Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.10.2012 A A A
Zawsze Młoda! – sztuka młodopolska w Krakowie
KATARZYNA OCZKOWSKA
Jeden z obrazów Jacka Malczewskiego, który można zobaczyć na wystawie w Krakowie.

W zmodernizowanej XIX-wiecznej kamienicy Szołayskich w Krakowie, oglądać już można dzieła wybitnych twórców Młodej Polski, takich jak: Stanisław Wyspiański, Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski czy Jacek Malczewski. Obrazy, rzeźby, grafiki oraz rzemiosło artystyczne składają się na ekspozycję zatytułowaną Zawsze Młoda!, nawiązując do ponadczasowego wymiaru twórczości artystów przełomu XIX i XX wieku.


Wystawa, którą otwierają autoportrety m. in. Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Boznańskiej czy Wyspiańskiego, podzielona jest na kilka tematycznych części. „Sztuka młodopolska była bardzo zróżnicowana. Artyści to były wybitne, rozpoznawalne indywidualności, dlatego wystawa została podzielona na osiem głównych wątków uzupełnionych o przedstawienie rzemiosła artystycznego" – powiedziała PAP kurator wystawy Krystyna Kulig-Janarek.

 

W poszczególnych salach, poświęconym odrębnym zagadnieniom, prezentowane są kolejno pejzaże Krakowa w wykonaniu m. in. Władysława Podkowińskiego i Józefa Pankiewicza. Następnie charakterystyczne w tym okresie dzieła inspirowane marzeniami sennymi, podświadomością i symbolizmem Malczewskiego, Weissa czy Witolda Wojtkiewicza oraz obrazy przedstawiające motywy ludowe, ukazane przez Włodzimierza Tetmajera i Wacława Szymanowskiego. Nie zabrakło również nawiązania do życia krakowskiej bohemy artystycznej czasów Młodej Polski, chociażby działalność słynnego kabaretu Zielony Balonik czy  kawiarni Ferdynanda Turlińskiego „Cafe du Theatre", gdzie znajdowało się mnóstwo satyrycznych wierszyków i rysunków stworzonych przez jej bywalców.

 

Prezentowane dzieła pochodzą w większości ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, jednak na wystawie znajdują się również prace celowo wypożyczone z innych instytucji, np. Czerwona Wstążka Weissa, pochodząca z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

 

Zofia Gołubiew, dyrektor krakowskiego Muzeum Narodowego uważa że publiczność, która zwiedzać będzie ekspozycję Zawsze Młoda!, powinna odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście sztuka Młodej Polski nadal inspiruje, czy ówczesny bunt artystów przeciw zastałej rzeczywistości jest wciąż aktualny. Według dyrektor odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca.

 

Kamienica Szołayskich, która jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, stanowi kolejne, obok Gmachu Głównego, Domu Mehoffera i Sukiennic, miejsce gdzie prezentowana jest sztuka młodopolska. Obecna wystawa to pierwsza, która zagościła w nowo wyremontowanej przestrzeni kamienicy i potrwa do 29 września 2013 r.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...