Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.12.2019 A A A
Teatr WARSawy - offowa wizytówka kulturalnej stolicy
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Jest taki punkt na mapie Warszawy od lat związany z kulturą. Rynek Nowego Miasta 5/7. Powstała pod tym adresem w latach 50. Kamienica, wpisana do rejestru zabytków, wydaje się być miejscem wprost stworzonym do inicjatyw związanych ze sztuką. Starsze pokolenie pamięta funkcjonujące tu przez kilkadziesiąt lat kultowe kino WARS – PRL-owskie i trącące myszką, niemniej urokliwe. Zamknięte w 2004 roku ponownie odżyło pod wpływem energii Teatru WARSawy, który w ducha lat 50. tchnął nowoczesnego i offowego ducha teatru.


Teatr WARSawy to swoista oaza twórczości artystycznej na terenie Starego i Nowego Miasta, które prawie w całości zostały zaadaptowane pod wymagania i potrzeby turystów zagranicznych. Ostatni bastion kultury na tym terenie trzyma się jednak mocno i nieodmiennie przyciąga ludzi ukierunkowanych na sztukę.

 

Teatr WARSawy jest w prostej linii spadkobiercą Teatru Konsekwentnego – profesjonalnej grupy teatralnej, która działa w Warszawie od 1997 roku. Stery teatru dzierży Adam Sajnuk – założyciel, aktor i reżyser wielu spektakli wystawianych na jego deskach. W 2013 roku Teatr Konsekwentny został przeniesiony na  Rynek Nowego Miasta, gdzie pod nową nazwą Teatr WARSawy kontynuuje i rozwija swoją działalność artystyczną, edukacyjną i kulturotwórczą. Placówka przyciąga wybitnych aktorów i zaspokaja apetyt na sztukę ciekawym i ambitnym repertuarem. Pokazuje tym samym, że stolica Polski – miasto, w którym prawie wszystko jest ponazywane i instytucjonalne ma również swoje artystyczne i undergroundowe podziemie oraz nie boi się inicjatyw offowych.

 

Teatr nie ma stałego teamu aktorskiego, tylko zespół osób współpracujących z nim. Są to zawodowi i uznani reżyserzy oraz aktorzy, scenografowie, kostiumologowie i reżyserzy świateł. Oprócz znanych i wybitnych artystów oraz specjalistów w swoich dziedzinach teatr zaprasza do współpracy początkujących, aczkolwiek utalentowanych reżyserów i aktorów – realizując m.in. projekt o nazwie „Społeczna Scena Debiutów”, który ma na celu stworzenie szansy kolejnemu pokoleniu artystów. Spektrum repertuarowe WARSawy jest dość szerokie – obok sceny dramatycznej, która jest sceną bazową tego teatru, znajdziemy tu również coś dla miłośników stand-upu na wysokim poziomie a także wartościową propozycję skierowaną do młodej widowni.

 

Prowadzony przez organizację pozarządową teatr jest „niepubliczną instytucją kultury”. Doceniany przez krytyków teatralnych i recenzentów, wymieniany w ogólnopolskich podsumowaniach sezonu, z tytułami i rolami teatralnymi, które są nagradzane i wskazywane w recenzjach oraz podsumowaniach.

 

Niekomercyjny, ambitny i otwarty na różne kierunki w sztuce taką opinię udało się mu uzyskać, a co ważniejsze utrzymać przez lata funkcjonowania. Teatr offowy, który nareszcie znalazł swoją bezpieczną przystań. Czyż jednak Warszawa nie zasługuje na to by inicjatywa tak nietuzinkowa i ambitna miała w niej swoje stałe miejsce?

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...