Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.11.2012 A A A
Rusza w Poznaniu jubileuszowa edycja Festiwalu Ale Kino!
INFORMACJA PRASOWA

Za dwa tygodnie rozpocznie się w Poznaniu jubileuszowa, 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Impreza odbędzie się w dniach 2-9 grudnia w dwóch kinach: Multikinie 51 oraz Multikinie Stary Browar.


Na specjalne pokazy dla widzów „najnajmłodszych” organizatorzy już tradycyjnie zaproszą do Słodowni Starego Browaru. Przez 8 dni odbędzie się 106 sensów filmowych, w trakcie których widzowie obejrzą 136 filmów (86 krótkometrażowych oraz 50 pełnometrażowych) z 34 krajów. Będę wśród nich filmy polskie i europejskie, ale również produkcje krajów, które rzadko goszczą na wielkich ekranach (m.in. Kolumbia, Azerbejdżan czy Kazachstan). W KONKURSIE widzowie zobaczą 86 filmów, w tym 65 krótkometrażowych i 21 pełnometrażowych. Będą wśród nich 3 pełnometrażowe filmy polskie: „Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa”, reż. Wiktor Skrzynecki, „Być jak Kazimierz Deyna”, reż. Anna Wieczur-Bluszcz oraz koprodukcja polsko-niemiecko-izraelska „Igor i podróż żurawi”, reż. Evgeny Ruman. Pozostałe filmy będą prezentowane w sekcjach: PANORAMA MŁODYCH, PANORAMA DZIECI, ALE KINO! Z PIŁKĄ, ALE KINO! ALE HISTORIA! ALE KINO! Z RODZINĄ.

 

Podczas imprezy będzie można zobaczyć filmy prezentowane na największych międzynarodowych festiwalach, w Berlinie, Sundance czy Annecy, a także obrazy nieznane dotąd szerszej publiczności. Przez tydzień wypełniony od rana do wieczora projekcjami widzowie obejrzą m.in. obsypany nagrodami holenderski film „Kauwboy. Chłopiec i kawka”, reż. Boudewijn Koole; nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem obraz „Twoja siostra” Urszuli Meier oraz laureata Kryształowego Niedźwiedzia – znakomity turecki film „Noc milczenia”, reż. Reis Çelik. Spośród filmów krótkometrażowych, które będą prezentowane w bloku konkursowym warto szczególnie zwrócić uwagę na dwa filmy irlandzkie nominowane do Oscara (w kategorii krótki metraż aktorski): „Zauroczenie” (reż. Michael Creagh) i „Zielone Świątki” (reż. Peter McDonald). Na pokazach krótkometrażowych animacji usłyszymy m.in. Helenę Bonham Carter, Shirley Henderson czy Johna Hurta, którzy użyczyli swoich głosów bohaterom filmu animowanego dla najmłodszych – „Dziecko Gruffalo”.

 

Filmy prezentowane w KONKURSIE będą walczyły o nagrodę ZŁOTYCH KOZIOŁKÓW, którą przyzna międzynarodowe jury. W tym roku zasiądzie w nim m.in. Dorota Kędzierzawska, laureatka wielu prestiżowych nagród na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. Deutsches Kinderhilfswerk Grand Prix oraz Peace Film Award na Berlinale 2011). W ubiegłym roku na Festiwalu Ale Kino! jej film „Jutro będzie lepiej” otrzymał Specjalne Wyróżnienie jury międzynarodowego oraz Nagrodę Marcinka dla najlepszego filmu aktorskiego przyznawaną przez jury dziecięce. W 2006 roku film „Jestem” Doroty Kędzierzawskiej został nagrodzony Platynowymi Koziołkami na 24. edycji Festiwalu Ale Kino!

 

Obok Doroty Kędzierzawskiej filmy aktorskie będą oceniali także: Petri Kotwica z Finlandii, Olivier Singer z Francji, Gert Hermans z Belgii, Jaroslava Hynštová z Czech oraz Lina Paulsen z Nimiec. Filmy animowane będą oceniali: Andrzej Gosieniecki, Janet Perlman oraz Richard Despres.

 

W trakcie festiwalu odbędą się również wydarzenia specjalne związane z jubileuszem Festiwalu: BAJKI I MUZYKA, pokaz filmów krótkometrażowych z 1962 roku z muzyką na żywo (Piątek, 7.12, godz. 12.00 i 17.00, Multikino 51) oraz pokaz filmu Konrada Nałęckiego „I ty zostaniesz Indianinem” (Środa, 5.12, godz. 12.00, Multikino Stary Browar).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Prezentujemy plakat „Młodego renifera Alexa"
Idealna propozycja na rodzinne Mikołajki! Przepiękna, urzekająca ...
Zostań Młodym Jurorem 37. Festiwalu Ale Kino!
Chcesz przeżyć niezwykłą filmową przygodę? Jesteś pasjonatem ...
Festiwal Komedii STOLICA 2019
W dniach 17 – 20 października 2019 r odbędzie się druga ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...