Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.10.2012 A A A
Wariacje na temat sztuki w kolażach Jiríego Kolára
KATARZYNA OCZKOWSKA

Twórczość jednego z najwybitniejszych czeskich artystów zostanie zaprezentowana w krakowskim MOCAK-u. 18 października odbędzie się wernisaż wystawy Kolaż z łasiczką, będącej pierwszym tak dużym monograficznym przeglądem prac Kolára.


Artysta, który oprócz działalności plastycznej zajmował się również literaturą, był pod wyraźnym wpływem futuryzmu oraz surrealizmu, których estetykę stosował zarówno w charakterystycznych kolażach, jak i poezji. W swoich pracach plastycznych wykorzystywał nowatorskie techniki, które następnie opisywał w kilku wersjach językowych w Słowniku metod.

 

Kolaże Kolára są wariacjami i reminiscencjami dotyczącymi znanych dzieł sztuki, które artysta przetwarzał oraz aranżował w zupełnie nowej, zaskakującej stylistyce, przypominającej kompilację dynamicznego futuryzmu i geometrycznego kubizmu, przeplatające się z enigmatycznym surrealizmem.

 

Wystawa potrwa do 27 stycznia 2013 r. i towarzyszyć jej będzie pierwsze polskie tłumaczenie powojennego dziennika artysty, zatytułowanego Naoczny świadek.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
AVALON EXTREME inspiruje do pokonywania swoich barier
Plac Europejski w Warszawie już 14 sierpnia zmieni się w wystawę ...
Dzieła Mariana Mokwy kupione przez Muzeum Narodowe w Gdańsku dzięki Portowi Lotniczemu Gdańsk
Muzeum Narodowe w Gdańsku zakupiło unikatowy zbiór siedmiu ...
Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian kuratorami 11. edycji festiwalu NARRACJE
Znamy duet kuratorski, który przygotuje program 11. edycji festiwalu ...
Cracow Fashion Week 2019: Moda w stylu eco
9 marca pod Wawelem rusza wielkie modowe święto. Z rywalizacją ...