Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.11.2019 A A A
Poruszający film „Znajdę Cię” na kolejnym festiwalu
INFORMACJA PRASOWA
Łódź Księży Młyn. Fot. Jarosław Sosiński

Film „Znajdę Cię” to niezwykła historia miłości dwojga utalentowanych muzyków z Łodzi, dziejąca się w latach trzydziestych i czterdziestych, według scenariusza Davida S. Warda i Bożenny Intrator, opowiedziana przepięknymi obrazami, za które, pod kierunkiem reżyserki Marthy Coolidge, odpowiedzialny był wybitny operator amerykański polskiego pochodzenia - Alexander Gruszynski.


Alexandrowi udało się kamerą namalować w unikalny sposób obraz życia w tamtych czasach w Polsce, Niemczech i USA, więc nie było to zaskoczeniem, że film  pod oryginalnym tytułem „I’ll find you” znany również jako „Muzyka, Wojna i Miłość”  został zaproszony na Międzynarodowy Festiwal Filmowy CAMERIMAGE, który jest największym i najbardziej znanym na świecie wydarzeniem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Festiwal pozwala doceni, uhonorować i podnieść prestiż operatorów filmowych wśród innych twórców X muzy. Film zaprezentowany będzie w sekcji Współczesne Kino Światowe.

Historia zapisana w obrazach


„Znajdę Cię” to hollywoodzki film o Polsce lat trzydziestych i czterdziestych w reżyserii ikony amerykańskiej kinematografii Marthy Coolidge. Fascynująca i porywająca opowieść o wielkiej romantycznej miłości, przyjaźni na całe życie i niesamowitej mocy drzemiącej w muzyce.  Wszystko w scenerii przedwojennej, wielokulturowej Łodzi w kontekście Europy ogarniętej pożogą wojny. Dzięki zdjęciom przypominającym wielkie klasyki filmu przenosimy się wprost do łódzkiej szkoły muzycznej, w której rozpoczyna się historia miłosna Roberta Pułaskiego i Rachel Rubin. Są lata 30. ubiegłego wieku, czas pokoju i dobrobytu.


Nakreślona wyjątkowymi kadrami Łódź to miasto tętniące życiem i przeżywające wielki rozkwit. Czas w nim płynie pozornie beztrosko w kręgach arystokratyczno-burżuazyjnych, do których należą bohaterowie. Obydwoje żyją muzyką i od dziecka marzą o tym, że wystąpią kiedyś razem na scenie prestiżowego Carnegie Hall w Nowym Jorku. Nagle wybucha wojna…


Wizualna strona filmu to obok zapadającej w pamięć, czasem zachwycającej, czasem poruszającej pracy kamer  teamu kierowanego przez Alexandra Gruszynskiego jak też bogata scenografia Marka Dobrowolskiego i wspaniałe kostiumy Elżbiety Radke. Całość połączona została niezwykłą muzyką Jana A. P. Kaczmarka oraz fragmentami najpiękniejszej muzyki klasycznej wybranej i wyprodukowanej przez Chrisa Rafaela Wnuka.


Międzynarodowy zespół


Film posiada znakomitą międzynarodową obsadę. Głównych bohaterów zagrali przystojny i obdarzony pięknym głosem Leo Suter - wschodząca gwiazda z Wielkiej Brytanii oraz młoda i utalentowana Adelaide Clemens – Australijka mająca już za sobą kilka wyjątkowych ról w filmach takich jak: „Generacja Hmm” gdzie zgrała główną rolę kobiecą obok Keanu Reevesa oraz „Wielki Gatsby”. W role Roberta i Rachel jako dzieci wcielili się Ursula Parker z Nowego Jorku – najmłodsza stypendystka Julliard School of Music w klasie skrzypiec oraz Sebastian Croft z Londynu, znany między innymi z „Gry o tron”, w której zagrał młodego Neda Starka i właśnie został nominowany do dziecięcej nagrody BAFTA za rolę w filmie „Horrible Histories”.


W kluczowych rolach drugoplanowych wystąpili: Stellan Skarsgård - ulubiony aktor Larsa von Triera, znany szerszej publiczności między innymi z „Piratów z Karaibów“,  „Mamma Mia“ i najnowszego mini serialu „Czarnobyl”; Connie Nielsen,  odtwórczyni głównej roli w „Gladiatorze” i Królowa Hippolita w „Wonder Woman” oraz  Stephen Dorff,  bohater takich filmów jak „Wieczny łowca” czy „Między miejscami”.


W filmie występuje także plejada polskich aktorów: Małgorzata Kożuchowska, Weronika Rosati, Maciej Zakościelny, Jacek Braciak, Karolina Porcari, Marcin Czarnik, Lech Mackiewicz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Monika Dryl, Katarzyna Michalska, Janusz German, Kamil Kula, i Redbad Klynstra jak też ponad 4000 statystów.


W amerykańską produkcję filmową zaangażowane są również inne polskie nazwiska: Marek Dobrowolski - Amerykanin z polskimi korzeniami odpowiedzialny za całość scenografii, wspierali go tak wybitni polscy scenografowie jak Magdalena Dipont oraz Robert Czesak. Na czele działu operatorskiego, jak już wspominaliśmy, stoi amerykański artysta polskiego pochodzenia – Alexander Gruszynski. Głównymi producentami są Zbigniew John Raczyński, polsko – kanadyjski biznesmen i producent filmowy,  zainspirowany życiem swojej rodziny w przedwojennej Łodzi, gdzie „polskość” oznaczała symbiozę czterech kultur oraz Bożenna Intrator, polsko - amerykańska scenarzystka, autorka tekstów piosenek, pisarka i tłumaczka. Zbigniew Raczynski w tym samym czasie był jednym z współproducentów nowego filmu Romana Polańskiego „Oficer i szpieg”.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Afrykańskie Nowe Fale w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty
Stara zasada promocji głosi, że „lepiej nie zaczynać od ...
Pierwsze francuskie produkcje Warner Bros. Discovery dla platformy streamingowej Ma
Warner Bros. Discovery zaprezentowało trzy pierwsze francuskie ...
„Biedne istoty” - oscarowa produkcja od dziś w Disney+
Wszyscy fani kina mogą zanurzyć się już w niezwykłym świecie ...