Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.04.2021 A A A
LEGENDY ROCKA – seria dokumentalna w ARTE.tv
Redakcja
Źródło: Materiał prasowy

Ramones, The Clash, The Smiths, Eagles, Bee Gees to muzyczne bandy wszech czasów. Brytyjska seria dokumentalna „Legendy rocka” zawiera wywiady, materiały archiwalne i nagrania koncertów, by przybliżyć pięć zespołów, które trwale zapisały się w historii muzyki i  kulturze popularnej.


Twórcy serii dokumentalnej „Legendy rocka” i krytycy muzyczni analizują kariery kultowych zespołów rockowych. Jak doszły na szczyt? Grupa The Smiths swoim oryginalnym brzmieniem na zawsze zdefiniowała muzykę alternatywną. Ramones byli liderami sceny undergroundowej w latach 70. Wielu nie brało ich na serio, ale oni byli rewolucjonistami i stali się największą punk-rockową kapelą wszech czasów. The Clash to polityczni buntownicy grający rock&rolla, których utwory dotykały tematów najważniejszych dla ówczesnej publiczności. O sobie mówili, że są jedynym liczącym się zespołem i... zbytnio nie odbiegali od prawdy. Z kolei o Bee Gees, Bono z U2 mówił, że słuchając ich, choruje z zazdrości. Eagles byli grupą romantycznych country rockmenów, którzy stali się jednym z najbardziej znanych bandów muzycznych USA w historii.

 

FILMY W CYKLU „LEGENDY ROCKA”:

THE CLASH

Dzięki unikalnemu połączeniu inteligencji, wściekłości i poezji The Clash ugruntowali swoją pozycję jako kwintesencja zespołu punk rockowego. Ich wspaniała kariera rozpoczęła się w 1976 roku w zachodnim Londynie. The Clash nadal wywiera wpływ na setki artystów na całym świecie.

THE SMITHS

W latach 80. XX wieku The Smiths zrewolucjonizowali scenę muzyczną dzięki unikalnemu i nowatorskiemu brzmieniu. Ich cztery albumy zainspirowały całe pokolenie muzyków. Oto przegląd historii angielskiej grupy alternatywnego rocka powstałej w Manchesterze w 1982 roku.

 

RAMONES

Bezczelni, ale skazani na to, by stać się żywą ikoną, zdolną wpłynąć na niezliczone współczesne zespoły. Z perspektywy czasu każdy powinien był poważnie potraktować Ramones, kultową grupę punk-rockową powstałą w Queen's w Nowym Jorku. W czasach, gdy telewizja była zdominowana przez Abbę, ich krótkie energiczne występy oraz niechlujny wygląd były prawdziwy policzkiem dla ówczesnej sceny muzycznej. Znani krytycy muzyczni analizują udaną karierę tego zespołu.

EAGLES

Z pięcioma utworami na szczycie list przebojów, 14 hitami w pierwszej czterdziestce i czterema albumami jako numer jeden, Eagles byli jednym z najbardziej utytułowanych zespołów lat 70. Pod koniec XX wieku ich dwa albumy studyjne „Greatest Hits” (1971-1975) i „Hotel California” - znalazły się w pierwszej dziesiątce bestsellerów wszech czasów.

 

BEE GEES

Dziennikarze i krytycy muzyczni analizują rozwój i sukces Bee Gees. Swój pierwszy kontrakt płytowy podpisali w 1963 roku z wytwórnią Festival Records. W marcu 1978 roku zdobyli dwa pierwsze miejsca na amerykańskich listach przebojów z piosenkami „Night Fever” i „Staying Alive”. Po pięciu nagrodach Grammy za „Saturday Night Fever” Bee Gees stali się światową sensacją, porównywalną po raz pierwszy z sukcesem The Beatles.

 

Seria „Legendy rocka” jest dostępna bezpłatnie do 31 maja 2021 roku pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/RC-020663/legendy-rocka/.

 

Źródło: Materiał prasowy

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Kolejna muzyczna perła Złotej Serii Nagrań Beaty Szałwińskiej!
Na przekór niewrażliwości naszych czasów, obojętności na ...
Festiwal Eufonie po raz piąty przybliży muzykę krajów Europy Środkowo-Wschodniej
750 artystów z 12 krajów, utwory 44 kompozytorów z 15 państw, ...
Rawa Blues Festival: Rodzinny festiwal zagości w katowickim Spodku już po raz 41
7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41 edycja ...
4. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie
Początek sierpnia to czas, w którym po raz kolejny przypomnimy ...