Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.08.2012 A A A
Skierniewicer, czyli pamiętajmy o naszej historii
Materiał organizatorów

Pamięci skierniewickich Żydów, którzy zamieszkiwali to miasto przed II Wojną Światową, poświęcony będzie dwudniowy (31 sierpnia – 1 września) projekt o nazwie „Skierniewicer”. Oprócz czytania sztuki o tym samym tytule, w której udział wezmą m.in. Mateusz Damięcki i Renata Dancewicz, organizatorzy zaplanowali koncerty, wystawy i pokazy filmowe.


„Skierniewicer jest projektem poświęconym zapomnianym mieszkańcom naszego miasta i przez wieki współtworzyli jego historię – informują organizatorzy z Fundacja Wspierania Inicjatyw i Rozwoju WIR ze Skierniewic. - Społeczność żydowska, o której jest mowa, przed II Wojną Światową stanowiła ponad 30 % ludności Skierniewic. Głównym punktem programu będzie prapremiera sztuki „SKIERNIEWICER”, której akcja dzieje sie w czasie okupacji w skierniewickim getcie.”

 

Autorem i reżyserem sztuki oraz całości wydarzenia jest Lech Mackiewicz – aktor i reżyser, urodzony w Skierniewicach absolwent PWST w Krakowie oraz UTS w Sydney. Udało mu się zaprosić do udziału w przedsięwzięciu ciekawe grono aktorów zawodowych, uzupełnione lokalnymi amatorami ze skierniewickich grup teatralnych. Na scenie będziemy mogli zobaczyć zatem m.in.: Mateusza Damięckiego, Renatę Dancewicz, Zbigniewa Stryj- Ignacego, Iwonę Konecką, Wenantego Nosula, Jerzego Walczaka, Dominikę Dawidowicz oraz Pawła Kowalskiego. Dodatkowo swoją własną muzykę do przedstawienia zagra Włodzimierz Stefanowicz – skierniewicki pianista.

 

Organizatorzy Skierniewicera chcą aby impreza stała się wydarzeniem cyklicznym, w której poprzez udział w różnorodnych zdarzeniach artystycznych, mieszkańcy i przybyli goście mogliby bliżej poznać historię i kulturę Skierniewic.

 

W projekt zaangażował się również Prof. Jerzy Piwowarski – autor wystawy fotograficznej, urodzony w Skierniewicach wykładowca Instytutu Plastyki Akademii J. Długosza w Częstochowie. Ze względu na szczególny charakter „Skierniewicera” organizatorzy nawiązali współpracę z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Dyrektor Centrum – pani Joanna Podolska-Płocka objęła imprezę patronatem honorowym, podobnie jak Teatr Żydowski w Warszawie i Żydowski Instytut Historyczny.

 

W związku z unikatowym charakterem imprezy redakcja Kulturownia.pl objęła Skierniewicera patronatem medialnym.

 

Szczegółowy program imprezy dostępny jest na: http://kulturownia.pl/impreza/index/id/558.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...