Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.09.2012 A A A
Wystawa grafik Witolda Skulicza
KATARZYNA OCZKOWSKA
Materiał organizatorów wystawy

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie odtworzyło wystawę prezentującą kilkadziesiąt prac graficznych oraz około 20 obrazów prof. Witolda Skulicza. Ekspozycja zorganizowana została w ramach Międzynarodowych Triennali Grafiki, które Skulicz, jako biennale, zainicjował w latach 60.


Kurator wystawy – Monika Wanyura-Kurosad podkreśliła, że jest to pierwsza tak bogata ekspozycja, ukazująca twórczość artysty i profesora na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zmarłego w 2009 r. W sferze twórczej działalności Witolda Skulicza znajdowała się przede wszystkim grafika artystyczna i projektowa, ale również malarstwo, a jego realizacje znajdują się m. in. na fasadzie Teatru Bagatela w Krakowie w formie mozaiki czy ceramiczna płaskorzeźba Matki Boskiej w Kościele Wszystkich Narodów w Jerozolimie.

 

„Narracja wystawy prowadzi od grafika, który wypracował osobisty styl, rozpoznawalny język wypowiedzi twórczej, do oryginalnego, poszukującego malarza. Otwarte, dynamiczne kompozycje powstałe w latach 60., 70. i 80. odkrywają niekonwencjonalną drogę artystyczną od monochromatycznych litografii, monotypii, poprzez eksperyment z fotografią, do dojrzałych serigrafii" – powiedziała Wanyura-Kurosad w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

 

W swoich pracach artysta podejmował przede wszystkim wątki polityczne, traktujące o kondycji człowieka, na pierwszy plan wysuwając zniewolenie Polaków w czasach komunizmu. Jako przeciwny biegun głównej tematyki grafiki i malarstwa artysty, pojawiały się także prace związane z pięknem natury.

 

Dorobek Skulicza, który oglądać będzie można do 18 listopada, pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego, Związku Polskich Artystów Plastyków, kolekcji rodzinnych oraz Akademii Sztuk Pięknych.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...