Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.10.2012 A A A
Festiwal form audiowizualnych już za miesiąc w Warszawie
OLGA PLESIŃSKA

W dniach 16-18 listopada Plateaux Festival poruszy wszystkie wasze zmysły działając na nie wyrafinowanym połączeniem dźwięku i obrazu. Nowoczasne technologie, mulitimedialne projekty artystyczne, kreatywność i zaangażowanie- 3. edycja festiwalu już niebawem.


Dźwięk można poczuć na skórze, można go zobaczyć. Obraz jest w stanie przytłoczyć swoim rozmachem. Sztuka nie musi być zamknięta w czterech ścianach galerii, w gablocie z napisem "nie dotykać". Ideą festiwalu from Plateaux Festival jest wyjście do miejskiej przestrzeni, zaangarzowanie odbiorcy, by swoją energią współtworzył wydarzenie, w którym uczestniczy.

 

"Formuła tegorocznej edycji została opracowana tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie w myśl idei partycypacji. Różnorodne aspekty sztuki mediów i audiowizualiów (instalacje, video art, sound art, performance audiowizualny, multimedialna kultura klubowa) pozwalają zainteresować i włączyć odbiorców w różne elementy całego festiwalu."- piszą organizatorzy i organizatorki na stronie Festiwalu i jak sami twierdzą, stawiają na dobry smak, na synestezję zmysłów i niepowtarzalność wrażeń.

 

W tegoroczej edycji będziecie mieć okazję usłyszeć znanych i uznanych przedstawicieli światowej sceny elektornicznej. Wśród gości takie sławy jak:

 

Terre Thaemlitz / DJ Sprinkles – wybitny twórca muzyki elektronicznej, autor szeregu przełomowych albumów dla tego gatunku, szeroko podejmujący wątki płci, transgresji, tematyki LGBT, związany z kultową wytwórnią Mille Plateaux. Jego koncert fortepianowy otworzy festiwal.

 

Oval – legenda i współtwórca ruchu clicks’n’cuts, wydane jeszcze w połowie lat 90-tych albumy ukształtowały eksperymentalną elektronikę. 10 lat później Oval nadal re-definiuje połączenie muzyki, technologii i danych binarnych.

 

Cosmin TRG – młoda, ale uznana już gwiazda młodszego pokolenia; debiutancki album „Simulat” szturmem wdarł się w post-klubową przestrzeń muzyczną, czyniąc z Cosmina jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych twórców poszukującej tanecznej elektroniki.

 

Christopher Willits to uznany twórca muzyki elektronicznej, gitarzysta, kompozytor, producent, fotograf, artysta video i programista. Ten, zamieszkały w San Francisco, eksperymentalny artysta multimedialny, nazywany czasem "Picassem dźwięku", kreuje odprężające doświadczenie nakładających się na siebie obrazów i dźwięków. Jego projekty to między innymi: wydany w 2002 roku "Folding, and the Tea" (debiut w 12k), kamień milowy "Surf Boundarie" (pierwszy album dla Ghostly International, 2006), "Ocean Fire" (pierwszy wspólny album Willitsa z uznanym pianistą i kompozytorem Ryuichi Sakamoto, 2008), seria "Live on Earth", a także "Tiger Flower Circle Sun" (2010, ponownie dla Ghostly International) oraz drugą odsłonę kolaboracji Willits/Sakamoto zatytułowaną "Ancient Future" (2012).

 

Pochodzący z południa Francji Sylvain Garcia to artysta, który rozpoczą swoją muzyczną przygodę od fascynacji gitarą, dalej, poprzez undergroundową scenę house podążał w stronę łączenia stylów, które to doskonale widoczne jest w jego najbardziej znanym projekcie  "Freewheel", który został nagrany dla legendarnej francuskiej wytwórni Karat. Album w umiejętny sposób łączy introspektywne i kontemplacyjne momenty z radosnymi rytmami techno. Obecne w równych miarach house i techno przetykane są elementami funku, dubu i jazzu, a całość zwieńczona została silną artystyczną zmysłowością i niezwykłą energią. Album znalazł powszechne uznanie czołowych recenzentów i magazynów muzycznych na świecie, takich jak DE:BUG (tytuł albumu miesiąca), Trax (elektroniczny album miesiąca), Spin (top 5 albumów tygodnia), czy Resident Advisor.

 

Paul Salva urodził sie w Chicago, muzyczne umiejętności doskonalił w San Francisco, a obecnie jest rezydentem Los Angeles. Paul Salva to utalentowany i wszechstronny producent, rozgrzewający publikę DJ, który wie, jak panować nad publicznością, właściciel cenionej wytwórni Frite Nite i kluczowa postać kolektywu Friends of Friends. Fascynacja starym electro, jukiem, detroit housem, ghetto housem, hip-hopem i oczywiście nową sceną muzyki bassowej pozwoliła mu na stworzenie całkiem odrębnego stylu. Jego twórczość to apoteoza wielowymiarowości osiąganej syntezą kontrastujących stylów muzycznych, płynnie przeskakująca między strzępami motywów house’owych, rytmów gładkiego boogie funku oraz masywnych, niezatrzymywalnych basowych pochodów. Dzięki tej mieszance Salva skupił uwagę na swojej twórczości, zapewniając sobie ogólnoświatowy rozgłos.

 

3. edycja festiwalu form audiowizualnych Plateaux Festival odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2012 roku w Warszawie: w Muzeum Narodowym, Cafe Kulturalna oraz w lokalu 1.500 m2 do wynajęcia. Część działań będzie realizowana także w otwartej przestrzeni miejskiej.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...