabbani jest izraelsko-amerykańską aktorką i piosenkarką, od urodzenia mieszka w Nowym Jorku. Ukończyła Tisch of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim. Jej nauczycielem był Zalmen Mlotek, z którym często występowała. Współpracowała z National Yiddish Theatre Folksbiene, gdzie zagrała Elke w spektaklu "Tam Gimpel", a w 2010 r. występowała w produkcji „Hershele Ostropolyer”. Występowała także z Vermont Shakespeare Company i na Edinburgh Fringe Festival. Uczy nastolatków biorących udział w zajęciach w Stella Adler Studio of Acting w Nowym Jorku. Mimo młodego wieku Daniella Rabbani występowała już na czterech kontynentach, grając w różnych językach. Była wokalistką zespołu Litvakus, z którym wykonywała ludowe pieśni jidysz.

 

Zalmen Mlotek jest światowej sławy autorytetem w muzyce jidysz i teatralnej oraz wybitną postacią w teatrze żydowskim i świecie estradowym. Występował w Paryżu, Amsterdamie, Berlinie, Tel Awiwie i innych europejskich i izraelskich miastach oraz w Ameryce Północnej. Elitarne wykształcenie muzyczne Mlotka, między innymi w Julliard Shool of Music, the New England Conservatory of Music, Tanglewood Music Center, Manhattan School of Music czy Mannes School of Music, jego talent oraz pasja ożywiły świat muzyki oraz teatru jidysz. Jego mentorami i nauczycielami byli wybitni muzycy: Leonard Bernstein, Zubin Metha oraz James Levine. Mlotek prowadzi klasy mistrzowskie z muzyki, folkloru oraz teatru jidysz na wielu prestiżowych uniwersytetach w USA. Pełni również funkcję dyrektora artystycznego w Narodowym Teatrze Żydowskim Folksbiene – jedynym teatrze jidysz w USA. Udało mu się przenieść muzykę klezmerską na deski Broadwayu i off-Broadwayu – był współtwórcą, reżyserem muzycznym i dyrygentem między innymi „Those Were The Days”, pierwszego dwujęzycznego musicalu, który otrzymał nagrodę teatralną Drama Desk Award i był nominowany do dwóch nagród Tony.

 

Przedstawienie odbędzie się 26 sierpnia o godzinie 14 na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...
Dzień Teatru Publicznego w Teatrze Kubuś
Mamut na ulicach Kielc, debata kulturalna z udziałem lalek i ...
Teatr WARSawy w końcu stabilniejszy
Podczas posiedzenie Rady m.st. Warszawy, która odbyła się ...