Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.09.2012 A A A
Co pojawi się na okładce nowej książki Ziemkiewicza?
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
„Powolność” według Jerzego Głuszka została uhonorowana pierwszą nagrodą trydenckiego konkursu.

Już niebawem (19 października) za sprawą Fabryki Słów pojawi się w księgarniach nowa książka Rafała A. Ziemkiewicza zatytułowana "Myśli nowoczesnego endeka". To pozycja wyjątkowa i jak zapowiadają wydawcy będzie się o niej w Polsce dużo mówiło. Na razie jednak mówi się o motywie graficznym zatytułowanym "Powolność", który pojawi się na jej okładce.


Historia ilustracji, która posłużyła za główny motyw okładki do „Myśli nowoczesnego endeka” Rafała A. Ziemkiewicza, rozpoczęła się całkiem daleko stąd, we włoskim Trydencie. Właśnie tam ogłoszono konkurs o charakterze satyrycznym, zatytułowany „Powolność”, w którym Jerzy Głuszek postanowił wziąć udział. Motyw ten zdobył w konkursie pierwszą nagrodę.

 

- Pomysł zrodził się nagle, jednak nie byłem do końca przekonany, czy dobrze trafiłem w temat – wspomina Jerzy Głuszek. -  Być może idea tej pracy nosi w sobie znamiona mojej osobistej sytuacji życiowej z tamtego okresu? Może przyszedł mi do głowy, bo po prostu tak czułem się ze swoją rzeczywistością? Coś w tym jest…

 

W pierwotnej wersji narrację pracy wzmacniała postać kobiety siedzącej na przodzie owej „solidnej” łodzi. Całość prezentowała takie znaczenia jak: niemożność, iluzję, trwanie w miejscu, niepewność jutra, podróż donikąd czy beznadziejność sytuacji.

 

- Przerzucenie i zaadaptowanie pomysłu z ilustracji satyrycznej na okładkę książki, tak by prezentowała poruszane w niej problemy w sposób nieco ironizujący i zdystansowany, wydało mi się dobrym rozwiązaniem – dodaje Jerzy Głuszek. - Nie ukrywam, że intrygują mnie reakcje Czytelników.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...
Olga Hund laureatką Nagrody Gombrowicza
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...
30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i ...