Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.10.2019 A A A
24. Konfrontacje Teatralne
INFORMACJA PRASOWA

Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień wypełniony spektaklami, ale też wydarzeniami towarzyszącymi, wśród których niewątpliwie wyróżnia się Kino Konfrontacji.


Tydzień rozpoczynamy od projekcji filmów jednego z najbardziej znanych rosyjskich reżyserów - Kiriłła Sieriebriennikowa. „Dzień w Juriewie" to opowieść o śpiewaczce operowej, ale też historia o relacji matka-syn. Bohaterka podróżuje do rodzinnego Juriewa, co jednocześnie staje się dla niej podróżą w głąb siebie. Z kolei „Uczeń" to historia młodego człowieka, który stał się fanatykiem religijnym, a jego zachowanie w efekcie końcowym doprowadziło do katastrofy. Pełne pozytywnej energii i inspirowane prawdziwymi zdarzeniami „Lato" opowiada o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock. Przed nami też przedpremierowy pokaz nagrodzonej w Cannes „Wysokiej dziewczyny". W filmie Kantemira Bałagowa oglądamy podnoszący się z ruin Leningrad i jego mieszkańców, a wśród nich dwie przyjaciółki próbujące po wojnie odzyskać swoje życie i tożsamość. W „Korytarzu" otrzymujemy rekonstrukcje z doświadczeń kształtujących pokolenie litewskiego reżysera - Šarūnasa Bartasa. To także obraz niespokojnej najnowszej historii Litwy, gdzie w jednej z głównych ról wystąpił Eimuntas Nekrošius.

 

Zobaczymy też spektakle: „Turnus mija, a ja niczyja" Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz głośną sztukę Pawła Passiniego „#chybanieja".  Premierę będzie miał też najnowszy spektakl Janusza Opryńskiego „Wszystko płynie", zrealizowany w warszawskim Teatrze Soho. Spektakl to relacja z piekła opowiedziana ustami dwójki bohaterów - Anny i Jana. Ona - świadek wielkiego głodu na Ukrainie, On - wieloletni więzień łagrów.

 

Pomiędzy spektaklami warto wybrać się na wystawę „Meno Fortas Eimuntasa Nekrošiusa", której wernisaż już w najbliższy czwartek. Wystawa jest próbą ukazania głównych założeń artystycznych teatru litewskiego reżysera. Znajdziemy tam rysunki, szkice, rekwizyty, obiekty, prywatne fotografie wydobyte z osobistych kolekcji i te dokumentujące proces powstawania wielu inscenizacji.W weekend na Konfrontacjach zobaczymy niezależny projekt Ilji Moszczyckiego „Proces Johna Demianiuka. Holocaust Cabaret", oparty na prawdziwym procesie Johna Demianiuka, obywatela USA pochodzenia ukraińskiego. Wśród polskich propozycji nie można przegapić spektaklu „Wyzwolenia" Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz „Panien z Wilka" w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

 

24. Konfrontacje Teatralne odbywają się w dniach 5-15 października w Centrum Kultury w Lublinie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...
Dzień Teatru Publicznego w Teatrze Kubuś
Mamut na ulicach Kielc, debata kulturalna z udziałem lalek i ...
Teatr WARSawy w końcu stabilniejszy
Podczas posiedzenie Rady m.st. Warszawy, która odbyła się ...