Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.10.2019 A A A
Be Inspired By Komeda
INFORMACJA PRASOWA
EABS (źródło: Facebook zespołu)

W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy – ikony i pioniera polskiego jazzu, cenionego pianisty, kompozytora klasycznych już jazzowych standardów oraz muzyki filmowej, zaliczanej do kanonu tego gatunku. Z tej okazji Mazowiecki Instytut Kultury przygotował interdyscyplinarny projekt Be Inspired By Komeda, który ma przybliżyć tę wyjątkową postać młodemu pokoleniu. W programie – koncerty młodych zespołów, wystawa i warsztaty tworzenia plakatów jazzowych, spotkania i dyskusje. Projekt potrwa od 4 do 29 listopada.


Muzyczne propozycje w ramach projektu Be Inspired By Komeda to przede wszystkim koncerty młodych muzyków, którzy w swojej twórczości sięgają po motywy Krzysztofa Komedy. 6 listopada o godz. 20:00 zespół EABS zagra koncert pt. Letters to Komeda.

 

Po świetnie przyjętym przez publiczność i krytyków debiutanckim krążku EABS ­ Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda), poświęconemu mniej znanej twórczości Komedy, wrocławska formacja EABS poszła za ciosem wydając dwie kolejne płyty winylowe. Czarną zarejestrowaną na żywo w Katowicach - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live at Jazz Club Hipnoza oraz różową nagraną na taśmę i wydaną w brytyjskim labelu 22a Music - Kraksa / Svantetic, wieńcząc swoje dzieło "tryptykiem Komedowskim". Zielony, studyjny album zdobył blisko 30 recenzji w Polsce i zagranicą, był promowany w wielu rozgłośniach radiowych w kraju i na świecie (o płycie pisały takie tytuły jak „Polityka”, „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, zespół pojawił się też na okładce pisma „Jazz Forum”). Doskonałe przyjęcie debiutu zespołu spowodowało wyprzedanie całego pierwszego nakładu płyt w półtora miesiąca od premiery, a zespół zagrał ponad 70 koncertów w Polsce i zagranicą.

 

29 listopada o godz. 20:00 na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury wystąpi Kuba Więcek Trio, które zaprezentuje utwory Komedy we własnych interpretacjach i aranżacjach, a także autorski materiał. Kuba Więcek – saksofonista i kompozytor – mimo młodego wieku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych w kraju. Laureat m.in Fryderyka oraz Mateusza Trójki za debiut fonograficzny zatytułowany Another Raindrop, który jest pierwszym debiutem w kultowej serii Polish Jazz od 28 lat. Absolwent Rytmisk Musik Conservatorium w Kopenhadze. Poza swoim trio koncertuje m.in z Kamilem Piotrowiczem, Piotrem Orzechowskim czy Marcinem Maseckim.
Projekt łączy działania z dziedziny muzyki i plastyki. W programie znalazły się warsztaty tworzenia plakatów jazzowych dla młodzieży, które będą prezentowane na wystawie. Podczas jej wernisażu wystąpi Barbara Drazkov Drążkowska – ceniona pianistka znana z niekonwencjonalnego podejścia do muzyki. Wystarczy wspomnieć jej koncert grany w ciemności z noktowizorem (Niewidzialna Pianistka), z fonografami Edisona (Wax Music), czy autorską trasę koncertową na rowerze (Green Pianist). Pianistka tworzy swój rozpoznawalny język artystyczny, który łączy elementy muzyczne z performatywnymi i teatralnymi.

 

Krzysztof Komeda – polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Napisał muzykę do 65 filmów. Jego Kołysanka z filmu Dziecko Rosemary znana jest szerokiej publiczności, miłośnikom kinematografii i muzyki filmowej. Czy jednak postać Komedy znana jest młodszemu pokoleniu? W roku 50. rocznicy śmierci muzyka Mazowiecki Instytut Kultury projektem Be Inspired By Komeda chce przybliżyć tę wyjątkową postać młodym i zainspirować ich tym samym do rozmaitych twórczych aktywności.

 

Wstęp na koncerty jest wolny. Obowiązuje rezerwacja wejściówek.

 

Szczegółowe informacje o spotkaniach, warsztatach i koncertach dostępne są na stronie www.mik.waw.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wyznacz sobie jasny cel
Zakończył się XXI Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej ...
Znamy program Festiwalu Radio Azja!
Trzecia edycja Festiwalu Radio Azja, muzycznej odsłony Pięciu ...
ATROPHY na jedynym koncercie w Polsce
Agencje BeerBong Booking i Helicon Metal Promotions zapraszają ...
CHELSEA zagra u Pameli
W poniedziałek (23.09.2019) w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela ...