Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.10.2019 A A A
Wystartował nowy sezon w Klubie Komediowym
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Kulturownia

W zeszłym tygodniu oficjalnie rozpoczął się nowy sezon w Klubie Komediowym w Warszawie. Wydarzeniu towarzyszyła niezwykła uroczystoć. Po pięciu latach starania, nad wejściem do klubu, pojawił się w końcu neon i to taki w dobrym, starym stylu.


O KLUBIE


Klub Komediowy to jedyna scena w Polsce, która próbuje poszerzać granice komedii jako sztuki. Łączy podejście z amerykańskich comedy clubs z polską tradycją satyrycznych piwnic literackich. W Klubie Komediowym prezentuje się widzom zarówno improwizowane spektakle na ważne społecznie, bieżące tematy, jak i kabaret literacki w nowoczesnym wydaniu, absurdalne, a niekiedy i abstrakcyjne musicale, a także sitcomy sceniczne.


Tylko w zeszłym sezonie Klub Komediowy współpracował z z najważniejszymi artystami, opiniotwórcami i autorytetami m.in. z: Szczepanem Twardochem, Łukaszem Orbitowskim, Markiem Raczkowskim, Grzegorzm Kasdepkiem, Zygmuntem Miłoszewskim, Stanisławem Soyką, Michałem Rusinkiem, Pawełem Sołtysem, Karoliną Sulej, Markiem Bieńczykiem, Justynąa Sobolewską, Jakobem Mansztajnem, Aleksandrem Przegalińskim, Dominikiem Maisonem i Yurim Drabentem. Kontynuowany był również cykl spektakli z redakcją kwartalnika „Przekrój”.


Sezon 2018/2019 był wyjątkowy dla piwnicy przy placu Zbawiciela także pod względem ilościowym. Zostało wystawionych na scenie Klubu najwięcej spektakli w historii tego miejsca: w 2019 roku przez 243 dni działalności (tj. od stycznia do końca sierpnia) srtyści zagrali 332 spektakle – w samym tylko marcu było to 70 przedstawień. Między październikiem a kwietniem Klub odwiedzało średnio ponad 4000 widzów miesięcznie, a widownia Klubu z roku na rok rośnie. W ubiegłym roku był to wzrost o 18% (względem liczby widzów w roku 2017), a porównując okres od stycznia do sierpnia w 2018 i 2019 roku – już teraz widzimy blisko 22-procentowy wzrost frekwencji.


REPERTUAR SEZONU 2019/2020


W 2019/2020 artyści Klubu Komediowego jeszcze mocniej zabiorą głos w palących kwestiach współczesności. Filarami repertuaru będą autorskie produkcje:

 

1. „Tajemnica beletrysty, czyli ostatnia czytelnia na Imielinie” – musical o absolutnej katastrofie czytelniczej z muzyką Pawła Szamburskiego, mający premierę w czerwcu tego roku, w ramach zamknięcia Big Book Festiwal.

2. „Z człowiekiem wśród zwierząt. Fabularny przewodnik po” – zbliżająca się premiera ekologiczno-muzyczna o polskich emigrantach na wyspie śmieci, z muzyką skomponowaną przez Radka Łukasiewicza.

3. Kolejna odsłona „Taniej rewii pt. Przelew wyjdzie w piątek” – wieczoru rozmaitości w kwestiach rynkowych, do którego piszą nie tylko autorzy writers’ roomu Klubu Komediowego, lecz także literaci zaprzyjaźnieni z Klubem, m.in.: Przemek Nowakowski („Boisko Bezdomnych”, „Katyń”), Tomasz Wiśniewski („Portrety nie całkiem zmyślone” dopiero co wydane przez Fundację Przekrój) czy Rafał Bryndal.


Improwizacje również nabiorą charakteru wypowiedzi „na temat”, dodajmy, że zwykle na gorący temat. Rozwijane będą cykle: „Taki mamy klimat”, czyli piosenki o katastrofie klimatycznej – z wiodącym głosem eksperta ds. polityki klimatycznej ONZ, Kamila Wyszkowskiego, a także projekt „Rozmowa o pracę”, czyli improwizacje w open spasie i pokoju rekrutacyjnym. Kolejne odsłony czekają nasze improwizowane sitcomy sceniczne: o miłości w Mordorze („Miłość na ASAP-ie”) i o znudzonych bogaczkach („Żony Wilanowa”).


Jednym z ważnych haseł tego roku będzie komedia muzyczna, której Klub Komediowy jest domem. Muzykę do klubowych premier komponowali m.in.: Radek Łukasiewicz (lider formacji Pustki, Bisz/Radex), Paweł Szamburski (Szaza, związany z LADO ABC) i Bartek Weber (Mitch and Mitch). Planowane są także wieczory pełne popisów wokalnych i bitew na improwizowane piosenki oraz kolejne, nowe projekty muzyczne. 2019/2020 to sezon, który wybrzmi komediową nutą.


CZYTELNIO-KAWIARNIA KOMEDIOWEGO


Klub, czujący w sobie ducha dawnych „Szpilek”, zna wagę kreski rysunkowej, której zdarza się ująć go w plakat, komiks i kolaż. Za rysunkowe emploi Komediowego odpowiadają scenograf i rysownik Michał Jońca oraz fotograf i kolażysta Kobas Laksa – zarówno za te na stronie internetowej, jak i te na ścianach otwierającej się właśnie czytelnio-kawiarni we foyer Klubu. Kawiarnia o nazwie (zaczerpniętej z „Kingsajzu”) Cafe Biba będzie czynna przed spektaklami. To, co ją wyróżnia, to dostępny dla naszych widzów autorski wybór książek poświęcony niepoważnej masce teatralnej, będący – jak nam się zdaje – pierwszą prywatną, nieuczelnianą czytelnią tego typu w Polsce. 
Klub Komediowy jako lokal nawiązujący do tradycji i zaciągający zobowiązania literackie, pragnie wyrazić się także przez katalog swojej biblioteki. Z tego względu księgozbiór będzie rozrastał się, a do pomocy przy kompletowaniu książek namówiliśmy zaprzyjaźnionych bibliomanów. Przyjaciele Klubu (m.in.: Marcin Orliński, Tomasz Wiśniewski, Paweł Sołtys) przygotowali listy polecanych przez siebie pozycji, a przygotowane z nich zestawy zostały umieszczone na półkach, opatrzywszy odpowiednim komentarzem. Książki wydawane będą na miejscu, w ramach uzupełnienia konsumpcji – do piwa, kawy i lemioniady.


WRITERS’ ROOM KLUBU KOMEDIOWEGO


Klub Komediowy jest miejscem autorów i komików, czyli kpiarzy, żartownisi i mądrali, którzy „zawsze mają coś do dodania”. I w tym widzimy również swoją wartość. Jako improwizatorzy i tekściarze członkowie klubu zajmują się wyrazami. O świecie chcemy mówić własnymi słowami – dlatego Klub Komediowy rozwija formułę miejsca autorskiego, a repertuar ma charakter premierowy: niemal wszystkie spektakle, zarówno improwizowane, jak i posiadające scenariusz, zostały wymyślone, napisane i wyprodukowane na potrzeby sceny Klubu Komediowego i można je obejrzeć i usłyszeć wyłącznie u tutaj.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Kwiatkowski i Bank zdobywa STOLICĘ
W Warszawie zakończył się trzeci Festiwal Komedii STOLICA, ...
Co za program? Szykuje się dużo śmiechu na sali!
Już nie cały miesiąc pozostał do rozpoczęcia trzeciej edycji ...
WIRTUALNA FAMA 2020
Festiwal Fama 2020 – w jubileuszowym roku 50. edycji – z ...
Początek lutego z Karnawałem Teatralnym
Rodzinne sprawy ukazane z przymrużeniem oka, inauguracja Komedialni ...