Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.11.2012 A A A
Rusza w Poznaniu jubileuszowa edycja Festiwalu Ale Kino!
INFORMACJA PRASOWA

Za dwa tygodnie rozpocznie się w Poznaniu jubileuszowa, 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Impreza odbędzie się w dniach 2-9 grudnia w dwóch kinach: Multikinie 51 oraz Multikinie Stary Browar.


Na specjalne pokazy dla widzów „najnajmłodszych” organizatorzy już tradycyjnie zaproszą do Słodowni Starego Browaru. Przez 8 dni odbędzie się 106 sensów filmowych, w trakcie których widzowie obejrzą 136 filmów (86 krótkometrażowych oraz 50 pełnometrażowych) z 34 krajów. Będę wśród nich filmy polskie i europejskie, ale również produkcje krajów, które rzadko goszczą na wielkich ekranach (m.in. Kolumbia, Azerbejdżan czy Kazachstan). W KONKURSIE widzowie zobaczą 86 filmów, w tym 65 krótkometrażowych i 21 pełnometrażowych. Będą wśród nich 3 pełnometrażowe filmy polskie: „Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa”, reż. Wiktor Skrzynecki, „Być jak Kazimierz Deyna”, reż. Anna Wieczur-Bluszcz oraz koprodukcja polsko-niemiecko-izraelska „Igor i podróż żurawi”, reż. Evgeny Ruman. Pozostałe filmy będą prezentowane w sekcjach: PANORAMA MŁODYCH, PANORAMA DZIECI, ALE KINO! Z PIŁKĄ, ALE KINO! ALE HISTORIA! ALE KINO! Z RODZINĄ.

 

Podczas imprezy będzie można zobaczyć filmy prezentowane na największych międzynarodowych festiwalach, w Berlinie, Sundance czy Annecy, a także obrazy nieznane dotąd szerszej publiczności. Przez tydzień wypełniony od rana do wieczora projekcjami widzowie obejrzą m.in. obsypany nagrodami holenderski film „Kauwboy. Chłopiec i kawka”, reż. Boudewijn Koole; nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem obraz „Twoja siostra” Urszuli Meier oraz laureata Kryształowego Niedźwiedzia – znakomity turecki film „Noc milczenia”, reż. Reis Çelik. Spośród filmów krótkometrażowych, które będą prezentowane w bloku konkursowym warto szczególnie zwrócić uwagę na dwa filmy irlandzkie nominowane do Oscara (w kategorii krótki metraż aktorski): „Zauroczenie” (reż. Michael Creagh) i „Zielone Świątki” (reż. Peter McDonald). Na pokazach krótkometrażowych animacji usłyszymy m.in. Helenę Bonham Carter, Shirley Henderson czy Johna Hurta, którzy użyczyli swoich głosów bohaterom filmu animowanego dla najmłodszych – „Dziecko Gruffalo”.

 

Filmy prezentowane w KONKURSIE będą walczyły o nagrodę ZŁOTYCH KOZIOŁKÓW, którą przyzna międzynarodowe jury. W tym roku zasiądzie w nim m.in. Dorota Kędzierzawska, laureatka wielu prestiżowych nagród na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. Deutsches Kinderhilfswerk Grand Prix oraz Peace Film Award na Berlinale 2011). W ubiegłym roku na Festiwalu Ale Kino! jej film „Jutro będzie lepiej” otrzymał Specjalne Wyróżnienie jury międzynarodowego oraz Nagrodę Marcinka dla najlepszego filmu aktorskiego przyznawaną przez jury dziecięce. W 2006 roku film „Jestem” Doroty Kędzierzawskiej został nagrodzony Platynowymi Koziołkami na 24. edycji Festiwalu Ale Kino!

 

Obok Doroty Kędzierzawskiej filmy aktorskie będą oceniali także: Petri Kotwica z Finlandii, Olivier Singer z Francji, Gert Hermans z Belgii, Jaroslava Hynštová z Czech oraz Lina Paulsen z Nimiec. Filmy animowane będą oceniali: Andrzej Gosieniecki, Janet Perlman oraz Richard Despres.

 

W trakcie festiwalu odbędą się również wydarzenia specjalne związane z jubileuszem Festiwalu: BAJKI I MUZYKA, pokaz filmów krótkometrażowych z 1962 roku z muzyką na żywo (Piątek, 7.12, godz. 12.00 i 17.00, Multikino 51) oraz pokaz filmu Konrada Nałęckiego „I ty zostaniesz Indianinem” (Środa, 5.12, godz. 12.00, Multikino Stary Browar).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...