Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.10.2012 A A A
40 urodziny Polskiego Teatru Tańca
NATALIA LECH
Materiał prasowy. Fot. Maciej Zakrzewski

Teatr Tańca w Poznaniu obchodzi w tym roku jubileusz 40- lecia swojego istnienia. Z tej okazji na widzów czeka wyjątkowy cykl 10 odcinków audio-video-performance. W wyjątkowych spektaklach wezmą udział m.in. artyści związani z teatrem i jego historią.


Inicjatywa założenia tego rodzaju teatru powstała w 1973 roku. Od samego początku zyskała uznanie władz miasta i wsparcie poznańskiego środowiska artystycznego. Pierwszym dyrektorem przedsięwzięcia został Conrad Drzewiecki, wybitny tancerz i choreograf. Sprawował swoją funkcję przez blisko piętnaście lat, zachwycając publiczność innowatorstwem i niezwykłym podejściem do sztuki. W roku 1988 zarządzanie instytucją kultury przejęła Ewa Wycichowska. Utalentowana primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf, a także pedagog. Przez lata pracy rozwinęła ona oryginalną koncepcję inscenizacyjno-choreograficzną tak, by warstwy dramaturgiczne, muzyczne i plastyczne mogły się wzajemnie przenikać. Zmieniła także koncepcję teatru, przestał być on autorską wizją poprzez zaproszenie do współpracy wybitnych twórców z całego świata. Własne
koncepcje realizowali tam m.in: Brigit Cullberg, Mats Ek, Jens Ostberg, Yossi Berg czy Davias Earle.

 

Teatr zajmuje się także promocją sztuki, edukacją oraz upowszechnianiem kultury baletowej w kraju i za granicą. Od 1994 roku jest organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego oraz od 2004 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca.

 

W ramach jubileuszowego sezonu 2012/2013 przygotowany został cykl przedstawień, który zostały poświęcone czterem dekadom Polskiego Teatru Tańca. W każdym z dziesięciu spektakli wezmą udział goście i artyści, którzy na żywo będą wspominać najważniejsze wydarzenia z historii teatru. W formie edukacyjnej zostaną one zaprezentowane w różnych miejscach Poznania, Wielkopolski i kraju około 40 razy.

 

Informacje dotyczące jubileuszowego repertuaru można znaleźć na stronie: www.ptt-poznan.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...