Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.08.2012 A A A
Skierniewicer, czyli pamiętajmy o naszej historii
Materiał organizatorów

Pamięci skierniewickich Żydów, którzy zamieszkiwali to miasto przed II Wojną Światową, poświęcony będzie dwudniowy (31 sierpnia – 1 września) projekt o nazwie „Skierniewicer”. Oprócz czytania sztuki o tym samym tytule, w której udział wezmą m.in. Mateusz Damięcki i Renata Dancewicz, organizatorzy zaplanowali koncerty, wystawy i pokazy filmowe.


„Skierniewicer jest projektem poświęconym zapomnianym mieszkańcom naszego miasta i przez wieki współtworzyli jego historię – informują organizatorzy z Fundacja Wspierania Inicjatyw i Rozwoju WIR ze Skierniewic. - Społeczność żydowska, o której jest mowa, przed II Wojną Światową stanowiła ponad 30 % ludności Skierniewic. Głównym punktem programu będzie prapremiera sztuki „SKIERNIEWICER”, której akcja dzieje sie w czasie okupacji w skierniewickim getcie.”

 

Autorem i reżyserem sztuki oraz całości wydarzenia jest Lech Mackiewicz – aktor i reżyser, urodzony w Skierniewicach absolwent PWST w Krakowie oraz UTS w Sydney. Udało mu się zaprosić do udziału w przedsięwzięciu ciekawe grono aktorów zawodowych, uzupełnione lokalnymi amatorami ze skierniewickich grup teatralnych. Na scenie będziemy mogli zobaczyć zatem m.in.: Mateusza Damięckiego, Renatę Dancewicz, Zbigniewa Stryj- Ignacego, Iwonę Konecką, Wenantego Nosula, Jerzego Walczaka, Dominikę Dawidowicz oraz Pawła Kowalskiego. Dodatkowo swoją własną muzykę do przedstawienia zagra Włodzimierz Stefanowicz – skierniewicki pianista.

 

Organizatorzy Skierniewicera chcą aby impreza stała się wydarzeniem cyklicznym, w której poprzez udział w różnorodnych zdarzeniach artystycznych, mieszkańcy i przybyli goście mogliby bliżej poznać historię i kulturę Skierniewic.

 

W projekt zaangażował się również Prof. Jerzy Piwowarski – autor wystawy fotograficznej, urodzony w Skierniewicach wykładowca Instytutu Plastyki Akademii J. Długosza w Częstochowie. Ze względu na szczególny charakter „Skierniewicera” organizatorzy nawiązali współpracę z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Dyrektor Centrum – pani Joanna Podolska-Płocka objęła imprezę patronatem honorowym, podobnie jak Teatr Żydowski w Warszawie i Żydowski Instytut Historyczny.

 

W związku z unikatowym charakterem imprezy redakcja Kulturownia.pl objęła Skierniewicera patronatem medialnym.

 

Szczegółowy program imprezy dostępny jest na: http://kulturownia.pl/impreza/index/id/558.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...
Koniec świata w Teatrze Słowackiego
„Zdarzyło się, że kulisy teatru zajął ogień. Na scenę ...