Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 20.09.2012 A A A
Pasożytnictwo z natury do kultury
KATARZYNA OCZKOWSKA
Materiał organizatorów

Już po raz drugi krakowski MOCAK nawiedził Arek Pasożyt, który w dniach 17–30 września zamieszka w muzealnej przestrzenia, realizując projekt CHĘTNIE POMOGĘ w ramach cyklu Pasożyt staje się żywicielem, który będzie polegał na różnego rodzaju pomocy okolicznym mieszkańcom.


Pasożyt jest twórcą, który postanowił w dosłowny sposób przenieść ideę pasożytnictwa z natury do kultury. Jak sam mówi, pozwala to na dość niekonwencjonalne utrzymanie się ze sztuki, która sprowadza się do działalności pasożytniczej wobec instytucji oraz zwiedzających i najbliższego otoczenia, którzy są żywicielami. „Mieszkanie, przestrzeń, którą daje żywiciel, staje się bazą pozwalającą na przetrwanie, punktem wyjścia do dalszych działań” – mówi Pasożyt.

 

Na tym motywie opierała się pierwsza wizyta Pasożyta w MOCAK-u, która miała miejsce na przełomie czerwca i lipca. Jednak teraz idea pasożytnictwa zostanie zaburzona, ponieważ twórca zaoferuje w zamian pomoc. Nietypowy lokator Muzeum posiada w zanadrzu wiele umiejętności m. in. artystyczne, pedagogiczne, graficzne, a także podstawy kulinarne. W pewnym zakresie opanował również prace porządkowe i jest to zapewne najbardziej pożądana kwalifikacja z całego ich wachlarza. W końcu przecież niejeden chciałby, żeby Pasożyt posprzątał mu mieszkanie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dziesiąta - jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Biennale Fotografii
10 edycji Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Krosno. Miasto ...
GOMBROWICZ PÓŁWIECZNY NA PLAKACIE
Ogłoszone zostały wyniki konkursu na plakat „Gombrowicz półwieczny”. ...
Wielkie Święto Szlaku TeH2O w Bydgoszczy
Tehofest 2019 to piąta edycja Święta Szlaku Wody, Przemysłu ...
WYSTAWA: „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”
Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało wyjątkową ...