Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.09.2012 A A A
Uwolnieni szaleńcy czyli wystawa Fluxusu w MOCAK-u
KATARZYNA OCZKOWSKA
Materiał organizatorów

W krakowskim MOCAK-u 18 października odbędzie się otwarcie wystawy zorganizowana z okazji 50. rocznicy powstania międzynarodowej sieci artystów Fluxus. Ekspozycja będzie podsumowaniem działalności ruchu podczas festiwali w latach 60 i 70.


Fluxus nawiązujący do dadaistów z Marcelem Duchampem na czele, słynął z udzielania się jego twórców w wielu dziedzinach sztuki oraz dystansem do niej, znosił granice pomiędzy szeroko pojętą działalnością artystyczną a prozą życia. Ruch, który charakteryzował się improwizacją, spontanicznością i stosowaniem celowego czynnika przypadku, dopuszczając przy tym udział widzów, miał duży wpływ na rozwój performance’u, happeningu czy konceptualizmu.

 

Świat po raz pierwszy usłyszał o Fluxusie w roku 1962, kiedy grupa młodych artystów w Muzeum w Wiesbaden zorganizowała pierwszy festiwal Fluxus – Internationale Festspiele neuester Musik, łączącym performance i muzykę. Na plakacie, który zapowiadał wydarzenie, znajdował się słynny napis: „THE LUNATICS ARE ON THE LOOSE... / UWOLNIENI SZALEŃCY…”, będący adekwatnym komentarzem, ponieważ podczas jednego z performance’ów artyści ogolili sobie głowy, a następnie wydając głośne okrzyki rozebrali fortepian na części.

 

Wystawa prezentowana w MOCAK-u będzie stanowić część projektu, który organizowany jest w kilku europejskich muzeach oraz instytucjach kultury, m.in.:  Nikolaj Kunsthal w Kopenhadze, Centrum Sztuki Współczesnej (CAC) w Wilnie oraz Instytut Goethego w Paryżu.

 

Podczas ekspozycji, która potrwa do 27 stycznia 2013 r., zobaczyć będzie można fotografie, wizualizacje, wywiady z artystami, prezentacje dokumentujące lokalne wydarzenia artystyczne czy instalacje do własnoręcznego zrobienia (Do-it-yourself Fluxus installations).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...
40 lat w jeden dzień. Łódź Kaliska zaprasza na Mysią w Warszawie
W 2019 roku przypadało czterdziestolecie działalności grupy ...
Zobacz najmniejszą na świecie „Grę o tron”
Takiej „Gry o tron” jeszcze nie widzieliście. Zamiast potężnych ...