Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.10.2012 A A A
Warszawskie Feliksy rozdane
OLGA PLESIŃSKA
Monika Krzywkowska otrzymała nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską. Fot. zródło: wikipedia.pl

Wczoraj, 29 października w Hotelu Polonia Palace odbyła się gala wręczenia Warszawskich Feliksów. Uroczystość ta jest podsumowaniem warszawskiego sezonu teatralnego 2011-2012. Wśród zwyciężców znalazł się Jerzy Jarocki, pośmiertnie nagrodzony w kategorii najlepsza reżyseria. Nagrody otrzymali również Monika Krzywkowska i Mariusz Bonaszewski.


Feliksy Warszawskie od 1998 roku promują sztukę teatralną i integrują środowisko z nią związane. W ciągu tego czasu stały się najbardziej prestiżowoą nagrodą przyznawaną reżyserom i aktorom warszawskich scen. Pomysłodawcą i fundatorem nagrody był mecenas kultury z Londynu, Feliks Łaski.

 

W tegorocznym gronie zwycięzców znalazł się wspomniany już Jerzy Jarocki, który uchonorowany został za reżyserię spektaklu „Sprawa” na podstawie „Samuela Zborowskiego” Juliusza Słowackiego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Nagrodę odebrała żona artysty.

 

Monika Krzywkowska otrzymała nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską wcielając się w postać Anieli Dulskiej w „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesnym.

 

Za najlepszą pierwszoplanową rolę męską uznano kreację Lucyfera/Bukarego/Adwokata w wykonaniu Mariusza Bonaszewskiego w spektaklu „Sprawa”.

 

Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą trafiła w ręce Agaty Kuleszy za rolę Inny w spektaklu „Merlin Mongoł” Nikołaja Kolady w reż. Bogusława Lindy w Teatrze Ateneum. Za najlepszą drugoplanową rolę męską nagrodzony został Włodzimierz Press za rolę Gunkela w spektaklu „Udręka życia” Hanocha Levina w reż. Jana Englerta w Teatrze Narodowym.

 

Feliks dla najlepszego początkującego aktora/aktorki/reżyserki/reżysera trafił w ręce Mateusza Banasiuka, odtwórcy roli Romka w sztuce „Zaklęte rewiry” Henryka Worcella w reż. Adama Sajnuka.

 

Przewodniczącą tegorocznego konkursu jest Barbara Osterloff, profesor i prorektor warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.  Obok niej w skład jury weszli: Maria Ciunelis, Marek Siudym, Mirosław Konarowski, Halina Łabonarska, Elżbieta Kępińska, Dariusz Jakubowski, Maria Gładkowska, Jan Pęczek i Tomasz Grochoczyński.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Festiwal Komedii STOLICA 2019
W dniach 17 – 20 października 2019 r odbędzie się druga ...
Utwór i teledysk z udziałem aktorów spektaklu „Blef”
Warszawski Teatr Kamienica z przytupem otwiera nowy sezon teatralny ...
Premiera hitowej, światowej komedii w Teatrze Capitol!
Anna Czartoryska-Niemczycka, Aleksandra Domańska, Stefan Pawłowski, ...
Młody Duch Tańca – projekt taneczny
„Młody Duch Tańca” to polsko-japoński projekt taneczny, ...