Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.05.2020 A A A
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał organizatora

To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, od strony Alej Ujazdowskich, gości wystawa plenerowa 18 najcenniejszych dzieł z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, wśród których nie mogło zabraknąć  Damy z gronostajem Leonarda da Vinci.  Z kolei już od 29 maja na placu przed Gmachem Głównym w Krakowie zobaczymy galerię zapowiadającą nowy sezon działalności Łazienek Królewskich w Warszawie, letniej rezydencji ostatniego króla Rzeczypospolitej Stanisława Augusta.


Pokazy mają na celu przybliżenie publiczności najważniejszych polskich kolekcji sztuki. W czasie gdy możliwości zwiedzania instytucji kultury są ograniczone, organizacja wystaw plenerowych dostarcza nowych sposobności kontaktu ze sztuką. Skoro nie można na razie podróżować, wysyłamy w odwiedziny skarby naszego muzeum. Stąd pomysł na wymianę miejsc: Muzeum Narodowe w Krakowie użycza plac przed Gmachem Głównym na wystawę zorganizowaną przez Łazienki Królewskie, a Łazienki  Królewskie udostępniają MNK powierzchnię wystawową przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

 

– Dzięki galeriom plenerowym publiczność może zachować kontakt ze sztuką w czasie, gdy nie wszystkie muzea są jeszcze otwarte. Wypełniamy zalecenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące organizowania wydarzeń w otwartych przestrzeniach, jednocześnie wykazując się inicjatywą:  współpraca MNK z Łazienkami Królewskimi, Krakowa z Warszawą, jest tego znakomitym dowodem.” – mówi Dyrektor MNK Prof. Dr hab. Andrzej Szczerski.

 

– Niezależnie od tego, jak zmieniły się warunki udostępniania muzeów zwiedzającym, dbamy o to, aby nasi goście mieli zapewniony kontakt z kulturą. W okresie wielu ograniczeń, m.in. związanych z podróżowaniem, proponujemy obcowanie ze sztuką w galerii plenerowej. Dzięki międzymuzealnej współpracy w Warszawie zobaczymy zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, zaś w stolicy Małopolski – dzieła z Łazienek Królewskich​ – mówi Dyrektor MŁK  Prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer.

 

Wystawa "PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI"

 

Dzieła sztuki z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. 1801 – 1886 – 2019” w Warszawie poświęcona jest miejscom związanym z działalnością Muzeum Książąt Czartoryskich, takich jak Puławy i Kraków, oraz przełomowym datom w historii tej instytucji. W 1801 roku w posiadłości Czartoryskich w Puławach został otwarty Dom Gotycki – pierwsze muzeum na ziemiach polskich i jedno z najstarszych na świecie. Z kolei w 1886 roku powstało Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, które w roku 2019, po wcześniejszym zakupie kolekcji i budynków przez państwo polskie, na nowo wyremontowane, zostało ponownie udostępnione publiczności.

 

W Łazienkach można zobaczyć skarby sztuki zgromadzone przez Izabelę Czartoryską  oraz jej potomków, wśród nich Damę z gronostajem Leonarda da Vinci, Krajobraz z Miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, Portret Izabeli Czartoryskiej Kazimierza Wojniakowskiego, Zwiastowanie Mistrza Jerzego, klucz do Świątyni Sybilli w Puławach, Portret dworzanina  Jana Mostaerta, tapiserię Złoty deszcz. Wystawa plenerowa w Krakowie otwiera nowy, szczególny sezon w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W tym wyjątkowym czasie, gdy turystyczne wycieczki są niemożliwe, a zwiedzanie instytucji kultury ograniczone, muzeum wychodzi naprzeciw publiczności, prezentując swoje największe perły: odrestaurowane budynki, kolekcje dzieł sztuki europejskiej oraz kwitnące ogrody.  Najważniejszym wydarzeniem wiosny 2020 roku jest otwarcie dla zwiedzających, po zakończonej konserwacji,  Białego Domu – kameralnej,  XVIII-wiecznej willi powstałej na początku panowania Stanisława Augusta. Odrestaurowane wnętrza Białego Domu, z pierwszymi w  Polsce groteskami, zachwycają wysublimowaną symboliką i artystycznym kunsztem wykonania. Niezmiennie zapraszamy do odkrywania wnętrz Pałacu na Wyspie z Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Galerią Rzeźby oraz Pałacu Myślewickiego, siedziby bratanka króla, księcia Józefa Poniatowskiego.

 

Pokaz w Warszawie potrwa do końca czerwca (od 31 maja zostanie przeniesiony do Agrykoli). Z kolei wystawę w Krakowie będzie można obejrzeć do połowy lipca.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Mur, który znika. Interaktywna instalacja w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie
„Znikający mur" to interaktywna instalacja, która w sierpniu ...
Zaraźliwy uśmiech. Czesław Przęzak, wystawa na 45-lecie twórczości
Wrocławski Klub Pod Kolumnami zaprasza w sobotę 22 sierpnia ...
WIRTUALNA FAMA 2020
Festiwal Fama 2020 – w jubileuszowym roku 50. edycji – z ...
Ruszyła ArtSfera MNK
17 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło ArtSferę MNK, ...