Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.10.2012 A A A
40 urodziny Polskiego Teatru Tańca
NATALIA LECH
Materiał prasowy. Fot. Maciej Zakrzewski

Teatr Tańca w Poznaniu obchodzi w tym roku jubileusz 40- lecia swojego istnienia. Z tej okazji na widzów czeka wyjątkowy cykl 10 odcinków audio-video-performance. W wyjątkowych spektaklach wezmą udział m.in. artyści związani z teatrem i jego historią.


Inicjatywa założenia tego rodzaju teatru powstała w 1973 roku. Od samego początku zyskała uznanie władz miasta i wsparcie poznańskiego środowiska artystycznego. Pierwszym dyrektorem przedsięwzięcia został Conrad Drzewiecki, wybitny tancerz i choreograf. Sprawował swoją funkcję przez blisko piętnaście lat, zachwycając publiczność innowatorstwem i niezwykłym podejściem do sztuki. W roku 1988 zarządzanie instytucją kultury przejęła Ewa Wycichowska. Utalentowana primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf, a także pedagog. Przez lata pracy rozwinęła ona oryginalną koncepcję inscenizacyjno-choreograficzną tak, by warstwy dramaturgiczne, muzyczne i plastyczne mogły się wzajemnie przenikać. Zmieniła także koncepcję teatru, przestał być on autorską wizją poprzez zaproszenie do współpracy wybitnych twórców z całego świata. Własne
koncepcje realizowali tam m.in: Brigit Cullberg, Mats Ek, Jens Ostberg, Yossi Berg czy Davias Earle.

 

Teatr zajmuje się także promocją sztuki, edukacją oraz upowszechnianiem kultury baletowej w kraju i za granicą. Od 1994 roku jest organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego oraz od 2004 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca.

 

W ramach jubileuszowego sezonu 2012/2013 przygotowany został cykl przedstawień, który zostały poświęcone czterem dekadom Polskiego Teatru Tańca. W każdym z dziesięciu spektakli wezmą udział goście i artyści, którzy na żywo będą wspominać najważniejsze wydarzenia z historii teatru. W formie edukacyjnej zostaną one zaprezentowane w różnych miejscach Poznania, Wielkopolski i kraju około 40 razy.

 

Informacje dotyczące jubileuszowego repertuaru można znaleźć na stronie: www.ptt-poznan.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...