Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.09.2012 A A A
„Idea – proces – przekaz” hasłem Międzynarodowych Triennali Grafiki w Krakowie
KATARZYNA OCZKOWSKA
Materiał organizatorów

Już od 15 września Kraków stanie się centrum grafiki na światowym poziomie, a to za sprawą Międzynarodowych Triennali Grafiki, których wystawa główna będzie miała miejsce w Bunkrze Sztuki. Tegoroczne hasło wydarzenia: idea – proces – przekaz, nawiąże do percepcji roli grafiki we współczesnym świecie.


Pierwsze Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie miały miejsce w 1996 roku i od tamtego czasu, niezmiennie prezentują artystyczne dążenia twórców na najwyższym poziomie. Podczas Triennali pokazane zostaną światowe premiery najlepszych prac wybranych z kilku tysięcy zgłoszeń nadesłanych z całego świata. Wystawa będzie kompilacją klasycznej grafiki oraz instalacji i obiektów, a także zjawisk z pogranicza sztuki multimedialnej.

 

Ekspozycja w Bunkrze Sztuki otworzy cały cykl międzynarodowych wystaw grafiki w Polsce, Niemczech, Austrii oraz Turcji, które zgromadzą prace artystów m. in. z: Japonii, Korei, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii czy Nowej Zelandii. Zaprezentowane zostaną dzieła pochodzące z ośrodków będących gigantami w światowej twórczości graficznej, jak również z mniej znanych pod tym względem państw.

 

Żywe zainteresowanie grafiką zarówno artystów oraz publiczności stanowi o jej znaczeniu w świecie sztuki. Twórców i odbiorców pasjonuje przede wszystkim proces transformacji oraz eksperymentu, dokonujący się podczas stosowania nowych rozwiązań i technologii w klasycznej dziedzinie, jaką jest grafika.

 

W tegorocznej edycji niezmiernie istotne będzie motto, przyświecające doborze prac – idea – proces – przekaz, która to myśl odnosi się do obecności grafiki w kulturze, sztuce, a nawet mass mediach. Grafika, która stara się być aktualna i wrażliwa wobec bieżących tendencji i nurtów, generuje informacje na temat rzeczywistości i ludzi, którzy są jej częścią.

 

Wystawa w Bunkrze Sztuki, która będzie prezentować ponad 300 prac 230 artystów z 53 krajów, potrwa do 31 października.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dziesiąta - jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Biennale Fotografii
10 edycji Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Krosno. Miasto ...
GOMBROWICZ PÓŁWIECZNY NA PLAKACIE
Ogłoszone zostały wyniki konkursu na plakat „Gombrowicz półwieczny”. ...
Wielkie Święto Szlaku TeH2O w Bydgoszczy
Tehofest 2019 to piąta edycja Święta Szlaku Wody, Przemysłu ...
WYSTAWA: „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”
Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało wyjątkową ...