Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 26.02.2020 A A A
„Korsarz” wraca do Warszawy
INFORMACJA PRASOWA

Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę Teatru Wielkiego jeden z hitów baletowych XIX wieku – widowiskowy „Le Corsaire”. Powstał w 1856 roku na scenie Opery Paryskiej. Jego librecistą był francuski dramaturg Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges (autor m.in. „Giselle”), który oparł się na słynnym i popularnym w tamtych latach poemacie Lorda Byrona. Muzykę skomponował Adolphe-Charles Adam, a twórcą pierwowzoru choreograficznego był ich wybitny rodak, baletmistrz Joseph Mazilier.


W tym samym roku wystawiono „Korsarza” w Londynie, a już półtora roku później balet znalazł się w repertuarze Teatru Wielkiego w Warszawie, wystawiony według pierwowzoru przez polskiego choreografa Romana Turczynowicza. Dopiero potem podbijał kolejno Mediolan, Petersburg i Moskwę. To właśnie w Rosji przetrwał w repertuarze do naszych czasów, a w ostatnim ćwierćwieczu ponownie zyskał szerszą popularność na Zachodzie, powracając na sceny europejskie i amerykańskie.

 

Pierwszej twórczej rewizji pierwotnej oprawy muzycznej i choreografii „Korsarza” dokonał legendarny choreograf francuski Marius Petipa na scenie Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Dodawał kolejno do partytury Adama numery muzyczne innych kompozytorów (Pugni, Oldenburg, Drigo i in.) oraz wzbogacał kolejne wznowienia baletu o nowe sekwencje choreograficzne. Właśnie na jego wersji, przetwarzanej i doskonalonej przez następne pokolenia baletmistrzów i tancerzy, oparł się Manuel Legris, były „danseur étoile” Opery Paryskiej, a obecnie dyrektor Baletu Opery Wiedeńskiej, który w 2016 stworzył tam z powodzeniem własną rekonstrukcję „Korsarza”. I ta właśnie inscenizacja trafia teraz na scenę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w wykonaniu czołowych solistów i zespołu Polskiego Baletu Narodowego.

 

„Korsarz” to opowieść baletowa rozgrywająca się w dawnym tureckim mieście Adrianopol. Przedstawia przygody charyzmatycznego pirata Konrada zakochanego w pięknej Medorze. Zostaje ona porwana przez handlarza niewolnikami, który sprzedaje ją na targu władczemu Zeid-Paszy. W intrygę wplątany jest także podstępny Birbanto, kompan Konrada, oraz zazdrosna niewolnica Gulnara, która kocha się w Paszy. Balet jest pełen zaskakujących zwrotów akcji, roztańczonych scen widowiskowych i obfituje w liczne popisy solowe. Będzie kolejną atrakcją repertuarową Polskiego Baletu Narodowego skierowaną do najszerszej wiekowo widowni.

 

Współtwórcami realizatorami warszawskiej premiery „Korsarza” są: francuski dramaturg Jean-François Vazelle, litewski dyrygent Robertas Šervenikas, znana włoska scenografka Luisa Spinatelli oraz francuska projektantka świateł Marion Hewlett. Pierwszą serię przedstawień zaplanowano w dniach 20-26 marca br., a następnie balet powróci do repertuaru dopiero w przyszłym sezonie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
SZTUKA W CZASACH ZARAZY - CYKL FILMOWY W ARTE po polsku
Koronawirus postawił świat na głowie, w tym także świat ...
Bogata kolekcja muzyki Krzysztofa Pendereckiego dostępna bezpłatnie online
Wyjątkowa, muzyczna kolekcja poświęcona artystycznemu dorobkowi ...
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...