Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.11.2012 A A A
Wokół teatru w Poznaniu
OLGA PLESIŃSKA

Poznański Teatr Nowy w listopadzie zaprasza swoich widzów na serię wydarzeń okołoteatralych. Mają one być łykiem inspiracji, rozmową o odbiorze spektakli i próbą zbliżenia widzów do tego, czym jest teatr. Bo teatr istnieje tylko dzięki swojej publiczności.


W ramach okołoteatralnych spotkań będziecie mieć okazję wziąć udział w spotkaniach tematycznych, które odbywać się będą cyklicznie, przez cały miesiąc.

 

Pierwszą propozycją jest Forum aktywnych Widzów, inicjatywa adresowana do wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o pracy aktorów, reżyserów i procesie powstawania przedstawień. Zainteresowani mogą wziąć udział we wprowadzeniach do kolejnych premier, dyskusjach popremierowe, rozmowach z zaproszonymi gośćmi. Działalność forum ma charakter otwarty.

 

Spotkania pod hasłem Teatr w działaniu,  których celem jest odkrycie tajników artystycznego warsztatu odbywać się będą przez cały sezon teatralny 2012/2013 w Teatrze Nowym. Spotkania będą miały formę wykładów ilustrowanych – artyści wykonując swoją pracę będą ją na bieżąco komentować, pokazując rozmaite, często zaskakujące strony swojej teatralnej działalności. Wszyscy zaproszeni goście to wyjątkowe osobowości, specjaliści w swoich dziedzinach – łączy ich doświadczenie i niekłamana pasja.

 

W ramach teatru w działaniu będziecie mieć okazję wziąć udział w spotkaniu zatutuowanym "Muzyka w teatrze", w trakcie którego duet SzaZa, czyli  Szamburski i Zakrocki-  muzycy, improwizatorzy, animatorzy, opowiadać będą o tajnikach swojej pracy. Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień“. Czasem ich występy przybierają formę groteski, mrocznej zabawy, performance’u, a czasem niezwykle poważnej i głębokiej wypowiedzi muzycznej, pozostającej jednak w interakcji z publicznością. Istotne staje się tu samo bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu, uwolnionej.

 

W ramach Sceny literatury w Teatrze Nowym gościć będą wybitne osobowości, poeci, prozaicy, dramatopisarze i tłumacze, autorzy bestsellerów i kontrowersyjni twórcy oraz ich teksty w interpretacji naszych aktorów.

 

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny. Szczegółów na temat charmonogramu spotkań w Teatrze Nowy szukajcie na stronie www.teatrnowy.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...