Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.09.2012 A A A
Impresjonizm i moda
KATARZYNA OCZKOWSKA
Źródło: wikipedia.pl

Paryż, który wzbudza zachwyt wielbicieli z całego świata, zaoferuje kolejny punkt na artystycznej mapie miasta zarówno dla koneserów sztuki oraz mody, jak i zupełnych laików, a to za sprawą niezwykłej wystawy Moda i impresjonizm, która zostanie otworzona 25 września w Musèe d’Orsay.


Mecenasem ekspozycji został koncern LVMH, jeden z największych producentów dóbr luksusowych, co nada Modzie i impresjonizmowi, odpowiedni ton, taki na jaki zasługują obrazy mistrzów pędzla ulotnych doznań w oprawie olśniewających strojów z epoki. Magnifique! – jak powiedziałby paryżanin, zaś Guy Cogeval, dyrektor Mzueum dodał: „30, 40 lat temu zrobienie takiej wystawy byłoby nie do pomyślenia (…) impresjonizm jest formą gry światła i pierwszym w historii okresem, kiedy obrazy nie przedstawiają wieczności, tylko ułamkowy moment w czasie, ulotny widok fałd kostiumu".

 

Wystawa otwarta do 20 stycznia, składać się będzie z ponad 70 płócien zestawionych z około 40 strojami i akcesoriami damskimi oraz męskimi. Wszystkie eksponaty zostaną zaaranżowane w przestrzeni Muzeum według projektu cenionego kanadyjskiego reżysera Roberta Carsena, znanego z inscenizacji teatralnych począwszy od oper Monteverdiego po musicale Andrew Lloyda Webbera.

 

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną dzieła pochodzące nie tylko z Musèe d’Orsay, lecz również z nowojorskiego Metropolitan Museum of Art, chicagowskiego The Art Institute, które są współtwórcami ekspozycji oraz obrazy wypożyczone z największych europejskich instytucji muzealnych.

 

Stroje, dopełniające płótna impresjonistów pochodzą przede wszystkim z Muzeum Mody Miasta Paryża. Kostiumy poddano starannej restauracji, przed wielkim wernisażem przywrócono im blask oraz świeżość. Bardzo istotne w całej wystawie jest to, iż stroje nie staną się tylko tłem, analogią obrazów, lecz będą stanowić dla nich pewne odniesienie i komentarz.

 

Wśród dzieł Edouarda Maneta, Claude'a Moneta czy Edgara Degas na szczególną uwagę zasłuży obraz Auguste'a Renoira Pani Charpentier z dziećmi, który bardzo rzadko opuszcza USA, ale dzięki wielkim staraniom Cogevala, udało się przekonać Metropolitan Museum na wypożyczenie płótna.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...
40 lat w jeden dzień. Łódź Kaliska zaprasza na Mysią w Warszawie
W 2019 roku przypadało czterdziestolecie działalności grupy ...