Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.09.2012 A A A
Co pojawi się na okładce nowej książki Ziemkiewicza?
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
„Powolność” według Jerzego Głuszka została uhonorowana pierwszą nagrodą trydenckiego konkursu.

Już niebawem (19 października) za sprawą Fabryki Słów pojawi się w księgarniach nowa książka Rafała A. Ziemkiewicza zatytułowana "Myśli nowoczesnego endeka". To pozycja wyjątkowa i jak zapowiadają wydawcy będzie się o niej w Polsce dużo mówiło. Na razie jednak mówi się o motywie graficznym zatytułowanym "Powolność", który pojawi się na jej okładce.


Historia ilustracji, która posłużyła za główny motyw okładki do „Myśli nowoczesnego endeka” Rafała A. Ziemkiewicza, rozpoczęła się całkiem daleko stąd, we włoskim Trydencie. Właśnie tam ogłoszono konkurs o charakterze satyrycznym, zatytułowany „Powolność”, w którym Jerzy Głuszek postanowił wziąć udział. Motyw ten zdobył w konkursie pierwszą nagrodę.

 

- Pomysł zrodził się nagle, jednak nie byłem do końca przekonany, czy dobrze trafiłem w temat – wspomina Jerzy Głuszek. -  Być może idea tej pracy nosi w sobie znamiona mojej osobistej sytuacji życiowej z tamtego okresu? Może przyszedł mi do głowy, bo po prostu tak czułem się ze swoją rzeczywistością? Coś w tym jest…

 

W pierwotnej wersji narrację pracy wzmacniała postać kobiety siedzącej na przodzie owej „solidnej” łodzi. Całość prezentowała takie znaczenia jak: niemożność, iluzję, trwanie w miejscu, niepewność jutra, podróż donikąd czy beznadziejność sytuacji.

 

- Przerzucenie i zaadaptowanie pomysłu z ilustracji satyrycznej na okładkę książki, tak by prezentowała poruszane w niej problemy w sposób nieco ironizujący i zdystansowany, wydało mi się dobrym rozwiązaniem – dodaje Jerzy Głuszek. - Nie ukrywam, że intrygują mnie reakcje Czytelników.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Premiera książki Baracka Obamy "Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu"
12 lutego nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się wznowienie ...
Poznaj tomy nominowane do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020
21. marca 2020 roku dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę Literacką ...
Wydawnictwo Agora ogłasza konkurs na stworzenie najlepszej powieści sensacyjnej
Od dziś, 13 stycznia br., każdy kto już napisał lub jest ...