Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.10.2012 A A A
Zmarł bard Solidarności
TOMASZ ŁUKASZEWSKI
Źródło: wikipedia.pl

W sobotę zmarł Przemysław Gintrowski - pieśniarz, kompozytor, jeden z bardów Solidarności. Wraz z Jackiem Kaczmarskim oraz Zbigniewem Łapińskim tworzył w latach 70. zespół, który stworzył nieformalny hymn Solidarności czyli "Mury". Miał 61 lat.


Przemysław Gintrowski urodził się w Stargardzie Szczecińskim w 1951 roku, przez całe jednak życie związany był z Warszawą, gdzie ukończył szkolę średnią i studia. W 1968 roku założył zespół muzyczny Między Niebem a Ziemią, który początkowo wykonywał utwory grup: The Doors, Rolling Stones czy Animals. Później zaczął również tworzyć własne kompozycje, głównie do tekstów polskich poetów.

 

W 1979 roku wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzył zespół, który miał przejść do historii jako twórca nieformalnego hymnu Solidarności, utworu "Mury". Piosenka napisana została do utworu katalońskiego barda Lluisa Llacha.

 

Przemysław Gintrowski był aktywnym uczestnikiem walki z ustrojem komunistycznym. Swoją muzyką i organizowanymi koncertami wspierał strajkujących i internowanych związkowców.

 

- Gdyby stanu wojennego nie było, to tak naprawdę nie wiadomo jak potoczyłyby się losy naszego kraju - mówił w udzielonym w 2006 r. wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. - Stan wojenny spowodował, że nawet ci Polacy, którzy mieli jakąś resztkę zaufania, ci, którzy jeszcze wierzyli w ten ustrój - przejrzeli wtedy na oczy. Dlatego ośmielam się twierdzić, że to był początek końca komunizmu, choć takich końców można się doszukiwać także w innych momentach naszej historii.

 

Przemysław Gintrowski był również twórcą muzyki filmowej. Najbardziej znane jego kompozycje powstały do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, "Matki Królów" Janusza Zaorskiego oraz do kultowego serialu Stanisława Barei "Zmiennicy". Artysta lubił wykonywać kompozycje do słów polskich poetów, zwłaszcza Zbigniewa Herberta, Jacka Kaczmarskiego czy Tadeusza Nowaka. W sumie wydał 9 albumów solowych, ostatnim był płyta zatytułowana "Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki" ukazała się w 2009 roku.

 

Przemysław Gintrowski był także wykładowcą muzyki filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. W 2006 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez ówczesnego prezydent Lech Kaczyński.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Bogata kolekcja muzyki Krzysztofa Pendereckiego dostępna bezpłatnie online
Wyjątkowa, muzyczna kolekcja poświęcona artystycznemu dorobkowi ...
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...