Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 02.10.2012 A A A
Andy Warhol w kolekcji rodziny królewskiej
KATARZYNA OCZKOWSKA

Cztery portrety Elżbiety II autorstwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie, mistrza pop-artu Andy’ego Warhola, znalazły się w kolekcji sztuki brytyjskiej rodziny królewskiej. Nowo zakupione dzieła będzie można oglądać w zamku Windsor od listopada do czerwca 2013 r.


Fundacja Royal Collection, która opiekuje się królewskimi zbiorami artystycznymi, nie zdradziła za jaką kwotę zakupiono powstałe w 1985 r. obrazy. Dzieła wykonane metodą sitodruku, którą rozpowszechnił i zrewolucjonizował Warhol, stanowią część cyklu Panujące królowe, gdzie przedstawione są wybrane portrety koronowanych głów z całego świata. Obrazy z Elżbietą II powstały na bazie powiększonej i naniesionej na płótno fotografii, wykonanej podczas obchodów 25-lecia panowania królowej w 1977 r. Można pokusić się o przypuszczenie, że wybór przez Warhola zdjęcia powstałego w roku, który jest również uważany za rok narodzin subkultury punkowej i jej słynnego „God save the Queen”, nie jest przypadkowy.

 

Według Jane Roberts z Royal Collection: „Sitodruki Warhola przedstawiające królową, to pod wieloma względami najważniejszy i najszerzej znany wizerunek królewski (...) na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat”.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dziesiąta - jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Biennale Fotografii
10 edycji Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Krosno. Miasto ...
GOMBROWICZ PÓŁWIECZNY NA PLAKACIE
Ogłoszone zostały wyniki konkursu na plakat „Gombrowicz półwieczny”. ...
Wielkie Święto Szlaku TeH2O w Bydgoszczy
Tehofest 2019 to piąta edycja Święta Szlaku Wody, Przemysłu ...
WYSTAWA: „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”
Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało wyjątkową ...