Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 20.09.2012 A A A
Pasożytnictwo z natury do kultury
KATARZYNA OCZKOWSKA
Materiał organizatorów

Już po raz drugi krakowski MOCAK nawiedził Arek Pasożyt, który w dniach 17–30 września zamieszka w muzealnej przestrzenia, realizując projekt CHĘTNIE POMOGĘ w ramach cyklu Pasożyt staje się żywicielem, który będzie polegał na różnego rodzaju pomocy okolicznym mieszkańcom.


Pasożyt jest twórcą, który postanowił w dosłowny sposób przenieść ideę pasożytnictwa z natury do kultury. Jak sam mówi, pozwala to na dość niekonwencjonalne utrzymanie się ze sztuki, która sprowadza się do działalności pasożytniczej wobec instytucji oraz zwiedzających i najbliższego otoczenia, którzy są żywicielami. „Mieszkanie, przestrzeń, którą daje żywiciel, staje się bazą pozwalającą na przetrwanie, punktem wyjścia do dalszych działań” – mówi Pasożyt.

 

Na tym motywie opierała się pierwsza wizyta Pasożyta w MOCAK-u, która miała miejsce na przełomie czerwca i lipca. Jednak teraz idea pasożytnictwa zostanie zaburzona, ponieważ twórca zaoferuje w zamian pomoc. Nietypowy lokator Muzeum posiada w zanadrzu wiele umiejętności m. in. artystyczne, pedagogiczne, graficzne, a także podstawy kulinarne. W pewnym zakresie opanował również prace porządkowe i jest to zapewne najbardziej pożądana kwalifikacja z całego ich wachlarza. W końcu przecież niejeden chciałby, żeby Pasożyt posprzątał mu mieszkanie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
AVALON EXTREME inspiruje do pokonywania swoich barier
Plac Europejski w Warszawie już 14 sierpnia zmieni się w wystawę ...
Dzieła Mariana Mokwy kupione przez Muzeum Narodowe w Gdańsku dzięki Portowi Lotniczemu Gdańsk
Muzeum Narodowe w Gdańsku zakupiło unikatowy zbiór siedmiu ...
Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian kuratorami 11. edycji festiwalu NARRACJE
Znamy duet kuratorski, który przygotuje program 11. edycji festiwalu ...
Cracow Fashion Week 2019: Moda w stylu eco
9 marca pod Wawelem rusza wielkie modowe święto. Z rywalizacją ...