Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.10.2012 A A A
Warszawskie Feliksy rozdane
OLGA PLESIŃSKA
Monika Krzywkowska otrzymała nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską. Fot. zródło: wikipedia.pl

Wczoraj, 29 października w Hotelu Polonia Palace odbyła się gala wręczenia Warszawskich Feliksów. Uroczystość ta jest podsumowaniem warszawskiego sezonu teatralnego 2011-2012. Wśród zwyciężców znalazł się Jerzy Jarocki, pośmiertnie nagrodzony w kategorii najlepsza reżyseria. Nagrody otrzymali również Monika Krzywkowska i Mariusz Bonaszewski.


Feliksy Warszawskie od 1998 roku promują sztukę teatralną i integrują środowisko z nią związane. W ciągu tego czasu stały się najbardziej prestiżowoą nagrodą przyznawaną reżyserom i aktorom warszawskich scen. Pomysłodawcą i fundatorem nagrody był mecenas kultury z Londynu, Feliks Łaski.

 

W tegorocznym gronie zwycięzców znalazł się wspomniany już Jerzy Jarocki, który uchonorowany został za reżyserię spektaklu „Sprawa” na podstawie „Samuela Zborowskiego” Juliusza Słowackiego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Nagrodę odebrała żona artysty.

 

Monika Krzywkowska otrzymała nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską wcielając się w postać Anieli Dulskiej w „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesnym.

 

Za najlepszą pierwszoplanową rolę męską uznano kreację Lucyfera/Bukarego/Adwokata w wykonaniu Mariusza Bonaszewskiego w spektaklu „Sprawa”.

 

Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą trafiła w ręce Agaty Kuleszy za rolę Inny w spektaklu „Merlin Mongoł” Nikołaja Kolady w reż. Bogusława Lindy w Teatrze Ateneum. Za najlepszą drugoplanową rolę męską nagrodzony został Włodzimierz Press za rolę Gunkela w spektaklu „Udręka życia” Hanocha Levina w reż. Jana Englerta w Teatrze Narodowym.

 

Feliks dla najlepszego początkującego aktora/aktorki/reżyserki/reżysera trafił w ręce Mateusza Banasiuka, odtwórcy roli Romka w sztuce „Zaklęte rewiry” Henryka Worcella w reż. Adama Sajnuka.

 

Przewodniczącą tegorocznego konkursu jest Barbara Osterloff, profesor i prorektor warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.  Obok niej w skład jury weszli: Maria Ciunelis, Marek Siudym, Mirosław Konarowski, Halina Łabonarska, Elżbieta Kępińska, Dariusz Jakubowski, Maria Gładkowska, Jan Pęczek i Tomasz Grochoczyński.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...