Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.10.2012 A A A
Wariacje na temat sztuki w kolażach Jiríego Kolára
KATARZYNA OCZKOWSKA

Twórczość jednego z najwybitniejszych czeskich artystów zostanie zaprezentowana w krakowskim MOCAK-u. 18 października odbędzie się wernisaż wystawy Kolaż z łasiczką, będącej pierwszym tak dużym monograficznym przeglądem prac Kolára.


Artysta, który oprócz działalności plastycznej zajmował się również literaturą, był pod wyraźnym wpływem futuryzmu oraz surrealizmu, których estetykę stosował zarówno w charakterystycznych kolażach, jak i poezji. W swoich pracach plastycznych wykorzystywał nowatorskie techniki, które następnie opisywał w kilku wersjach językowych w Słowniku metod.

 

Kolaże Kolára są wariacjami i reminiscencjami dotyczącymi znanych dzieł sztuki, które artysta przetwarzał oraz aranżował w zupełnie nowej, zaskakującej stylistyce, przypominającej kompilację dynamicznego futuryzmu i geometrycznego kubizmu, przeplatające się z enigmatycznym surrealizmem.

 

Wystawa potrwa do 27 stycznia 2013 r. i towarzyszyć jej będzie pierwsze polskie tłumaczenie powojennego dziennika artysty, zatytułowanego Naoczny świadek.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Zobacz najmniejszą na świecie „Grę o tron”
Takiej „Gry o tron” jeszcze nie widzieliście. Zamiast potężnych ...
Festiwal NARRACJE. Co odkryjemy na gdańskich Siedlcach?
Modernistyczne osiedle na ul. Tarasy z rzeźbami robotników ...
Dziesiąta - jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Biennale Fotografii
10 edycji Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Krosno. Miasto ...
GOMBROWICZ PÓŁWIECZNY NA PLAKACIE
Ogłoszone zostały wyniki konkursu na plakat „Gombrowicz półwieczny”. ...