Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.09.2012 A A A
„Pan Harold” czyli nowa premiera Klancyka
INFORMACJA PRASOWA
Grupa Klancyk. Fot. A. Pikowska

Teatr improwizowany Klancyk zapowiada premierę nowego spektaklu, będącą bezpośrednią konsekwencją pięciotygodniowego pobytu w Chicago. W  USA grupa pracowała i występowała ze śmietanką amerykańskich komików, aby po powrocie do Ojczyzny zaprezentować polskiej publiczności nową jakość komedii improwizowanej.


5 października o godzinie 20.00 w Klubie Komediowym Chłodna w Warszawie, Klancyk zaprezentuje premierę pt. „Pan Harold” - własną wersję najbardziej popularnego na świecie formatu długiej formy improwizowanej.

 

Podobnie jak w jazzie muzycy wyrażają siebie interpretując standardy, tak w świecie Impro teatry prezentują swój styl i wizję improwizowania poprzez inscenizowanie "Harolda". Klancyk jako pierwszy w Polsce sięga po ten najważniejszy format i zamierza napełnić go charakterystycznym dla siebie abstrakcyjnym poczuciem humoru, dużą ilością atmosfery bliżej nieokreślonej dziwaczności oraz niedorzecznościami spod znaku Kupały, nutrii i innych śmiesznych wyrazów.

 

Teatr improwizowany Klancyk jest prekursorem warszawskiej teatralnej formy, polegającej na zespołowym budowaniu spektakli bez scenariusza, na bazie sugestii publiczności. Improwizacja przyjmuje różne formy – od spektakli skeczowych po długie dramatyczne przedstawienia. Cechą wspólną jest współpraca p:rzynajmniej dwóch aktorów oraz tworzenie fabuły na bieżąco. Ten rodzaj teatralnego jazzu jest popularny na całym świecie, a w Polsce stanowił pierwszy objaw nowej kultury klubowego performance’u, który zapoczątkował Klancyk. Przejawia się w występach grup impro, warsztatach i dżemach improwizacji. Jest bezpośredni, opierający się na kontakcie z publicznością, rozładowujący i śmieszny. Klancyk jest teatrem o największej ilości premier improwizowanych (siedem), a także uczestniczył w polskich festiwalach improwizacji (Gdańsk, Kraków, Konstancin) i występowałw klubach w całej Polsce. Agnieszka Drotkiewicz w „Wysokich Obcasach” powiedziała kiedyś „Klancyk to polska Mała Brytania”. I tego się trzymajmy!

 

Ostatnie miesiące Klancyka i podróż do Stanów Zjednoczonych

W ostatnich miesiącach Teatr Klancyk przeżywał swój najlepszy czas. Grad sukcesów zwieńczony został wyjazdem do Chicago – miasta będącego stolicą światowej improwizacji. Teatry iO i Second City, to miejsce w którym pierwsze kroki stawiali tacy aktorzy jak Bill Murray, John Belushi, Robin Williams, Mike Myers lub ostatnio nagradzana gwiazda serialu Rockefeler Plaza Tina Fey. Właśnie z instruktorami z tych instytucji aktorzy Klancyka mieli okazję współpracować przez pięć tygodni intensywnych warsztatów, których finalny efekt zaprezentują w czasie październikowej premiery w klubie komediowym Chłodna. Wyjazd zaowocował nie tylko rozwojem grupy, ale również kontaktem z najlepszymi improwizatorami z całego świata (w warsztatach brało udział 125 aktorów z czterech kontynentów) oraz poznaniem największego komediowego środowiska na świecie (5 teatrów improwizowanych, ok. 20 spektakli dziennie, kilkanaście klubów komediowych,  prezentujących improwizacje, stand up comedy, komedię skeczową, burleskę, wieczory opowiadania historii). Wyjazd do Chicago był też źródłem inspiracji dla ostatecznego kształtowania się Klubu Komediowego Chłodna - miejsca w którym wszystkie formy nowatorskich działań scenicznych znajdzie swoje miejsce, inspirując się nawzajem i tworząc dobrą atmosferę do dalszych eksperymentów.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...