Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.11.2012 A A A
Wokół teatru w Poznaniu
OLGA PLESIŃSKA

Poznański Teatr Nowy w listopadzie zaprasza swoich widzów na serię wydarzeń okołoteatralych. Mają one być łykiem inspiracji, rozmową o odbiorze spektakli i próbą zbliżenia widzów do tego, czym jest teatr. Bo teatr istnieje tylko dzięki swojej publiczności.


W ramach okołoteatralnych spotkań będziecie mieć okazję wziąć udział w spotkaniach tematycznych, które odbywać się będą cyklicznie, przez cały miesiąc.

 

Pierwszą propozycją jest Forum aktywnych Widzów, inicjatywa adresowana do wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o pracy aktorów, reżyserów i procesie powstawania przedstawień. Zainteresowani mogą wziąć udział we wprowadzeniach do kolejnych premier, dyskusjach popremierowe, rozmowach z zaproszonymi gośćmi. Działalność forum ma charakter otwarty.

 

Spotkania pod hasłem Teatr w działaniu,  których celem jest odkrycie tajników artystycznego warsztatu odbywać się będą przez cały sezon teatralny 2012/2013 w Teatrze Nowym. Spotkania będą miały formę wykładów ilustrowanych – artyści wykonując swoją pracę będą ją na bieżąco komentować, pokazując rozmaite, często zaskakujące strony swojej teatralnej działalności. Wszyscy zaproszeni goście to wyjątkowe osobowości, specjaliści w swoich dziedzinach – łączy ich doświadczenie i niekłamana pasja.

 

W ramach teatru w działaniu będziecie mieć okazję wziąć udział w spotkaniu zatutuowanym "Muzyka w teatrze", w trakcie którego duet SzaZa, czyli  Szamburski i Zakrocki-  muzycy, improwizatorzy, animatorzy, opowiadać będą o tajnikach swojej pracy. Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień“. Czasem ich występy przybierają formę groteski, mrocznej zabawy, performance’u, a czasem niezwykle poważnej i głębokiej wypowiedzi muzycznej, pozostającej jednak w interakcji z publicznością. Istotne staje się tu samo bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu, uwolnionej.

 

W ramach Sceny literatury w Teatrze Nowym gościć będą wybitne osobowości, poeci, prozaicy, dramatopisarze i tłumacze, autorzy bestsellerów i kontrowersyjni twórcy oraz ich teksty w interpretacji naszych aktorów.

 

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny. Szczegółów na temat charmonogramu spotkań w Teatrze Nowy szukajcie na stronie www.teatrnowy.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Niezapomniany weekend z teatrem ulicznym
Już w najbliższy weekend, w piątek 12 lipca 2019 roku rozpocznie ...
Dwie nagrody główne dla kieleckiego „Kubusia” na jednym z najważniejszych konkursów teatralnych w kraju
W tegorocznym, prestiżowym, 25 Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie ...
Światowe tournée Teatru Pieśń Kozła. Wystąpią w The Globe
Wrocławski teatr zaprezentuje się na najbardziej prestiżowej ...
Letnie Granie Przedstawień Teatralnych
Letnie Granie Przedstawień Teatralnych to przegląd premier ...